نیاز می رود با جدیت از سوی نهادهای مرتبط امر به خصوص شهرداری و دادگستری پیگیری گردد.

یادداشت سردبیر: علیرضا عزیزکمالی/// باسردشدن جریان هوا و رسیدن به فصل پاییز و زمستان شاهد هستیم که باران ها آغاز می گردد و این بارش بعنوان نعمت الهی یک فرصت است اما باید مدیریت صحیح و سازمان دهی شده انجام گردد تا تبدیل به تهدید نگردد. نیاز می رود زیرساخت های شهری مناسب چنین فصل هایی باشد نه اینکه با یک ساعت بارش شدید باران، تمام محورهای مواصلاتی درون شهری مختل گردیده و حتی خانه های شهروندان را آب بگیرد و سیل در کوچه ها و خیابان ها راه بیافتد.

این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق و سازمان دهی شده است تا در مواقع بارش های شدید باران، کمترین آسیب ها به شهروندان عزیز وارد گردد. یکی از موارد مهمی که نیازمند توجه است بحث جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها و برخورد با متجاوزین به حریم رودخانه ها می باشد که نیاز می رود با جدیت از سوی نهادهای مرتبط امر به خصوص شهرداری و دادگستری پیگیری گردد.

وقتی حریم رودخانه ها آزاد باشد قطعا شهرداری می تواند نسبت به لایروبی صحیح رودخانه اقدام نماید و تا حدود زیادی از بالاآمدن آب رودخانه ها و آبگرفتگی ها در مواقع بارش شدید باران جلوگیری نماید. بر طبق قانون، هرگونه تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها ممنوع است و درماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، برای اشخاصی که به بستر و حریم رودخانه ها تجاوز نمایند، مجازات پیش بینی شده است.

در استان های شمالی، شهرها دارای رودخانه ها و انهار زیادی هستند و نیاز می رود شهروندان عزیز دقت لازم را داشته باشند و به هوای اینکه زباله آب را با خودش می برد در رودخانه ها و انهار سطح شهر رها نکنند که اگر از وظایف شهروندی خود ساده بگذریم زمینه ساز آبگرفتگی و مشکلات دیگر خواهد شد.

یکی دیگر از مسائل مهمی که باید مورد توجه باشد حفر چاههای جدید و سپتیک در مناطق مورد نیاز است تا از تجمع آبها در کوچه ها جلوگیری گردد.

لایروبی به موقع رودخانه ها و انهار هم از جمله مسائلی است که باید به صورت دقیق و منظم در دستور کار شهرداری ها باشد تا در چنین مواقعی، بحران ساز نگردد.

در بارش های اخیر با وجود تلاش های نیروهای سازمان مدیریت پسماند و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آمل در حوزه های کاری، باز هم شاهد مشکلات برای شهروندان بودیم که انتظار می رود مدیریت شهری نسبت به اختصاص بودجه لازم به منظور بهبود وضعیت زیرساختی اقدام شایسته ای را مبذول دارد.