همایش بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در آمل برگزار شد +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نیوز ، همایش بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با حضور رییس و اعضای مجمع نمایندگان مازندران، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران، رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران، فرماندار و مسئولان شهری، هیئت رییسه مجمع هم اندیشان صنعت و معدن آمل و فعالان صنعت و معدن در دانشگاه شمال آمل برگزار شد.

سید مجتبی رضوی، عضو هیئت رییسه مجمع هم اندیشان صنعت و معدن آمل تصریح کرد: از دولت تدبیر و امید سپاس گذاریم که از جمله تلاش آنان آرامش در فضای اقتصادی، آماده سازی فضای تعاملی با جهان، کنترل نوسانات نرخ ارز و تورم بوده است.

وی ادامه داد: اقتصاد ما وضعیت اسفباری دارد که نمی توانیم بررسی کنیم در آینده در چه نقطه ای هستیم و تحریم های بین المللی، کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش قیمت های جهانی مواد معدنی، خام و فلزات از عوامل رکود است.

رضوی خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاست شدید انقباض مالی، ثبات نسبی نرخ ارز، بالابودن نرخ سود تسهیلات و نرخ سود سپرده های بانکی و کاهش قدرت تسهیلات دهی بانک ها از عوامل رکود ناشی از سیاست های پولی است.

عضو هیئت رییسه مجمع هم اندیشان صنعت و معدن آمل اظهارداشت: صنایع ما فعال نیستند که باید حمایت های شایسته ای صورت گیرد تا زمینه فعال شدن سرمایه های راکد فراهم شود.

رضوی ادامه داد: ضرورت دارد به منافع ملی توجه کنیم و دستگاههای مرتبط امر تنها به فکر منافع سازمانی خود نباشند و هم سویی لازم وجود داشته باشد.

وی بیان داشت: اصلاح نظام بانکی از جمله مهم ترین اموری است که باید زمینه تحقق آن فراهم شود که نظام بانکی سد راه ما شده است.

ابوالفضل روغنی، رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران نیز در این همایش اظهارداشت: امروز صنعت در شرایط بحرانی و غیر قابل تحمل است که باید اقدامات اساسی در این راستا صورت گیرد.

وی با بیان این که نخستین معضل صنعت بخش نقدینگی و سرمایه مالی است که کشور ما یکی از گران ترین نظام های بانکی را در اختیار دارد، گفت: بانک ها به سمتی رفتند که علیه تولید کار کردند و بیشترین مالیات برعهده تولیدکنندگانی است که دارند کار درست انجام می دهند.

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: باید به اقتصاد درون ریز و برون گرا توجه کنیم که در حوزه تجارت خارجی موفق نبودیم و صادرات افزایش پیدا کرده است که صنعت جایگاه خود را در کشور ندارد.

روغنی با بیان این که نظام بانکی معظل بزرگ صنعت کشور است که باید زمینه اصلاح وضعیت آن فراهم شود، گفت: باید یارانه ها و سوبسیدها از سوی دولت به صنایع داده شود و به وضعیت بیمه ها نیز توجه ویژه ای صورت گیرد.

محمد محمدپور عمران، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهارداشت: در شرایط بسیار سختی در سال های گذشته به سر بردیم اما ناامید نبودیم و در طول سه سال اخیر شاهد بودیم که 540 واحد صنعتی و خط جدید دارای پروانه بهره برداری شدند و رشد 40 درصدی را در این عرصه داشتیم.

وی تصریح کرد: در این مدت 1600 میلیون دلار صادرات داشتیم که شرکت کاله برای اولین بار صادرات خود را به کشور روسیه داشته است و محصولات آن مورد استقبال قرار گرفت.

محمدپور عمران ادامه داد: سرانه زمین صنعتی استان را افزایش دادیم و مصوبه واگذاری 46 هکتار از زمین های شرکت دسا به شرکت شهرک های صنعتی را گرفتیم.

وی با بیان این که ضرورت دارد برنامه ششم توسعه را دریابیم و حمایت از تولید نیازمند گفتمان اساسی است، گفت: ما منتظر گام های اساسی در حوزه نظام بانکی کشور هستیم و ضرورت دارد کارآفرین محور باشیم و آن چیزی که کارآفرین امتحان پس داده دارای اهلیت بگوید درست است.

محمدپور عمران با بیان این که بیمه تامین نرخ ارز باید صورت گیرد و تبدیل ارز و ریال نیز مساله مهم و مورد توجه است، اظهارداشت: لابی صنعت ما ضعیف است که باید مجموعه ای را شناسایی کنیم تا فکر کرده و حرف های زیبایی بزنند.

قاسم احمدی لاشکی، رییس مجمع نمایندگان مازندران اظهارداشت: تلاش های صنعتگران پراثر است که با سختی ها و کاستی ها ساخته و کم نمی آورند و آن چیزی که مورد نیاز جامعه پویا است را به درستی عمل می کنند.

وی ادامه داد: صنعت کشور بیمار است و وضعیت خوبی ندارد که مازندران نیز در این عرصه دچار بیماری حاد است و مجلس و دولت باید در کنار هم برای صنعت تلاش کنند که شعار به اندازه کافی داده شده است و در عمل باید شاهد حمایت های جدی از صنایع باشیم که ضرورتی مهم و اساسی است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس تصریح کرد: دولت برای امسال برنامه هایی دارد که 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات را برای مجموعه هایی که از ظرفیت خود استفاده کامل نمی کنند دارد می گذارد تا تقویت شوند.

احمدی لاشکی با بیان این که ضرورت دارد بانک های عامل ارائه تسهیلات مسخص شود تا در کاغذبازی ها دچار مشکل نشویم، ادامه داد: بانک ها بلای جان شدند و به جای آن که کمک کننده باشند دارند وام می دهند که تبدیل به دامی شده است که زندگی مردم را می بلعد.

وی افزود: افزایش سودهای بانکی زمینه رکود را فراهم می کند و دولت در خصوص تورم خوب عمل کرد و رکود هم باید دیده شود که اگر تولیدگر زنده نباشد جامعه نیز دچار رکود می شود.

رییس مجمع نمایندگان مازندران ادامه داد: مجمع نمایندگان مازندران آمادگی رصد موضوعات برای حل مشکلات مجمع هم اندیشان صنعت و معدن را دارد تا بتوانیم در کنار هم زمینه حل مشکلات را فراهم کنیم.