بار دیگر گاز در مدیریت بحران؛ قطع شد

 

به گزارش پایگاه خبری کمال نیوز، در روز های گرم تابستان قول می دهند گاز بخاری ها در روزهای سرد زمستان قطع نمی شود و در روز های سرد زمستان قول می دهند ، روز های گرم تابستان، برق کولرها برقرار است . بحرانی همیشگی که در حد حرف از سوی مسئولین در رسانه ها مدیریت می شود .
 اما در عمل این مردم هستند که شبهای سرد زمستان را بدون وسیله گرمایشی و روزهای گرم تابستان را بدون وسیله سرمایشی سپری می کنند . قطعی برق و گاز در فصول تابستان و زمستان ؛ به بحرانی چندین ساله و تکراری تبدیل شده که متاسفانه در استان مدیریت نمی شود و گاز درسالهای مدیریت بحران ؛قطع می شود.
 آغاز بحران قطع گاز شهرهای مرکز و غرب مازندران در دولت نهم با بارش برف سنگین و سرمای شدید کلید خورد و همچنان خاطره تلخ هفته ها ، روز ها و شب های سرد بدون گازشهری برای مردم این دیار باقی مانده است.
در آن سالها اما مقصر اصلی این بحران که متاسفانه یک نوزاد قائم شهری را به کام مرگ برد ، کشور ترکمنستان اعلام شد که تامین کننده گاز استان های شمال کشور است . رئیس دولت وقت در استان حاضر شد و قرار شد با انتقال لوله ی گاز از جنوب به شمال کشور قائله ی این بحران ختم به خیر شود تا ترکمنستان نتواند در سالهای بعد برای گران کردن بهای گاز عرض اندام کند. با گذشت سالها همچنان گاز شهری و خانگی با محقق نشدن این وعده با افت فشار روبرو است و هر از چند گاهی قطعی آن برای مسئولین به نوعی و برای مردم بویژه بحران آفرین است .
عمر دولت نهم و دهم در استان مازندران با مشکل قطعی گاز در زمستان تمام شد و کلید دولت ، به دولت یازدهم یعنی دولت تدبیر و امید رسید. در این سالها نه تنها این بحران مدیریت نشد بلکه قطعی گاز دست از سر مردم استان برنداشت و با کوچکترین سرما شعله های گاز خانگی به بهانه افت فشار فروکش کرد و سرمای زمستان جایگزین گرمای منازل مردم شد.
از حرفهای کلیشه ای که ایران دومین ذخایر گاز دنیا را دارد و یا ایران گاز را به کشورهای دیگر صادر می کند بگذریم . سردی خانه های مردم در آستانه انتخابات جدی است و بحرانی که سالها تکرار می شود ولی متاسفانه همچنان مدیریت نمی شود .
به راستی چرا این بحران تکراری و قابل پیش بینی در استان حل نمی شود ؟ تنها ده روز از شروع ماه بهمن گذشته و سرمای بی سابقه ای هم رخ نداده اما افت فشار گاز رخ می دهد و به راحتی گاز خانه ها در آمل ساعت 21 شب دهم بهمن یعنی شروع ایام دهه فجرو روز آغاز جشن پیروزی انقلاب گاز بخش های وسیعی از شهر آمل قطع می شود و کام مردم را تلخ می کند . بار دیگر پای این بحران هرساله به خانه های مردم در آمل باز شد.
گاز بخشی از شهر آمل قطع شد ؛ خبری تکراری که چند سالی است در رسانه های مجازی منتشر و در سالهای اخیر در صفحات اجتماعی دست به دست می شود.
علیزاده رئیس اداره گاز شهرستان در گفتگوی تلفنی ؛ علت قطع گاز شب دهم بهمن ماه در آمل را افت فشار در خط سراسری اعلام کرده و گفته ؛ گاز مشترکین صبح وصل خواهد شد . اما نگفته مردم چگونه خانه هایشان  را در این سرمای زمستان گرم کنند.
اگر مدیریت بحران در این خصوص درست عمل می کرد و این افت فشار را اطلاع رسانی می کرد ، مردم همیشه همراه حتما نسبت به تهیه سوخت و وسیله گرمایشی جایگزین اقدام می کردند وقطعا سرمای شبهای زمستان غافلگیرشان نمی کرد .
وی همچنین این را هم  نگفته؛ چطور چند روز از عدم پرداخت بهای گاز از سوی مشترکین نمی گذرد ، پیمانکاران شرکت گاز برای قطعی گازمشترکان  به تکاپو می افتند و به سرعت گاز خانه مشترک قطع می کنند؛ اما زمانی که مشترک گاز ،دچار مشکل قطعی گاز می شود وعده پیگیری و رفع مشکل را به فردا و فرداهای دگر موکول می کنند.
به هر حال انتظار مردم ، در سال مزین به سال هم دلی و همزبانی دولت و ملت  ، در سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در آستانه دو انتخابات مهم ، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از مسئولین این است که مشکل قطعی گاز در استان به شکلی صحیح و اصولی برطرف شود تا شاهد مشکلات در روز های سرد پیش رو و سالهای آتی نباشند.

نامدار بابایی