نیاز است حرکت کنیم‌ و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را آغاز نماییم

گزارش از عبدالرضا عزیزکمالی

منابع طبیعی نعمتی گرانقدر است که از سوی خداوند متعال برای ما فرستاده شد و همگان وظیفه داریم در حفظ و نگه داری از آن کوشا بوده و نهایت مراقبت را داشته باشیم.

این منابع طبیعی تنها به ما تعلق نداشته و در آینده به فرزندانمان به ارث خواهد رسید که ضرورت دارد از داشته های خود استفاده ارزشمندی داشته باشیم.

مسافران نوروزی رعایت کنند

نیاز است حرکت کنیم‌ و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را آغاز نماییم که همگان در این‌ امر مهم و ارزنده دارای مسئولیت هستیم و باید از خودمان شروع کنیم.

همزمان با آغاز مسافرت های نوروزی که باید منابع طبیعی و مراکز تفریحی و تفرجگاههای ما زیباترین سیما را به خود داشته باشد، شاهد بیشترین حجم زباله ها در کنار جاده ها، جنگل ها، دریاها و مراکز تفرجگاهی هستیم که باید این سوال را از خودمان بپرسیم چه کسی این زباله ها را ریخته است و آیا غیر از این می باشد که ما و امثال ما چنین سیمای نازیبایی را در فصل زیبایی های خلقت خداوند متعال به طبیعت داده ایم؟

متاسفانه شاهد شکستن درختان برای گرفتن هیزم و روشن نمودن آتش هستیم که از مسافران نوروزی و هشمهریان عزیز خواهش می کنیم از شکستن درختان به شدت خودداری کنند زیرا عواقب جبران ناپذیری دارد.

ضرورت توجه به فرهنگ سازی در بخش حفاظت از منابع طبیعی

این نکته مهم و اساسی را باید در خود نهادینه نماییم و به عنوان فرهنگی ارزنده در سبک زندگی خویش قرار دهیم که منابع طبیعی به دست خودمان حفظ خواهد شد.

در ایام نوروزی که حجم مسافرت ها زیاد است بیاییم از خودمان شروع کنیم و با رعایت اصول حفاظت از منابع طبیعی و مدیریت پسماند، ضمن اینکه در داشتن محیطی سالم، زیبا و پرنشاط تلاش خواهیم کرد، فرهنگ ساز ترویج پاکی و دوستداری محیط زیست به دیگر همشهریان عزیزمان نیز باشیم.

حراست از اراضی ملی تنها بر عهده ماموران منابع طبیعی نیست

ضرورت دارد تلاش نماییم تا مراکز تفریحی و منابع طبیعی ما در ایام مسافرت ها و حضور گردشگران، به مکانی عاری از زباله و سرشار از زیبایی و شادابی تبدیل گردد زیرا حفظ و حراست از اراضی ملی تنها بر عهده ماموران منابع طبیعی نیست بلکه برهمه هموطنان فرض است که نسبت به مواظبت از این مواهب الهی اقدام کنیم تا بتوانیم آن را به نسل های آینده هدیه دهیم.

اداره کل منابع طبیعی مازندران همانند سالهای گذشته و با هماهنگی دستگاههای قضایی وانتظامی بصورت کشیک شبانه روزی مبادرت به ایجاد گشت در حوزه استحفاظی می کند که برخی از کارکنان این اداره کل در راستای کسب اطلاعات در محل اداره کل و ادارات تابعه شهرستانی مستقر و مشغول انجام وظیفه می باشند.

برخورد قاطع با متخلفان

هموطنان و هم استانی های عزیز در خصوص مواردی اعم از قطع درختان، تجاوز و تصرف اراضی ملی می توانند موضوع را با شماره تلفن 1504 در اختیار همکاران این اداره کل قرار دهند تا در اسرع وقت نسبت به بررسی موضوع و برخورد قاطع با متخلفان اقدامات لازم صورت گیرد.

با توجه به اینکه در ایام نوروز شاهد عزیمت مسافران عزیز به استان مازندران می باشیم از همه درخواست می کنیم نسبت به حفظ و حراست و نگهداری این سرمایه ملی مشارکت کرده و از شکستن درختان، ریختن زباله در جنگل و اراضی خودداری تا شاهد محیطی سالم باشیم.

به فکر آیندگان باشیم

برخی از انسان ها فقط به فکر امروز خود و منافع خود بوده و کاری به نسل های آینده ندارند در صورتی که ما در قبال نسل های آینده نیز مسئول هستیم و باید در راستای حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی کوشا باشیم.

هرگونه استفاده نادرست از منابع طبيعی تأثيرات جبران‌ناپذيری در زندگي امروز و نسل آينده به همراه دارد و بايد فرهنگ استفاده صحيح و شایسته از منابع طبيعی به‌ ويژه در ايام تعطيلات نوروزی به بهترین نحو ممکن ترويج و گسترش يابد.