از روزهای کم‌فروغ هفته گرامیداشت حماسه مردم آمل تا نبود نگاه استانی مسئولان

 

کمال نیوز: حماسه اسلامی ششم بهمن سال 1360 مردم آمل یکی از مهم‌ترین وقایع مهم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده که نیازمند توجه بیشتر مسئولان استانی و نوآوری در برنامه‌های اجرایی است.

حماسه اسلامی ششم بهمن سال 1360 یکی از مهم‌ترین وقایع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در آن مردم این دیار با جان‌فشانی، ایثار، مقاومت و دفاع نام و یاد ماندگار بر جای گذاشتند.

در سال 1360 کمونیست‌های کوردل با خیال خام خود می‌خواستند با همراهی مردم شمال کشور و پایتخت ایران را در اختیار بگیرند ولی با عدم شناخت مردم دیار علویان به گرداب عظیم گرفتار شدند و برای همیشه از بین رفتند.

کمونیست‌ها با توجه به اینکه نیروهای زیادی از شهرستان آمل در جبهه‌های جنگ و دفاع مقدس حضور داشتند قصد حمله به شهر را داشتند و برای این مهم برنامه‌ریزی زیادی انجام دادند.

آملی‌های غیور در کمتر از یک روز با تقدیم بیش‌از 40 شهید، ساخت بیش از یک هزار سنگر و جانفشانی جانبازان الگوی بارز مقاومت و ایثار شده و با قدردانی امام امت در وصیت‌نامه سیاسی الهی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ماندگار شدند.

حماسه اسلامی مردم آمل در ششم بهمن سال 1360 چند سالی است که در تقویم رسمی کشور جای گرفته و برنامه‌های آن در سطح شهرستان و استان در یک هفته برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه حماسه مردم آمل در روزهای نخست پیروزی انقلاب در تثبیت نظام جمهوری اسلامی ارزش زیادی داشت و حتی در برخی تحلیل‌ها از حماسه مردم سوسنگرد، فتح خرمشهر و قیام مردم قم برابری کرده و بالاتر از آنها است تلاش برای برگزاری مراسم گرامیداشت حماسه اسلامی جنگل آمل در سطح کشور و بحث و تبادل نظر در جلسات شهرستان‌ها و استان‌ها مختلف کمتر به چشم می‌آید.

با توجه به اینکه طی امسال نیز تعداد 58 برنامه شاخص فرهنگی، ورزشی، دینی، مذهبی، بصیرت‌افزایی و تحلیلی برای هفته گرامیداشت حماسه اسلامی ششم بهمن شهرستان هزار سنگر درنظر گرفته شد ولی تنها وجود برنامه‌‎های شاخص را می‌توانستیم در دو روز پایانی آن مشاهده کنیم.

فرمانداری ویژه شهرستان آمل، سپاه ناحیه آمل، ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، آموزش و پرورش، اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی بخشداری‌ها و دیگر نهادها در این هفته تلاش زیادی داشتند ولی نوآوری و تحول در این لیست برنامه‌‎ها به چشم نمی‌خورد.

برنامه‌هایی همانند برگزاری نشست‌های بصیرتی، دیدار با خانواده شهدا، نصب تمثال شهدا، نمایشگاه کتاب و عکس، قرائت وصیت‌نامه شهدا، تحلیل واقعه بهمن آمل، برگزاری یادواره‌های شهدا، تهیه نشریه دیواری، اجرای مسابقات فرهنگی و هنری، شعرخوانی و قرائت مقاله، حضور در نماز جمعه و غبارروبی مزار شهدا از برنامه‌هایی است که طبق روال همه‌ساله برگزار می‌شود حتی در این بین برنامه‌هایی مشاهده می‌شود که در طول هفته حماسه اسلامی ششم بهمن آمل برگزار نشد.

از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته هم باید به همایش یاد یاران با حضور پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت، برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای ششم بهمن با حضور آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه و همایش بزرگ شهدای جنگل اشاره کرد.

ربیع فلاح‌ استاندار مازندران هم مهمان ویژه زنگ مقاومت و ایثار مردم آمل در روز ششم بهمن در بین دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه عصمتیه بود که بنا به دلایلی در این مراسم شرکت نکرد و تنها مسئول استانی در آن معاون مدیرکل آموزش و پرورش مازندران بود، همچنین آئین کلنگ‌زنی موزه مشاهیر و مقاومت مازندران جنب سرای مهر در آمل از دیگر مراسمی بوده که قرار بود با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شود ولی به‌دلیل مشکلات موجود اداری با شرکت آب منطقه‌ای مازندران این مهم انجام نشد.

به‌نظر می‌آید تشکیل بنیاد حماسه اسلامی ششم بهمن این روزها از حلقه مفقوده و فراموش‌شده‌ای باشد که نیاز به توجه بیشتر دارد، بنیادی که از سال 1390 بحث تشکیل آن در آمل مبنی بر حفظ و ماندگاری این حماسه عظیم ایجاد شده و با توجه به دیدار مردم ولایت‌مدار مازندران با رهبر معظم انقلاب در ششم بهمن سال 1388 و تأکید معظم‌له در ماندگاری حماسه غرورآفرین و تاریخی آملی‌ها در دستور کار قرار گرفت.

اساس‌نامه تشکیل بنیاد حماسه اسلامی ششم بهمن حتی در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شورای فرهنگ عمومی کشور در سال 1390 مطرح شده و تأییدیه اولیه این مهم با دفاع مسئولان شورای فرهنگ عمومی شهرستان آمل اخذ شد ولی این روزها از تشکیل بنیاد ششم بهمن هیچ حرفی به گوش نمی‌رسد.

 انتظار می‌رود با تلاش بیشتر مسئولان استانی و شهری حماسه اسلامی ششم بهمن سال 1360 مردم آمل که در وصیت‌نامه ماندگار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام راحل جای دارد، به‌صورت استانی برگزار شده و در آینده نزدیک همانند حماسه‌هایی همانند فتح خرمشهر و قیام مردم قم در سطح کشور گرامی داشته‌ شود.

گزارش قربانعلی مسافر -فارس