مهندس منوچهر باقری به عنوان خیر مدرسه ساز نمونه در بیست وچهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز مازندران

تنظیم و گردآوری خبر:  ماه آفرید عزیزکمالی /// مدرسه سازی عشق است که حد و مرز نمی شناسد، زمان و مکان ندارد، بومی و غیر بومی ندارد؛ چرا که در این راه خیر، خیران با خدا معامله می کنند و شعر سعدی شیرین سخن که می گوید «رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند»، به خوبی این مضمون را تداعی می کند.

می گویند آدمی بنده محبت است و هر چه نتواند سنگ خارای قلبش را بگشاید، محبت خواهد توانست. تپش قلب های پاک خیران مدرسه ساز جویباری از مهربانی و ایثار را روانه ریشه های درخت علم و دانش کرده تا نونهالان و نوجوانان و جوانان این کهن مرز و بوم از سایه پرمهر و خنکای این درخت زیبا بیش از پیش بهره مند شوند.

خیران مدرسه ساز متاع گران بهای سخاوت را در خود به ودیعت دارند

 خیران مدرسه ساز متاع گران بهای سخاوت را در خود به ودیعت دارند و کریمانی از دیار عرشیان و ملکوتیان هستند و با بنا نهادن مدرسه ی عشق و کلاس ایثار، نام خود را در آسمان ها به یادگار می‌گذارند و افتخار می‌کنیم که ایران، مهد پرورش بزرگ مردان و شیرزنانی همچون خیرین مدرسه ساز است که تار و پود مدرسه‌ی عشق و مهربانی را به شوق وصال جانان می آفرینند.

نیت خیر که در پیش باشد، خداوند نیز به آن عمل خیر، پاداش می دهد و پیامبر اکرم (ص) نیز در مورد کار خیر می فرمایند که در کار خیر، خود را به زحمت اندازید و در این راه با هوا و هوس خود مبارزه کنید، زیرا طبیعت انسان به بدی تمایل دارد.

فرهنگ کمک و مساعدت از ابتدای تولد بشر بوده و نیک اندیشی و حمایت از نیازمندان همواره در ذات انسان جاری است که گاه این کمک در قالب کارهای بزرگ و ماندگاری همچون ساخت مدرسه، مسجد، خانه بهداشت و غیره توسعه و ترویج می یابد که برای واقفان آن اجری ابدی و پایدار درپی دارد.

خیرین مدرسه ساز، یادگارهایی از خود باقی گذارده اند که نه تنها هیچ وقت فراموش نمی شود، بلکه، سینه به سینه و نسل به نسل به دیگران نیز منتقل می شود و خیرین مدرسه ساخته اند تا بچه ها در آن مدارس با آرامش درس بخوانند و بتوانند به مقامی برسند که آینده ایران اسلامی را بسازند.

هستند دراین راه همانند مهندس منوچهر باقری که با نیت خیرخواهانه وجهت کسب رضایت خداوند مدرسه ای به وسعت تمام قلب های دانش آموزان درروستای میله دشت سر ساختند که تا ابد سینه به سینه به نسلهای بعدی انتقال پیدا می کند که چنین افرادی های بودند که برای اهمیت دادن به تعلیم وتربیت وتربیت نیروهای خلاق که آینده کشور بدست این عزیزان ساخته می شود اقدام به ساخت مدرسه کردند .

در بیست وچهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز مازندران مهندس منوچهر باقری به عنوان خیر مدرسه ساز نمونه مازندران وار دستتان پرمهرمسئولین کشوری واستان لوح یادبودی دریافت نمود وبا این بهانه نشست صمیمی را با این خیر نیک اندیش داشته باشیم .

وی متولد 1342 از روستای میله بخش دشت سر شهرستان آمل که در همین روستا به دنیا آمده، وتحصیلات خود را دراین روستا شروع کرد وتوانست به پشتکار به مدارج عالی دست پیداکند .

وی دراین گفتگوی صمیمی گفت : حدود 10 سال در یکی از شرکتهای سازمان اقتصادی کوثر بعنوان رییس حسابداری آن مجموعه بودم و همیشه علاقمند به کارهای اقتصادی بودم در همان زمان که کار اداری انجام می دادم

وی اشاره کرد : در سال 75 که شروع به کار اقتصادی نمودم یک نیت و نذری خودم با خدای خودم نمودم که اگر سودی در تجارت ام داشتم حدود پنج درصد را در کارهای خیر و فعالیت های عام المنفعه هزینه کنم.

شروع کارهای خیر خود را روی این محور قرار دادم

این خیر نیک اندیش با بیان اینکه شروع کارهای خیر خود را روی این محور قرار دادم عنوان داشت : کارگرانی که از شهرهای دیگر به آمل برای کار می آمدند برای آنها غذا تهیه می کردیم و تحویل می دادیم که می دیدم خوشحال می شدند و همین باعث بیشتر شدن انگیزه من گردیدو در دیگر مسیر کارهای خیر قرار گرفتم و این کمک ها از همیاری به بیماران برای پرداخت هزینه های درمانی و... بود و همین انگیزه ای برای کارهای خیریه بزرگتر من گردید.

برای یادگاری یک مدرسه ای را در محل خودم بسازم که سبب عاقبت بخیری ام شود

وی درخصوص ورود درامر مدرسه سازی در روستای میله دشت سر آمل اظهارداشت : درخصوص ورود به حوزه مدرسه سازی ،مدرسه محل ما نیاز به بهسازی و نوسازی داشت ، دیدم با تعمیر قابل حل نیست و نیاز بود کاری اساسی انجام گیرد و به این فکر افتادم برای یادگاری یک مدرسه ای را در محل خودم بسازم که سبب عاقبت بخیری ام شود

وی گفت : همان زمان با آقای مرزبند ریاست وقت اداره آموزش و پرورش شهرستان آمل تماس گرفتم و اعلام کردم می خواهم مدرسه بسازم و یک شرط دارد این است خودم باید مدرسه را بسازم و نظارت با شما باشد که خوشبختانه کار را آغاز نمودم و به من اعلام کردند چند سال طول می کشد و گفتم چرا چند سال و این کار را زیر یک سال انجام می دهم

مدرسه ساز نمونه مازندران اشاره کرد : در تیر ماه کار ساخت مدرسه آغاز نمودم و در عید نوروز آن سال کار را تمام نمودم که با بهترین کیفیت بوده است و سعی کردم بهترین وسایل را برای آن خریداری نمائیم  تا مدرسه خوبی داشته باشیم .

همیشه با خودم می گفتم بحث ساخت مدرسه تنها نیست و نگه داری آن هم بسیار مهم است

مهندس باقری ادامه داد : همیشه با خودم می گفتم بحث ساخت مدرسه تنها نیست و نگه داری آن هم بسیار مهم است و از خدا خواستم برای این کار هم بتوانم ثابت قدم باشم و تصمیم گرفتم تغذیه، پوشاک و... برای دانش آموزان را بدهم و هزینه های مختلف مدرسه را پرداخت نمایم و حتی کلاس زبان انگلیسی را برای دانش آموزان برگزار کردیم و وقتی این ها را می بینم لذت می برم و بیشترین انگیزه را به من می دهد.

حدود 70 دانش آموز در مدرسه روستا مشغول تحصیل هستند

وی با ابراز خرسندی ازاین اینکه درکنار دانش آموزان هستم یادآورشد : الان حدود 70 دانش آموز در مدرسه روستا مشغول تحصیل هستند که این تعداد سال به سال اضافه می شودو اگر تا 10 سال دیگر زنده باشم همه این دانش آموزان یا مسئولیتی می گیرند و یا به عنوان افراد اثرگذار اجتماع خواهند شد و این ها را می بینم چه چیزی بهتر از آن است .

وی عنوان داشت : من خودم 2 فرزند دارم ولی الان فکر می کنم 200 فرزند دارم و امروز بسیار خوشحال هستم و اینکه دانش آموزان روستای ما برای تحصیل به دیگر روستاها یا آمل نمی روند هم باارزش است که می توانند در روستای خود تحصیل کنند و حتی از روستاهای دیگر برای تحصیل به روستای ما می آیند.

درکنار انجام کارهای خیر مشوق اصلی ام همسرم می باشد

وی با بیان اینکه درکنار انجام کارهای خیر مشوق اصلی ام همسرم می باشد ادامه داد : خداراشاکرم همسر و فرزندان خوب و مومن و با دستان پاک و خیراندیش به من داده است که همواره تشویق می کنند تا در کارهای خیریه گام های ارزنده ای بردارم و کارهای خیریه اثر خود را در جامعه می گذارد و برای همه افراد قابل لمس است که امیدوارم برای خانواده، جامعه و خودم مفید باشم.

در تجارت خودم وجود خداوند متعال را احساس می کنم

مهندس باقری با تاکید براینکه درتمام کارهای خدا رادرنظر دارم گفت : در زمان کار اداری ماهی 12 هزار تومان حقوق می گرفتم، خودرو مناسبی نداشتم و در خانه استیجاری زندگی می کردم و با آن وضع زندگی را شروع کردم اما الان خداراشاکرم به سبب همه نعمت هایش و همه این نعمت های امروزم را از خداوند متعال می دانم و این ها را به عمل لمس کردم ودر تجارت خودم وجود خداوند متعال را احساس می کنم که همه این ها لطف حضرت حق است که در داخل کشور و کشورهای خارجی مشغول تجارت هستم

وی درپایان خاطرنشان کرد : اگر هر اندازه ای سرمایه دارم همه لطف خداوند منان است و همواره از خداوند می خواهم همه ما را به راه راست ، عقیده سالم و واقعی و... رهنمون نماید و انسان واقعی باشیم و خداوند را به درستی درک کنیم