نیاز می رود تا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل از همه پتانسیل ها استفاده نماید /یادداشت سردبیر علیرضا عزیزکمالی

در هفته میراث فرهنگی قرار داریم و فرصت مناسبی است تا ضمن معرفی میراث تاریخی و فرهنگی شهرستان آمل به دوستداران و مردم برای حفظ و استفاده بهینه از آن برنامه ریزی درست و اصولی صورت گیرد.
شهرستان آمل از جمله مناطق کشور است که به سبب تاریخ کهن و باقدمت خود از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری در این حوزه برخوردار است که همواره از ارزش خاصی برخوردار می باشد.
این پیشتازی شهرستان آمل در حوزه فرهنگی تاریخی سبب می گردد تا ما هم به همین میزان احساس مسئولیت کرده و برای تحکیم و پایداری ظرفیت های خود در حوزه میراثی گام های ارزنده و اثربخشی برداریم.
شهرستان آمل مردمان گرانقدری دارد که از علاقمندان و دوستداران به حوزه میراث فرهنگی هستند و ضرورت پیدا می نماید از این ظرفیت به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است استفاده بهینه ای داشته باشیم و انجمن های دوستداران میراث فرهنگی شهرستان آمل را راه اندازی نماییم که در این مسیر می توانند راهگشا باشند.


بهره گيري از ظرفيت هاي همه گروه ها و افراد صاحب نفوذ در ميان مردم كمك بزرگي براي حفظ ظرفيت های تاريخی و هنری و گردشگری و معرفی بيشتر اين اماكن به مسافران و گردشگران داخل و خارج از كشور خواهد شد.
نیازمند این هستیم تا جاذبه های فرهنگی تاریخی کهن شهر آمل را به مردم معرفی نماییم که در این مسیر نقش پررنگ رسانه ها و فضای مجازی بسیار پراهمیت می باشد.
اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل با بهره گیری از کمک های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به عنوان متولی حفاظت و حراست از میراث فرهنگی وظیفه دارد تا برنامه ریزی دقیق و سازمان دهی شده همراه با اقدام عملی درست انجام دهد تا این بناهای باارزش را حفظ نماییم.


همچنین احساس می شود نیاز می رود تا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل از همه پتانسیل ها استفاده نماید تا بتواند برای بازسازی، مرمت و نوسازی بناهای دارای مورد نیاز از بودجه های شهرستانی، استانی و ملی بهره گیری نماید.
نیاز است از ظرفیت شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل به منظور خرید خانه های تاریخی و مرمت این خانه های باقدمت و همچنین تبدیل این اماکن به موزه های مردم شناسی و نیز کافه های تخصصی تاریخی و میراثی استفاده گردد که ضرورتی مهم و اساسی است.


در پایان امیدواریم همه با هم دست در دست هم دهیم و تلاش کنیم تا میراث فرهنگی و تاریخی شهرستان باقدمت و بزرگ آمل را حفظ نماییم تا این ظرفیت های مهم و ارزشمند به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است به نسل های بعدی منتقل گردد زیرا این ظرفیت های تاریخی میراثی به عنوان زبان گویای تاریخ بااصالت و قدمت شهرستان بزرگ آمل است و ضرورتی انکارناپذیر است که همه ما باید خود را در قبال این پتانسیل ها و حفظ آن مسئول بدانیم و تلاش های لازم و شایسته ای صورت دهیم.

یادداشت سردبیر علیرضا عزیزکمالی