مجمع نمایندگان شمال کشور اجازه انتقال آب دریای خزر به سمنان را نمی دهد

عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس و رییس مجمع نمایندگان شمال کشور در گفتگو با پایگاه خبری کمال آنلاین با اشاره به مخالفت نمایندگان شمال کشور با انتقال آب دریای خزر به استان سمنان و با اشاره به سخنان حسن روحانی رئیس جمهور در سفر اخیر خود به سمنان با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مستلزم رعایت مسائل زیست محیطی می باشد گفت: خوشبختانه سازمان محیط زیست مخالفت خود را با انتقال آب دریای خزر به سمنان اعلام کردند.

وی افزود: با نظریه کارشناسان محیط زیست انتقال آب دریای خزر به سمنان باعث خواهد شد در 10 سال آینده در دریای خزر شاهد بحرانی خواهیم شد که ضربه بزرگی به محیط زیست خواهد زد که جبران آن امکان پذیر نخواهد بود.

وی در رابطه با خطرات زیست محیطی و اکوسیستمی طرح انتقال آب خزر به سمنان  ادامه داد: اگر قرار است که در مسیر لوله ها دستگاه های آب شیرین کن نصب کنند و از آنجا که پساب آب شیرین کن ها وارد دریا خواهد شد به مرور زمان دریا تحت تأثیر قرار گرفته و دریای خزر شورتر خواهد شد و در نتیجه به دلیل اینکه آبزیان آنجا توان زندگی در آب شورتر را ندارند از بین خواهند رفت.

رییس مجمع نمایندگان شمال کشور تاکید کرد: در صورت اجرای این طرح خسارت های زیست محیطی سنگینی نظیر آنچه بر سر کارون، دریاچه ارومیه و دیگر امور آمد بر سر دریای خزر و تالاب های نظیر آن خواهد آمد.

یوسفیان ملا عنوان داشت: برای توانمند سازی مناطق کویری بجای انتقال آب دریای خزر به سمنان به فکر توانمند سازی کویری آن به دلیل توانمندی های بی نظیر جهانی فرصت مناسبی برای اقداماتی نظیر گردشگری دارند باشید ولی تاکنون این موارد از دید مسئولین دور مانده است.

 وی با اشاره به اینکه یکی از نمایندگان مردم سمنان در مجلس بصورت مخفیانه برای انتقال آب دریای خزر به سمنان از بعضی از نمایندگان امضا جمع آوری نموده تا درکمیته تلفیق مطرح شود گفت: اگر این طرح در کمیته تلفیق رای بیاورد قطعا در صحن علنی مجلس رای نخواهد آورد.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس اظهارداشت: در استانهای شمالی کشور مردم آن از کم آبی در رنج و مشقت هستند و اگر دولت قصد دارد دست به چنین کاری بزند بیاید مشکلات آب شهرها و روستاهای شهرهای استان های شمالی را رفع کند.

یوسفیان ملا تصریح کرد: اگر نمایندگان استان سمنان بخواهند با لابی گری این طرح در صحن علنی مجلس رای بیاورد آن هم با پشتیبانی ریاست جمهوری قطعا با برخورد تند نمایندگان استانهای شمالی روبرو خواهند شد و هرگز اجازه نخواهیم داد که طرح در مجلس رای بیاورد.