جمعی از کارآفرینان وفعالان اقتصادی استان کرمان که درزمینه تولید خرما فعالیت دارند درمعیت دکتر حسینی مشاورعالی نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی ، معاون سیاسی فرمانداری بم ودیگرمهمانان ضمن بازدید از قسمت های مختلف مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران با مدیرعامل واعضای هیئت مدیره مرکز دیدار وگفتگو کردند

کمال آنلاین  / جمعی از کارآفرینان وفعالان اقتصادی استان کرمان که درزمینه تولید خرما فعالیت دارند درمعیت دکتر حسینی مشاورعالی نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی ، معاون سیاسی فرمانداری بم ودیگرمهمانان ضمن بازدید از قسمت های مختلف مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران با مدیرعامل واعضای هیئت مدیره  مرکز دیدار وگفتگو کردند دراین دیدار دکتر سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجار ت وپایانه صادرات برنج ایران با اشاره به اینکه مردم استان کرمان سرمایه های بزرگی  رادرخود پرورش داده است گفت : درتمام حوزه ها باید مثل سردار دلها حاج قاسم سلیمانی باشیم وصادقانه برای مردم کار کنیم .

وی ادامه داد : این مجموعه از لحاظ جغرافیایی بهترین نقطه استان مازندران بوده که جاده هراز به عنوان کریدور شمال به جنوب و نیز نزدیکی به بنادر و فرودگاه در شرق و غرب این مرکز، را به عنوان یک مرکز استراتژیک صادرات قرار داده است.

وی ا فزود: در شعاع ۵۰ کیلومتری این مجموعه ۷۰ درصد تولیدات برنج که بالغ بر بیش از ۷۰۰ هزار تن میباشد تولید شده که نشان دهنده سطح دسترسی بالای این مجموعه است.

وی تصریح کرد: در طرح خوشه های صنعتی، کارگاه های کوچک در کنار یکدیگر با ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد قرار می گیرند تا به صادرات برنج و تنظیم بازار کمک نماید.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان اینکه تولید به تنهایی نمی تواند بازار فروش را تضمین کند، ادامه داد و گفت: تولید فقط کاشت، داشت و برداشت نیست چرا که در صنعت، ساخت کارخانه صرفا برای تولید نخواهد بود بلکه تحقیق و توسعه، مکانیزسیون، بازرگانیCRM و مشتری مداری مکمل موثر در بازار خواهد بود که تنها تولید کننده با حرکت در این مسیر موفق خواهد شد.

دکتر یزدان پناه با بیان اینکه نبود یک سیستم بازرگانی مناسب تبعات سو برای کشاورزان را بهمراه دارد، خاطر نشان ساخت : در واسطه گری آفت وجود دارد اگر زمینه و بستر را آماده کنیم و ریل گذاری بازرگانی ایجاد شود، تخلفات به حداقل خواهد رسید، البته باید به این نکته توجه داشت که واسطه گری با تجارت و بازرگانی متفاوت است و باید این دو را از هم جدا نمود.

وی تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته پردرآمد ترین حوزه شغلی، کشاورزی است که متاسفانه در کشور ما اینگونه نبوده و اگر قرار است به این مرحله برسیم باید هزینه های تولید را کاهش داده و بازار را به سمت قیمت های واقعی سوق دهیم.

وی، ساماندهی بازار فروش و عرضه برنج ، برند سازی و اطمینان خاطر برای مصرف کننده جهت خرید برنج سالم و بدون ناخالصی و نیز جلوگیری از واردات برنج و ظرفیت برای صادرات این محصول از اهداف مهم ساخت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادراتی برنج ایران در شهرستان آمل بیان کرد.

نائب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه یکی از شاخصه‌های مهم شهرستان بم در بخش کشاورزی تولید محصولات گرمسیری و سردسیری است گفت : هر یک به نوبه خود صاحب رتبه‌های برتر هستند از خرمای مضافتی گرفته تا گردو و پسته که با تلاش و کوشش کشاورزان سخت‌کوش به دست می‌آیند.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران اشاره کرد : شهرستان بم با داشتن این همه ظرفیت برای رونق بخشیدن به محصولات کشاورزی و دلگرمی کشاورزان نیاز است که مرکز بین المللی تجارات وپایانه صادراتی داشته باشید وقطعا هر کمک ومشاوره ای که نیاز باشد ما درخدمتان هستیم .

وی اشاره کرد : خرمای مضاعفتی بم طلای سیاه ایران است که می توان به عنوان یک برند دردنیا معرفی کرد وبا صادرات ارزی آوری داشت .

دکتر یزدان پناه تاکد کرد : هیچ وقت به دنبال حمایت از دولت نباشید وبا برنامه ریزی وبا استفاده از سرمایه سهامداران به دنبال کارهای بزرگ باشید که خود دولت مردان ومسئولین به دنبال شما خواهند آمد .

دکتر حسینی یکی از مدیران عالی وزارت جهادکشاورزی با قدردانی از تلاش وزحمات مدیرعامل وهیئت مدیره درساخت این مرکز گفت : بادیدن چنین مجموعه وبا این وسعت باید به شما عزیزان خسته نباشی ودستمریزاد گفت .

وی اشاره کرد : مقاومت وپشتکاری که داشتید ستودنی است واعتقاد باید داشته باشیم برای کارهای بزرگتر باید برنامه ریزی داشت .

وی خاطرنشان کرد : دروزارت جهادکشاورزی 4 محصول به عنوان استراتژیک دیده شده است که یکی از این محصول برنج می باشد که به لحاظ اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی حائز اهمیت می باشد وخرما به لحاظ اجتماعی ، سیاسی واقتصادی درمنطقه بم وکرمان به عنوان محصول استراتزیک می باشد .

 دکتر حسینی خاطرنشان کرد : قطعا برای ساخت چنین مجموعه برای رونق بخشیدن به محصولات کشاورزی بخصوص خرما به مشاوره وراهنمایی های شما عزیزان نیازمند هستیم .

 دراین دیدار کارآفرینان وفعالان اقتصادی شهرستان بم به دیدگاهها ونظرات خود درخصوص نحوه همکاری مطالبی را عنوان داشتند .