دوازدهمین سوگواره تعزیه مازندران یکشنبه شب با حضور گروه‌های برتر و منتخب شهر‌های استان به میزبانی شهرستان آمل آغاز شد.

کمال آنلاین  / امیرامیرنیا رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل گفت: در مجموع چهار گروه برتر و منتخب تعزیه از مازندران تا چهارشنبه ۲۱ مهر هر شب یک مجلس اجرا خواهند کرد و روز پنجشنبه ۲۲ مهر ماه مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

امیرامیرنیا افزود: به علت تداوم شرایط کرونایی در دو سال گذشته دوره دوازدهم این سوگواره با تاخیر و به صورت محدود در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد گروه‌های تعزیه و شبیه خوان‌ها در شهرستان آمل حضور دارند، گفت: دبیرخانه دائمی سوگواره تعزیه مازندران نیز با توجه به برگزاری یازده دوره گذشته آن به صورت دائمی درشهرستان آمل راه اندازی شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل، از تلاش‌ها برای برگزاری ملی سوگواره تعزیه در دوره‌های بعدی به میزبانی شهرستان آمل خبر داد.

رویکرد پژوهشی و آموزشی دردوره دوازدهم سوگواره تعزیه


دبیر دوازدهمین سوگواره تعزیه مازندران، توجه جدی به مباحت علمی، پژوهشی و آموزشی را از رویکرد‌های جدی مجالس تعزیه دراین دوره اعلام کرد و گفت: به دلیل پرهیز از ایجاد تجمعات خطر ساز و ایجاد فضایی بهتر برای تعزیه مازندران، ورک شاپ‌های تخصصی نوازندگی در تعزیه، شبیه خوانی صبح و عصر‌ها در حاشیه برگزاری سوگواره تعزیه استان برگزارخواهد شد.

علی عظیمی افزود: بنیاد علمی و فرهنگی تعزیه و همایش‌های آئیینی کشور از دوازدهمین سوگواره تعزیه مازندران اعلام آمادگی کرده و این نشان از جایگاه مهم تعزیه استان است.

وی همچنین تجلیل و تقدیر از پیرغلامان حسینی و پیشکسوتان تعزیه استان را از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در دوازدهمین سوگواره تعزیه مازندران در شهرستان آمل اعلام کرد.

در نخستین شب برگزاری این سوگواره که در فضای باز تکیه اسک آمل برگزار شد، مجلس حضرت مسلم (ع) به سرپرستی گروه منتخب از شهرستان بابل اجرا شد.

مجلس حضرت حر (ره) به سرپرستی گروه منتخب غرب مازندران، مجلس حضرت ابوالفضل (ع) به سرپرستی گروه منتخب شرق مازندران و مجلس امام حسین (ع) به سرپرستی گروه منتخب شهرستان آمل به ترتیب شب‌های دوشنبه تا عصرپنجشنبه درتکیه اسک آمل اجرا خواهد شد

.