آقای استاندار شما شعار حمایت از کشاورزی می دهید اما در عمل به گونه ای دیگر اقدام می شود.

کمال آنلاین / چندین روز است که در مجالس و محافل صحبت از انتقال چندین هکتار از سند مالکیت هنرستان کشاورزی غرب مازندران به نفع شرکت ایتراک (وابسته به ایران خودرو) هستیم که جای تاسف و نگرانی دارد.

در حالی  که رهبر معظم انقلاب به صراحت از اهمیت کشاورزی سخن گفتند و آن را محور توسعه ایران اسلامی دانستند از دیدگاه ایشان کشاورزی برای کشور ما بسیار مهم است تا آن جا که باید آن را بخشی ویژه و استثنایی دانست؛ زیرا از سویی جمعیت کشور رو به افزایش است و کشوری که دارای دهها میلیون جمعیت است بیش از هر چیز و پیش از هر برنامه ای باید به فکر تأمین غذای این جمعیت باشد.

سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و عضو شورای عالی آموزش و پرورش گفت : باید از طریق تضمین آینده شغلی دانش آموزان را علاقه مند به تحصیل در هنرستان‌های کشاورزی نمود تا آنان بتوانند آینده این بخش مهم و استراتژیک را که نقش مؤثری در امنیت غذایی و زندگی مردم دارد بیمه نمایند.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد: در بخش کشاورزی نیازمند کمک آموزش و پرورش برای کاهش هزینه‌ها و رعایت الگوی مصرف در جامعه هستیم چون آموزش و پرورش بهترین جا برای ایجاد دغدغه در مردم نسبت به امنیت غذایی، حفظ محیط زیست، مراتع، جنگل‌ها و… است.

حال با این توضیحات در حالی که در هنرستان کشاورزی غرب مازندران  170 دانش آموز در 5رشته های  صنایع غذایی، امور دامی، امور زراعی و باغی ماشین آلات کشاورزی، فضای سبز و... مشغول به تحصیل هستند که پس از فراغت می توانند برای خودشان کسب وکاری مهیت نموده و یا جذب بازار کار شوند.

دراین هنرستان 30 هکتار کشت شالی و40 هکتار کشت دیم ،15 راس گاو ، 100 راس گوسفند ، 6هزار متر باغ سیاه ریشه ودوسالن مرغداری وجوددارد که تمام این امکانات در هنرستان بصورت عملی به دانش آموزان آموزش داده می شود

دراین هنرستان که بصورت شبانه روزی می باشد از شهرهای آمل ،  بابل، فریدونکنار ،  چمستان، نور و ایزدشهر هنرجویان مشغول به تحصیل هستند که 80 نفر از هنرجویان بصورت شبانه روزی درخوابگاههای بسر می برند.

به راستی آیاکشاورزی محور توسعه استان مازندران است !!؟؟و دلیل اینکه اینقدر مسئولین استان نسبت به اهمیت چنین موضوعی غافل هستند جای نگرانی دارد.

آقای استاندار شما شعار حمایت از کشاورزی می دهید اما در عمل به گونه ای دیگر اقدام می شود.

 روابط عمومی اداره آموزش وپرورش آمل درپیامی دراین خصوص توضیحاتی را ارسال کردند که به شرح ذیل می باشد:

جهت اجابت به مطالبه به حق امام جمعه محترم بخش دابو و دشت سر و در راستای تنویر افکار عمومی و تشریح اتفاقات پیش آمده و اقدامات انجام شده درخصوص هنرستان کشاورزی غرب مازندران (تحت مدیریت آموزش و پرورش آمل)، به اطلاع جامعه بزرگ آموزش و پرورش ، فرهنگیان فرهیخته و مردم شریف و دغدغه مند شهرستان های آمل و نور میرساند:

برابر درخواست فرماندار شهرستان نور از استاندار مازندران، مبنی بر  انتقال حدود 50هکتار از سند مالکیت هنرستان کشاورزی غرب مازندران و 40هکتار سند مالکیت منابع طبیعی چمستان که پیش از این در مالکیت این هنرستان بوده، به نفع شرکت ایتراک (وابسته به ایران خودرو)، که متاسفانه در این اعیاد شعبانیه کام فرهنگیان محترم را تلخ نمود، مدیریت اداره آموزش و پرورش آمل در مورد این درخواست، کتباً و صراحتاً، مخالفت خود را اعلام نموده؛ و با مراجعات مکرر طی روزهای اخیر و شرکت در جلسه استانداری، مراتب اعتراض و مخالفت خویش را به سمع و نظر مسئولین استانداری رساند، و با بیان نظر و تاکید منویات مقام معظم رهبری، و نیز تاکید بخشنامه وزارتی: (1-وزارت آموزش و پرورش – 2-وزارت کشور خطاب به استانداران) مبنی بر توسعه هنرستانها خواستار توقف این انتقال مالکیت و انصراف از تصمیم بر تصرف اراضی هنرستان کشاورزی از سوی این شرکت و یا هر نهاد دیگری شد. چه بسا اینکه بدلیل همین اتفاق، تعداد 2 شرکت سرمایه گذار با عنوان شرکای مهارتی هنرستان ها، که با هدف توسعه مهارت به دنبال عقد قرارداد با این هنرستان بودند، علی رغم مذاکرات اولیه، از تصمیم خود منصرف شدند.

 مع الوصف بدنبال اقدامات و مکاتبات صورت گرفته، تلاش  بر این است تا با حمایت نماینده های محترم مردم استان مازندران در مجلس شورای اسلامی، ائمه محترم جمعه و خانواده بزرگ و گرانقدر آموزش و پرورش و مردم شریف، فرهیخته و دلسوز استان مازندران، این اتفاق نامبارک کاملاً منتفی گردیده، و متعاقب آن سند بیش از 40هکتار از اراضی این هنرستان که پیش از این از مالکیت این هنرستان خارج گردید و به منابع طبیعی چمستان انتقال یافت، را نیز از طریق مراجعه به مراجع حقوقی و ذیصلاح اداری، بازپس گرفته شود، تا در برابر نسل آینده و فرزندان این استان شرمسار نباشیم.

مخالفت معاون اول ریاست جمهوری با واگذار زمین هنرستان کشاورزی غرب مازندران

حجت الاسلام محمدعلی ابراهیم‌زاده معاون مدیر‌کل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان آمل در گفتگویی اختصاصی با هفته نامه کمال آنلاین گفت: قبل از اینکه مدیر آموزش و پرورش آمل شوم، برنامه ای را منابع طبیعی به راه انداخت که بخشی از زمین های هنرستان غرب مازندران بل ااستفاده است در حالی که این موضوع کذب محض می باشد

وی اشاره کرد : در همین 40 هکتار که موضوع آن مطرح است زمین کشاورزی می باشد و گندم، ذرت، جو و... کشت می کردیم و در آن زمان اختلاف مابین اداره کل منابع طبیعی استان و اداره کل آموزش و پرورش استان بود.

وی عنوان داشت : پس از مطلع شدن از این موضوع نماینده مردم آمل در مجلس وارد کار شدند تا نسبت به برگشت 40 هکتار به زمین های هنرستان اقدام کنند که متاسفانه فرماندار نور نامه ای برای استاندار مازندران نوشتند الباقی هنرستان را هم به ما بدهید تا ما شرکت ایتراک را بیاوریم.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آمل  اظهارداشت : وقتی با این درخواست غیرمنطقی فرماندار نور مواجه شدیم هم کتبا و هم در جلسه استانداری شفاف به اعضای جلسه مخالفت خود را اعلام نمودم و تا هر جایی نیاز باشد هم این موضوع را پیگیری می کنیم

ابراهیم زاده گفت : به نظر می رسد و یقین هم این است آقای مخبر نامه ای نوشتند و هم آن درخواست غیرمنطقی فرماندار نور را باطل کردند و هم ابطال سند آن 40 هکتار که استانداری آن رای به نفع منابع طبیعی صادر نمود.

در پایان امیدوارم هنرستان کشاورزی غرب مازندران با تمام توان و ظرفیت به فعالیت خود ادامه دهد.