کمال آنلاین ، مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تب شالیزار در کمین شالیکاران است، گفت: سال قبل ۵۱ نفر به این بیماری مبتلا شدند.

  محمدرضا پارسایی بابیان اینکه لپتوسپیروز یکی از بیماری‌های عفونی و قابل ‌انتقال بین حیوان و انسان است، بیان کرد: این بیماری یک بیماری شغلی بوده وعمدتا در برنج‌کاران، کارگران مزارع نیشکر، کشاورزان، کارگران فاضلاب‌ها و معادن، دامپزشکان، دامداران، کارگران کشتارگاه‌ها و ماهیگیران و افرادی که در حین تفریح (اسکی روی آب، قایق‌سواری و شنا) با آب آلوده با ادرار حیوانات مبتلا تماس دارند دیده می ‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری به فرم‌های مختلف ظاهر می‌شود، افزود: شروع بیماری با یک دوره تب ‌دار حاد بوده که ممکن است بسیار شدید و گاهی مرگبار همراه با زردی و نارسایی کلیوی (بیماری ویل)، مننژیت، میوکاردیت، هموراژیک، پنومونی و کولاپس قلبی عروقی همراه باشد.

دکتر پارسایی گفت: لپتوسپیروز به‌ عنوان یکی از بیماری‌ های مشترک در بیشتر مناطق ثبت و گزارش‌ شده و انتشار بیماری بستگی به حضور حیوانات مخزن و کاربر و شرایط محیطی مناسب جهت رشد و بقای لپتوسپیرا دارد.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات طبیعی از قبیل سیل، طوفان و گردباد در شیوع بیماری مؤثر هستند، ادامه داد: خاک‌ های مرطوب ناشی از بارندگی و یا آب‌های سطحی شرایط لازم برای بقای لپتوسپیرا را در خارج از بدن میزبان مهیا می‌ کند و در سالها و فصولی که بارندگی زیادتر است احتمال بروز بیماری بیشتر است.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: لپتوسپیرا می تواند برای ماه‌ها در لوله‌های پروکزیمال کلیه حیواناتی که عفونت بدون علائم دارند زنده مانده و از طریق ترشح ادرار برای بیش از شش ماه سبب آلودگی محیط گردد.

دکتر پارسایی بابیان اینکه درجه حرارت مناسب برای رشد بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتی‌ گراد و با درجه قلیایی کم برای زنده ماندن عامل بیماری‌زا مناسب است، گفت: عفونت در انسان معمولاً مستقیماً از طریق خراش پوست یا غشاء مخاطی شامل مخاط دهان هنگام بلع مواد آلوده، ملتحمه چشم، بینی، واژن و تنفسی توسط آئروسل‌های آلوده ایجاد می‌شود و بلع آب هنگام شنا میزان تهاجم را افزایش می‌ دهد.

وی با تأکید بر اینکه در هفته اول تا ۱۰ روز از بیماری اسپیروکت را می‌توان در محیط کشت اختصاصی از خون و مایع نخاعی جدا کرد، افزود: دوره کمون بیماری معمولاً یک تا دو هفته است که می ‌تواند از ۲ تا ۱۹ روز متغیر باشد.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: بیماری می‌تواند از اشکال بدون علامت تا بیماری حاد بدون ایکتریاسندرم ویل متغیر باشد و معمولاً هر دو نوع بدون ایکتر یا با ایکتر دوره دومرحله‌ای سپتی سمی و ایمنی را طی می‌کنند.

دکتر پارسایی بابیان اینکه حدود ۱۵ تا ۴۰ درصد موارد شکل بدون علامت هستند، گفت: بیش از ۹۰ درصد موارد علامت ‌دار به شکل بیماری خفیف و معمولاً به شکل بدون ایکتر و بدون مننژیت است.

شایع ترین علائم بیماری تب شالیزار

وی تأکید کرد: شایع‌ترین علائم در این مرحله شامل سردرد، درد عضلانی، تب و لرز، تهوع و استفراغ و درد شکم که برای ۷-۴ روز ادامه می ‌یابند و سایر تظاهرات شامل اسهال، درد مفاصل، گلودرد، درد استخوانی، تظاهرات چشمی (فتوفوبی، درد، کونژنکتیویت) و درگیری ریه (سرفه‌های خشک، خلط خونی و درد سینه)  است.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه میالژی بیشتر در ساق پا، اطراف ستون مهره‌ها و شکم و گردن ایجاد می‌شود، افزود: یافته‌های با شیوع کمتر شامل اسپلنومگالی، هپاتومگالی، لنفاونوپاتی، یووئیت، کلاپس گردش خون و فازنژیت  است و راش‌های ماکواریا کهیری شکل در تنه یا قسمت قدامی ساق پا یا تنه ندرتا دیده می‌شود که ۷-۴ روز طول می‌ کشد.

دکتر پارسایی ادامه داد: درتیپ یک بعد از حدود یک هفته بیمار دچار تب و لرز، سردرد و علائم مننژه و سایر علائم اولیه می‌ شود و تا یک ماه طول می‌کشد و با پدیدار شدن تنوع بیشتری در تظاهرات بالینی بروز می ‌کند که شامل آنسفالیت، ضعف و سفتی عضلانی بوده، در این مرحله اختلالات بینایی، نوریت محیطی، فلج اعصاب مرکزی رادیکولیت، میلیت و سندرم گیلن باره از علائم نادر  است و موارد بدون ایکتر هرگز کشنده است.

وی اضافه کرد: تظاهرات هموراژیک شامل خلط خونی، اپیستاکسی، خونریزی دستگاه گوارش و فوق کلیه، پنومونیت خونریزی دهنده، خونریزی زیر عنکبوتیه و اسکولیت منتشر و صدمه مویرگ ها است.

دکتر پارسایی با تأکید بر اینکه درجه کشندگی در مطالعاتی که مراقبت شدید اجراشده کمتر از یک درصد بوده است و این نسبت برای موارد متوسط افزایش می‌یابد، بیان کرد : پیش‌آگهی بیماری با ویرولانس ارگانیسم و شرایط عمومی بیمار بستگی دارد و در اکثر موارد پیش‌آگهی مطلوب بوده است.

 مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه میزان مرگ‌ومیر در افراد سالخورده و کسانی که زردی شدید و نارسایی کلیه پیدا می‌کنند زیاد است، خاطرنشان کرد: میزان مرگ‌ ومیر جنین در زنان باردار مبتلا به بیماری بالا است.

وی با اعلام اینکه مرگ ‌ومیر برای موارد زردی در مطالعات مختلف بین ۴.۲ تا ۱۱.۳ درصد گزارش ‌شده است، گفت: مرگ‌های به‌طور ثانویه در اثر نارسایی کلیه، گاستروآنتریت خونریزی ریوی و گوارشی و سندرم نارسایی تنفسی بالغین اتفاق می افتد و دیالیز میزان مرگ‌ومیر این بیماری را کاهش می‌دهد.

دکتر پارسایی با تأکید بر پیشگیری از ابتلا به بیماری، بیان کرد: محافظت کارگرانی که در مشاغل مخاطره‌آمیز هستند با استفاده از چکمه و دستکش، شناسایی آب‌ها و خاک‌هایی که احتمالاً آلوده هستند، آموزش مردم و به‌خصوص گروه‌های در معرض خطر بیشتر در خصوص روش‌های انتقال و اهمیت بیماری و اجتناب از شنا و یا راه رفتن در آب‌هایی که احتمال آلودگی دارند و استفاده از وسایل حفاظتی صحیح هنگام کار در محیط‌های آلوده، کنترل جوندگان در محل سکونت به‌خصوص در مناطق روستایی از طرق مختلف، جداسازی حیوانات آلوده و اجتناب از آلودگی محل زندگی، مصون‌سازی حیوانات با استفاده از واکسن در دام‌ها که سبب کنترل بیماری و عدم ابتلای حیوانات می‌شود را ازجمله روش‌های پیشگیری دانست.

به گزارش مهر، مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه در سال گذشته ۵۱ نفر مبتلا شدند، گفت: در مطالعات نشان داده‌شده که داکسی سیکلین ۲۰۰ میلی‌گرم یک‌بار در هفته و جهت گروه‌ها و مشاغل پرخطر می‌تواند از عفونت پیشگیری کند.

 


مراسم ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان به همت شورای اسلامی شهر، شهرداری آمل و پایگاه مقاومت بسیج علامه میرحیدرآملی شهرداری آمل و با حضور شهردار، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر، رییس دفتر مرجعیت حضرت آیت الله جوادی آملی در مازندران، فرمانده سپاه ناحیه آمل، روسای سازمان ها، مدیران مناطق، معاونین و پرسنل خدوم و زحمتکش شهرداری آمل برگزار شد.
مهندس جهانگیر آذری عضو شورای اسلامی شهر آمل در این مراسم گفت: ماه رمضان ماه سراسر برکت است و امیدواریم در این ماه به همه خواسته های خوب و معقولی که در زندگی دارید برسید و برکت روزه های این ماه در سراسر برنامه های زندگیتان وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: همه ما عضو یک خانواده هستیم و از شهردار آمل و دیگر عزیزان تشکر داریم تا چنین برنامه ضیافتی را تدارک دیدند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن محمودی رییس دفتر مرجعیت حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در مازندران در این مراسم با قدردانی از تلاش های مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل و بیان این که شهرداری نهادی است که منش و روش او خدمت به خلق است، گفت: ما معصوم نیستیم و در افعال غیرمعصوم خطا و نقص وجود دارد که خوبی آن است ارزش ها نیز توسط انسان دیده شود و حق شناسی کنیم.
وی اظهارداشت: انسان همیشه با یک سختی دست و پنجه نرم می کند و تا زمانی انسان خداوند متعال را ملاقات کند سختی وجود دارد اما انسان در این سختی ها حرکتی دارد و به مراحلی می رسد.
محمودی افزود: انسان هر لحظه دارد نو می شود و در حال حرکت است که اگر دگرگونی در انسان حاصل نشود نمی تواند به عنوان اشرف مخلوقات باشد.
رییس دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به این که اگر مدیری اخلاق محور باشد می تواند موفق شود، گفت: ما تعهد عملی به خداوند متعال دادیم که شامل اعمال تعبدی و ارزشی می شود و نسبت به بسیاری از افراد تعهد داریم و اگر انسان به وظایف خود عمل کند یک دگرگونی در او اتفاق می افتد.
وی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد از موازی کاری ها دوری کرده و همواره به دنبال اجرای اموری که به ما محول شده است باشیم که امری مهم و اساسی است.