شهرستان آمل نیازمند توجه ویژه در حوزه پسماند است/ یادداشت سردبیر علیرضا عزیزکمالی

یادداشت سردبیر- علیرضا عزیزکمالی
 
شهرستان آمل از جمله شهرستان های استان مازندران است که ظرفیت و پتانسیل بالایی برای پیشرفت و توسعه دارد که این دیار بزرگ و قهرمان پرور همیشه و در همه حوزه ها، حرف های بسیاری برای گفتن دارد و امروز فرصت شایسته ای است که همزمان با روی کار آمدن دولت جدید برای معرفی مشکلات، معضلات و دغدغه های این سامان، عزم جدی وجود داشته باشد.
 
شهرستان آمل در سطح استانی و ملی ظرفیت های بسیاری در حوزه مدیران و تصمیم سازان دارد که هیچ گاه نتوانستیم این بزرگواران را در کنار هم جمع آوریم و برای توسعه آمل به یک نقطه نظر مشترک برسیم که امروز این دغدغه بیش از پیش احساس می گردد.
 
شهرستان آمل نیازمند توجه ویژه در حوزه معضلات اجتماعی نظیر پسماند است که نیاز می رود حل معضل پسماند این شهرستان به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گیرد و اقدامی عملی در راستای ساماندهی زباله آمل صورت پذیرد که متاسفانه در سال های اخیر وعده های بسیاری داده شده است اما دریغ از گامی شایسته در این راستا که امید می رود قضیه پسماند این شهرستان به عنوان دغدغه ای جدی مورد توجه باشد.
 
در حوزه پروژه های نیمه کاره؛ این شهرستان پروژه های نیمه کاره بسیاری حتی در سطح ملی دارد که نیاز می رود برای اتمام آن فکر چاره ای صورت پذیرد که نمونه بارز آن طرح چهاربانده کردن محور هراز، اتمام سد مخزنی هراز و طرح گازرسانی به روستاهای بخش لاریجان است که ضرورت دارد با نگاهی ویژه مورد توجه باشد.
آمل در حوزه شهری نیازمند کارهای اساسی است زیرا این شهر معضل ترافیکی دارد و قطعا در سال های آینده با مشکلات خیلی بیشتری روبرو خواهد گشت و نیاز می رود برنامه های ویژه ای در این مسیر برنامه ریزی شود همچنین شهر آمل نیازمند راه اندازی نهضت آسفالت است تا وضعیت نابسامان کوچه و خیابان های شهر سامان یابد که امید می رود با ظرفیت سازی ها از بودجه های ملی در این مسیر استفاده گردد.
 
در حوزه ورزش و جوانان باید کارهای اساسی انجام شود و از تیم های لیگ برتری این شهرستان حمایت های بیشتری صورت گیرد تا ضمن حضور پرقدرت در مسابقات لیگ برتر کشور به بحث آکادمی و تیم های پایه توجه ویژه ای داشته باشند که به آینده ورزش این شهرستان کمک خواهد کرد اما متاسفانه روزی این شهرستان چندین تیم در لیگ های برتر کشور داشت که امروز تنها تیم بسکتبال کاله در لیگ برتر و تیم والیبال کودگلفام شمال در لیگ دسته اول والیبال باشگاههای کشور باقیمانده است که ضمن حفظ این سهمیه ها باید حمایت های لازم را صورت دهیم.
 
در حوزه دیگر آسیب های اجتماعی نظیر متکدیان، طلاق، اعتیاد و... نیازمند انجام کارهای فرهنگی فاخر هستیم تا بتوانیم وضعیت این آسیب های اجتماعی را در سطح شهرستان آمل بهبود دهیم که متاسفانه بعضی دستگاههای فرهنگی به بهانه نداشتن بودجه و... شانه خالی نموده و اقدامات عملی شایسته ای انجام نمی دهند.
 
شهرستان آمل بعنوان شهرستان شاخص استان مازندران در حوزه صنعت است که بیشتر صنایع مازندران در آمل قرار دارد و نیاز می رود حمایت ها و پیگیری های ویژه ای از سوی مسئولین و دستگاههای مرتبط امر انجام شود تا چرخه صنعت این دیار به درستی بچرخد که وقتی تولید داخلی رو به راه باشد برکات ارزنده ای نظیر توسعه اقتصادی و اشتغالزایی خواهد داشت و نیاز می رود باتوجه به اینکه نزدیک 50 درصد صنعت استان مازندران در این دیار قرار دارد، جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استانی برای شهرستان آمل نیز به صورت اختصاصی برگزار گردد.
 
شهرستان آمل در حوزه فرهنگ و هنر مهجور مانده و آنگونه که شایسته است مورد توجه قرار نگرفت که نیاز می رود مسئولان استانی و ملی که آمل در حوزه استانی و ملی مدیرانی هم دارد به منظور حمایت های خاص از این دیار فرهنگ دوست و هنرپرور گام های شایسته ای بردارند.
 
آمل می تواند به قطب گردشگری در شمال کشور تبدیل گردد که متاسفانه به این قابلیت بزرگ آمل عزیز کمتر پرداخته شده است و باید این فرصت را به فال نیک بگیریم و تا می توانیم برای رونق گردشگری این دیار گام برداریم که یکی از مهم ترین راهکارها در این مسیر، استفاده از ظرفیت ارزنده سرمایه گذاران است.
 
در پایان امیدواریم وحدت و همگرایی در میان نخبگان و مدیران شهرستان آمل همزمان با روی کارآمدن دولت جدید بیش از پیش باشد و آمل بتواند به حق واقعی خود دست یابد زیرا آمل و آملی شایسته بهترین ها هستند.