عشق و شوق به خدمت سبب شد تا این بزرگواران ماندگار شوند

حجت الاسلام علی اصغری، رییس کمیته انقلاب اسلامی آمل در سال 60 ، در گفتگو با کمال آنلاین ، با گرامی داشت یاد شهدای حماسه اسلامی ششم بهمن سال 60 آمل، گفت: وضعیت سیاسی شهرها به علت وجود گروهک های زیاد متشنج بود و از طرفی نیروهای زبده هم در جبهه ها بودند.

وی با اشاره به این که بالای 70 گروهک با اسم های مختلف وجود داشته و به صورت مسلح و با نیروهایی که از بیرون می گرفتند فعالیت داشتند، ادامه داد: در داخل هر شهری کمیته انقلاب اسلامی تشکیل شد تا امنیت را ایجاد کند.

حجت الاسلام اصغری، اضافه کرد: کمیته انقلاب اسلامی را خودم در شهرستان آمل با نظر حضرت آیت الله جوای آملی تاسیس کردم که فرمودند سپاه در جبهه بوده و شهر خالی است که کمیته تشکیل شود.

رییس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آیت الله آملی با بیان این که ما در سال 57 با 17 پاسدار کمیته انقلاب اسلامی را در آمل تشکیل دادیم که در سال 60 حدود 160 نیرو داشتیم، بیان داشت: نیروهای جان برکفی داشتیم و در آن زمان کارکردن براساس زمان نبوده و برمبنای عشق و محبت بود که ساعت اداری تمام می شد ولی نیروها نرفته و در بخش های مختلف مشغول کار بودند.

وی با اشاره به این که عشق و شوق به خدمت سبب شد تا این بزرگواران ماندگار شوند، ادامه داد: در کمیته حقوق براساس رتبه ها و سابقه کار نبود و براساس تعداد نیروها پول کمی می دادند که بین نیروها تقسیم می شد که هیچ گونه اعتراضی صورت نمی گرفت.

رییس کمیته انقلاب اسلامی آمل در سال 60 با تاکید بر این که در شب ششم بهمن خبر  رسید که جنگلی ها به شهر آمدند، بیان داشت: چون شهر دست ما بود دیدیم شهر حالت دیگری داشته و خلوت است.

وی،  ادامه داد: همان شب با بزرگان، مدیران و علمای گرانقدر شهر تماس گرفتیم که فرمودند شب قضیه را اعلام نکنید و چون شب است مردم در جریان نبوده و همه کشته می شوند.

حجت الاسلام اصغری با بیان این که جنگ سخت پارتیزانی نامنظم شهری در اول صبح شروع شد، گفت: همه مردم مسلح نبودند و نمی بایست باشند چون آموزش های لازم را ندیده بودند ولی سنگرها را در همه نقاط شهر ایجاد کرده و حتی پشت بام ها را سنگرسازی کردند.

رییس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آیت الله آملی با تاکید بر این که ایثارگران  حماسه آمل از افرادی بودند که اخلاص و تقوای ارزنده ای داشتند، بیان داشت: شهید افرکش در شب ششم بهمن نمازجماعت را در کمیته خوانده و بلند شد برای جمع حدیثی از امام صادق(ع) نوشت و به خوبی معنا کرد و رفت که در حوالی ساعت 9 شب خبر شهادت او رسید.

وی با بیان این که حدود 110 نفر از منافقین در جنگل های آمل بودند، خاطرنشان کرد: در مهر ماه یک درگیری در کمربندی داشتیم و آن ها به قصد سرقت بانک آمده بودند که گشت ما مشکوک شد و یکی از آن ها تیر خورده یکی مجروح و دیگری فرار کرد که همین موقع دانش آموز ابتدایی که الان یکی از پزشکان شهر است از میان ما داشت عبور می کرد و گفتیم اگر مردی این بچه را نزن ولی او را مجروح کرد.

حجت الاسلام اصغری بیان داشت: آن فردی که فرار کرده بود نیز مجروح شد که پس از معالجه او را به دادگاه انقلاب بردیم  و هدف خود از اقدام را این گونه بیان کرد که دارایی ما تمام شد و در جنگل علف می خوردیم که با کمک راهنما آمدیم پولی برای خود مهیا کنیم.

رییس کمیته انقلاب اسلامی آمل در سال 60 با اشاره به این که آمل یک شهری از نظر آن ها با همه نوع امکانات درگیری بود، ادامه داد: این شهر در کنار جاده هراز بوده و امکانات تهیه نیروها برایشان راحت تر بود و شهری است که زیر جنگل خوابیده و با دوربین های بلند به طور کامل بر شهر اشراف داشتند و امکان فرار برای آن ها راحت تر بود.

وی با تاکید بر این که قصد اصلی آن ها از حمله به آمل به دست گرفتن تهران بود، بیان داشت: خواستند در شهریور ماه به تهران حمله کنند و موفق نشدند که گفتند اولین و بهترین شهر آمل است که این شهر را انتخاب کردند.

حجت الاسلام اصغری با اشاره به درج حماسه اسلامی ششم بهمن سال 60 آمل در وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی(ره)، گفت: ایشان با دیدی وسیع به این مسئله پی برد که آن ها از کجا شروع کردند و این شکست برایشان چه فاجعه بزرگی ایجاد کرد.

رییس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آیت الله آملی با بیان این که راه شهدای گرانقدر باید به بهترین نحو ممکن ادامه داشته باشد، اضافه کرد: با فداکاری هایی که نیروهای پاک و مخلص ما داشتند اگر کسی بخواهد به این انقلاب خیانت کند روی خوش نمی بیند.

وی ادامه داد: از سال 58 در سمت های مختلف حضور دارم و این را می گویم که هرکسی به انقلاب خیانت کند عاقبت به خیر نخواهد شد و در تاریخ اسلام انقلاب ما نمونه ندارد.

رییس کمیته انقلاب اسلامی آمل در سال 60 با بیان این که جمهوری اسلامی با فداکاری رزمندگان برپا شده است که باید کیان آن را حفظ کرد، بیان داشت: نیروهای خالص هر چه فداکاری کنند جا دارد و جهادی در راه خداوند منان است.