برگزاری اولین همایش تخصصی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری شمال کشور در مازندران+ عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز، اولین همایش ملی تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی و اولین همایش تخصصی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری شمال کشور به همت مرکز کارشناسان رسمی دادگستری مازندران و با حضور آیت اله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، دادستان تهران، رییس کل دادگستری مازندران و گلستان، دادستان مرکز مازندران و مدیران در مجمتع نفت محمودآباد برگزار شد.

حضرت آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه با بیان این که اخلاق حرفه ای بر ما که در مشاغل مختلف حضور داریم بسیار قابل توجه است، گفت: یکی از عواملی که از همان اوایل ورود به دستگاه قضایی به قضات و دیگر عوامل توصیه می کردم اهتمام در اجرای اخلاق حرفه ای بوده است.

رئییس قوه قضائیه تصریح کرد: مردم صبور، خوب و توانمندی داریم که سزاوار هرگونه خدمت رسانی هستند و ضرورت دارد هر فردی در سمت خود اخلاق حرفه ای را رعایت کند.

وی با قدردانی از هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری مازندران در برگزاری این همایش گفت: کارشناسان در طول سال زحمات کشیده و مشکلات آنان هم قابل توجه است.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: تلاش بسیاری کردیم تا بحث وکالت به نحوی جامع در کانون وکلا و مرکز کارشناسان تحت پوشش عام دیده شود و نظارت قوه قضاییه تا حدی که با استقلال کانون وکلا مغایرت نداشته باشد صورت گیرد و استقلال مطلقی وجود ندارد.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: دولت ها حق تصرف در لوایح قضایی ندارند که در دو سال اخیر طرحی در مجلس مصوب شد که اگر لایحه ای به دولت فرستاده شده و آن ها به هر دلیلی نخواهند آن را به مجلس بفرستند، رییس قوه قضاییه آن را مستقیم برای مجلس ارسال کند.

وی افزود: ما عنایت به وکالت و کارشناسان داریم که باید با همفکری لوایح را تدوین کنیم تا مقبول بوده و مشکلات موجود را حل کند.

دکتر عبدالرضا مومنی، رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با بیان این که این مرکز نوپا بوده و از سال 81 تشکیل شده است، گفت: مرکز در حال حاضر 20 هزار وکیل و حدود 9 هزار کارشناس دارد که سبب شد تعداد وکلا افزایش پیدا کرده و قضات در اقصی نقاط کشور بدون دغدغه و به نحوی شایسته با حضور کارشناسان به فعالیت خود بپردازند.

وی تصریح کرد: در مازندران 653 کارشناس در رشته های مختلف و تعداد 1515 وکیل داریم که این مجموعه مشکلاتی دارد و امیدواریم با عنایت ریاست قوه قضاییه زمینه رفع آن فراهم شود.

مومنی با اشاره به مشکلات موجود خاطرنشان کرد: نداشتن دادسرای انتظامی در استان ها، گلایه نحوه تقسیم کار کارشناسی میان مرکز و کانون، اهمیت توجه به موضوع نماینده از طرف روسای کل در هیئت های تعیین کارشناس در ادارات و ضرورت واریز 5 درصدهای کارشناسی به حساب مرکز مطالبی را عنوان داشت.

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه تصریح کرد: امیدواریم با همکاری روسای کل دادگستری ها و قضات سبب رشد و تعالی هرچه بیشتر مرکز شویم.

حجت الاسلام محمدعلی تقوی فرد، رییس کل دادگستری مازندران بیان داشت: ما به عملکرد کارشناسان احترام می گذاریم و بنای ما تعامل خوب و خداپسندانه است که در حد توان همکاری لازم با کارشناسان خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: به هر میزانی که کارشناسان عملکرد بهتری داشته باشند در دنیا و آخرت سبب سربلندی آنان می شود.

رییس کل دادگستری مازندران افزود: عده ای در امور مختلف به دنبال تحقق رضایت حضرت حق هستند که امری ارزشمند بوده و باید مراقب باشیم از سرمایه های گرانقدر خود به درستی محافظت کنیم.

 سیامک سلامت پور، رییس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری مازندران تصریح کرد: قوه قضاییه از مظاهر اقتدار و حاکمیت نظام اسلامی است که در نظام اسلامی عهده دار عدالت قضایی می باشد.

وی افزود: دادگاه ها برای کشف حقیقت، صدور حکم مقرون به واقع و اجرای عدالتی بی نقص به علم کارشناس ذی صلاح متوسل می شوند و در مازندران قریب به 2 هزار کارشناس رسمی دادگستری داریم که حدود 800 کارشناس عضو این مرکز و دارای سوابق فنی و تخصصی بالایی هستند که در طیف گسترده 50 رشته کارشناسی و 500 صلاحیت مکتسبه مشغول فعالیت هستند.

سلامت پور خاطرنشان کرد: کارشناسان رسمی دادگستری از چگالی علمی و اخلاقی بالایی برخوردار بوده و ارکان موجه، سریع و مستدل را رعایت می کنند.

رییس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری مازندران تصریح کرد: از ریاست قوه قضاییه به عنوان سکان دار حوزه عدالت، رییس کل دادگستری استان و مجموعه همکاران این دستگاه، ریاست مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، استاندار، مدیران کل، سرپرستان شعب بانک های استان و همه همکاران کمال تقدیر و تشکر را داریم.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم و با حضور مسئولان از تمبر همایش رونمایی به عمل آمد.