کمال آنلاین / رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به آغاز خرید توافقی برنج برای خروج از رکود بازار از پنج شنبه ۲۴ آذر گفت: هر کیلو برنج ندا ۳۳ و شیرودی ۴۲ هزارتومان از شالیکاران استان خریداری خواهد شد.
حسن عنایتی افزود: سازمان اتکا با همکاری سازمان تعاون روستایی در مرحله نخست ۵۰ هزار تن برنج را با هدف توزیع در دستگاه‌های دولتی، پادگان‌ها و بیمارستان‌ها از شالیکاران خریداری می‌کند.
عنایتی با بیان اینکه ارقام پرمحصول برنج حداکثر با هشت تا ۱۰ درصد شکستگی خریداری می‌شود خاطرنشان کرد: وجه خرید محصول شالیکاران تا ۱۵ روز پس از تحویل به حساب آن‌ها واریز می‌شود.
وی به فعال بودن مراکز خرید توافقی برنج در شهر‌های آمل، بابل، ساری، قائم شهر، میاندرود، نکا و بهشهر اشاره کرد وگفت: در صورت استقبال کشاورزان چهار مرکز دیگر نیز راه اندازی و خرید توافقی برنج بیشتر از ۵۰ هزار تن خواهد شد.
عنایتی با بیان اینکه این اقدام دغدغه شالیکاران را برطرف و تولید برنج مراکز پرمصرف را تولید داخل می‌کند، این رویکرد دولت را ازبرنامه‌های حمایتی از شالیکاران عنوان کرد.
بررسی میدانی از بازار برنج مازندران نشان می‌دهد؛ قیمتی که برای خرید توافقی اعلام شده است همسان و کمی بیشتر از کف بازار است، زیرا قیمت فروش عمده هر کیلو برنج پرمحصول فجر ۵۲ هزار، شیرودی ۴۰ و ندا ۳۳ هزار تومان است.