معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اعلام این خبر گفت: جشنواره تجارب موفق و برتر مدیران و معاونان مدارس آغاز شده و مدیران و معاونان تمامی مدارس استان مازندران می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «اسفندیار نظری» در نشست کارگاهی سرگروه‌های مدیران متوسطه دوم نظری که در راستای برنامه دبیرخانه راهبردی کشور صبح امروز در بابلسر برگزار شد، اظهار کرد: چرخه مدیریت و رهبری 6 ویژگی دارد که شامل توجه، شناخت، قدردانی، مشارکت، باورکردن و فراهم ساختن زمینه موفقیت است.

وی با بیان اینکه مدیریت در سازمان های امروزی با مدیریت در سازمان های گذشته متفاوت است، افزود: ویژگی سازمان‌های جدید شکل گیری آنها بر مبنای یادگیری است که اتفاقاً کلیدواژه سند تحول بنیادین نیز براساس همین مهم پایه‌ریزی شده و برآن تأکید می‌کند. امروز مدیرانی موفق هستند که همواره در حال یادگیری باشند و مهارت های جدید کسب کنند.

این مسئول با بیان اینکه سازمان‌ها برای اینکه خود را حفظ کنند باید از قالب‌های سنتی خارج شوند، تصریح کرد: امروزه محیط به شدت در حال تغییر است و سازمان ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از این رو به جای تغییر مدیران باید شرایط را برای اجرایی کردن مدیریت تغییر و ایجاد حالت مطلوب فراهم سازیم.

معاون آموزش و پرورش مازندران ادامه داد: برای مثال مدیران مدارس ما باید چالش‌های استقرار پایه دوازدهم را بررسی کرده و از امروز برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند. از امروز باید تصمیم بگیریم برای سال آینده برنامه‌هایمان را براساس شعار پروژه مهر یعنی «کیفیت بخشی، توانمندسازی و مدرسه کارآفرین» قرار دهیم.

نظری با بیان اینکه نگاه وزارت آموزش و پرورش بر مدرسه‌محوری است، خاطرنشان کرد: مدیران ما باید دارای مهارت انسانی بوده و توانایی و قدرت کار کردن با مردم و انجام کار به وسیله آنها را داشته باشند. همچنین آنها باید دارای مهارت‌های فنی و ادراکی باشند و توانایی حل مشکلات و درک مسائل و مشکلات مدرسه و دانش‌آموزان را داشته باشند.

وی با اشاره به برخی ویژگی های مهم مدیران گفت: مدیران باید عقاید قوی داشته باشند، به دقت به سخنان افراد گوش کنند، پرسش‌های خوب مطرح کنند، قدرشناس باشند، افراد شکست خورده را ببخشند، لجباز نباشند، و نقاط ضعف و کاستی‌ها را شناسایی کنند. در این صورت می‌توانند در مدرسه تحول ایجاد کنند و راه آن نیز لزوم تغییر است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه در همین راستا هرساله جشنواره تجارب برتر مدیران برگزار می‌شود، گفت: جشنواره تجارب موفق و برتر مدیران و معاونان مدارس آغاز شده و مدیران و معاونان تمامی مدارس استان مازندران می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. مهلت ارسال آثار تا 15 اسفند سال‌جاری است و برگزیدگان آن در استان مازندران فروردین 98 انتخاب شده و به مرحله کشوری راه می‌یابند.

وی با بیان اینکه این جشنواره راهی برای شناسایی توانمندی مدیران است، افزود: استقرار نظام یاددهی- یادگیری، توانمندسازی کارکنان، و توسعه مشارکت کارکنان و دانش آموزان در مدرسه از محورهای این جشنواره است و تجربیات ارائه شده باید دارای خلاقیت و ابتکار باشد و به صورت کوتاه، رسا، روشن، قابل فهم و مرتبط با محتوای تجربه ارائه شود.

شایان ذکر است در این نشست، از پوستر جشنواره تجارب برتر مدیران سال 97 رونمایی شد.