فعالیت چراغ خاموش معادن در قلب دماوند/ پاسخ محیط زیست

 

کمال نیوز: دماوند یا بام ایران، مرتفع‌ترین قله‌ای است که در دامنه طبیعت ایران‌زمین نقش بسته است و قرار برای ن بود که برای ثبت جهانی آن، پروانه فعالیت‌های معدنی فعال در ارتفاع بالای دو هزار و ۲۰۰ متر دیگر تمدید نشود.

اگرچه مسئولان می‌گویند فعالیت معادن در ارتفاع بالای دو هزار و ۲۰۰ متری دامنه دماوند لغو شده اما برخی معدن‌داران به بهانه برداشت مصالح دپو شده، چراغ خاموش و پنهانی در حال فعالیت هستند و تداوم این امر می‌تواند، روند ثبت جهانی بام ایران را پیچیده‌تر کند.

شاهد فعالیت پنهانی برخی معادن در دماوند هستیم

مهدی مسچی دبیر انجمن دوستداران دماوند کوه با اشاره به معضلات کوه دماوند، می‌گوید: پس از چهار سال تلاش مداوم از سوی انجمن دوستداران دماوند کوه توانستیم با دستور مستقیم رئیس قوه قضائیه معادن پوکه بالای دو هزار دویست متر را پلمپ کنیم ولی امروزه شاهد فعالیت پنهانی بعضی از این معادن هستیم.

وی تصریح کرد: این معادنی که به‌صورت پنهانی فعالیت می‌کنند، سطح‌تراشی می‌کنند و انجمن دماوند کوه با تلاش‌هایی که صورت داد شماره پلاک تمامی کامیون‌هایی که در معادن اطراف دماوند فعالیت می‌کند را در اختیار دارد.

مسچی ادامه داد: همچنین باید صعود کوهنوردان به یک‌شکل خاصی ساماندهی شود تا در یک برهه از زمان هجوم کوهنوردان و تردد آنها باعث نشود گونه‌های گیاهی که در دنیا بسیار کمیاب بوده از بین برود.

این مسئول بابیان اینکه مسجدی در سال ۱۳۷۱ در ارتفاع سه هزار متری یال جنوبی ساخته‌شده است، گفت: یک ساعت و ۲۰ دقیقه از کوه دماوند تا این مسجد راه است این مسجد حتی آب ندارد و امروز به نام کوهنوردان و به کام معدن داران و دامداران تمام شده است و در فصل صعود که تابستان است این مسجد بسته می‌شود.

دبیر انجمن دوستداران دماوند کوه با اشاره  به طرح خارج کردن کوه دماوند از حوزه استحفاظی شهرستان آمل، اذعان داشت: چند روز قبل با فرماندار ویژه آمل جلسه‌ای داشتیم .مسئولان ما نگرانی‌هایی برای این مسئله‌ دارند و اخیراً اقداماتی برای خارج کردن آستان امام‌زاده هاشم از شهرستان آمل صورت گرفته و حتی امروزه تابلوی شهرستان دماوند در این آستان مقدس نصب‌شده است.

هر نهادی از هر شهرستانی برای حفاظت از قله دماوند ادعایی دارد ما در انجمن دماوند کوه استقبال می‌کنیم چراکه هیچ نهادی برای حفاظت از دماوند در مازندران احساس مسئولیت نمی کندوی با اعلام اینکه انجمن دماوند کوه هیچ نگرانی برای جدا شدن دماوند از مازندران ندارد ، ابراز کرد: مسئولین ارشد شهرستان نگرانی‌هایی دارند ولی انجمن دماوند کوه هیچ‌گونه نگرانی از این بابت ندارد چرا که هر نهادی از هر شهرستانی برای حفاظت از قله دماوند ادعا کند انجمن دماوند کوه استقبال می‌کند چون هیچ نهادی برای حفاظت از دماوند در مازندران احساس مسئولیت نمی کند.

مسچی با اشاره به گونه‌های گیاهی که در منطقه دماوند وجود دارد، گفت: گونه‌های گیاهی کوه دماوند بسیار بی‌نظیر بوده و کشورهای دیگربه دنبال رشد آن هستند و هرساله تعدادی از تورهای خارجی برای دیدن ازاین‌گونه‌های گیاهی به کوه دماوند سفر می کنند.

بهمن صادق نژاد، رئیس محیط‌زیست آمل اما با بیان اینکه کل معادن دو هزار و ۲۰۰ متر تعطیل شده‌اند گفت: اگر فعالیتی در حال حاضر صورت می‌گیرد در ارتفاع زیر ۲۰۰ متر است. به‌عنوان نمونه معدن ملارد به‌هیچ‌عنوان فعالیت ندارد و اگر دوستان مستند دارند به ما بدهند تا بررسی کنیم.

وی در پاسخ به اینکه برخی گونه‌های گیاهی توسط دامداران و کوهنوردان از بین می‌رود و محیط‌زیست برنامه‌ای برای جلوگیری از این روند دارد، گفت: در دماوند دامدارانی وجود دارند که دارای پروانه تعلیف هستند . پروانه تعلیف را اداره منابع طبیعی صادر می‌کند.

صادق نژاد با اشاره اینکه دام‌ها بر اساس پروانه باید در این اماکن حضور یابند گفت: دامداران باید بر اساس پروانه تعلیف در منطقه حضور یابند و اگر برای ۵۰۰ رأس پروانه صادر شده نباید ۸۰۰ رأس دام در منطقه حضور یابد.

وی درباره دغدغه دوستداران محیط‌زیست مبنی بر جدا شدن دماوند از آمل گفت: تقسیمات کشوری به ما ارتباطی ندارند و مسئولان استانی آن را پیگیری می‌کنند ولی در حال حاضر دماوند در حوزه استحفاظی و تحت مدیریت مازندران است.

سکوت فرمانداری آمل/ ثبت پرماجرای دماوند

تلاش برای کسب نظرات فرماندار ویژه شهرستان آمل در زمینهٔ مسائل و مشکلات دماوند بی‌نتیجه ماند و مدیر روابط عمومی فرمانداری آمل که قرار بود هماهنگی برای مصاحبه را انجام دهد عنوان کرد: فرماندار شهرستان در این زمینه تا بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری مصاحبه نخواهد کرد.

دماوند با انبوه مشکلاتش همچنان در لیست ثبت جهانی مانده است و معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیطی زیست کشور در حاشیه یازدهمین آیین سنتی تیرگان و گرامیداشت روز ملی دماوند در شهر رینه بخش لاریجان آمل وعده داده بود تا برای ثبت جهانی اثر طبیعی و ملی دماوند در یونسکو از طریق مراجع معتبر بین‌المللی پیگیری کنند.

وی همچنین تصریح کرد: حفاظت و حراست از قله دماوند و شاخص‌های مهمی که مدنظر یونسکو برای ثبت جهانی دماوند هست را باید همه دستگاه‌های متولی به‌خوبی برابر مصوبات اجرا کنند.

کوه دماوند با قدمت دوران ژوراسیک فوقانی و کرتاسه آغاز و تکامل آن تا پلیوستوسن طول کشیده است و این اثر طبیعی در سال ۱۳۸۱ با مصوبه  شورای عالی محیط‌زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست پیوسته و ارگان ذیصلاح برای مدیریت اثر، سازمان حفاظت محیط‌زیست است و قله دماوند در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۸۷ به‌عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شد و ثبت جهانیان مستلزم رفع مشکلات موجود است و به همت بخش‌های مختلف نیاز دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها - میلاد حسین زاده