مدیر جهاد کشاورزی آمل از مرمت و بهسازی ۵ قطعه آب‌بندان به مساحت ۴۸ هکتار در این شهرستان خبرداد

کمال آنلاین : مهرداد فولاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل از مرمت و بهسازی ۵ قطعه آب‌بندان به مساحت ۴۸ هکتار در این شهرستان خبر داد. وی گفت: کار اجرایی آب‌بندانهای ۶ و ۹ هکتاری کمانگرکلا دابو، آب‌بندان ۱۷ هکتاری وسطی‌کلا و آب‌بندان ۸ هکتاری رفیع‌آباد اجرا شد و پروژۀ مرمت و لایروبی آب‌بندان ۸ هکتاری خشکرود به دلیل آب‌گیری توسط بهره‌برداران از خرداد ۱۴۰۳ شروع خواهد شد.

وی افزود: آب‌بندان‌ها به عنوان اكوسیستم‌های آبی برای ذخیره‌سازی آب  برای كشاورزی، تغذیه چشمه‌ها و آب‌های زيرزمينی و نیز زیستگاهی برای پرندگان و حیات وحش به شمار می‌روند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل همچنین اظهار داشت: در سال‌های اخیر  به خاطر تغییر شرایط اقلیمی و کمبود بارش‌ها و منابع آبی، توجه به حفظ ذخایر آبی به شیوه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته و یکی از این تدابیر مرمت و بهسازی آب‌بندان‌ها است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در شهرستان آمل ۲۳ قطعه آب‌بندان به مساحت ۲۴۰ هکتار وجود دارد که  این سطح از آب‌بندان‌ها در شهرستان موجب ذخیره‌سازی ۶ میلیون مترمکعب جهت آبیاری کمکی برای ۲۴۰۰ هکتار اراضی شالیزاری تحت پوشش و همچنین تقویت منابع آب‌های زیرزمینی خصوصا چاه‌های سطحی منطقه برخودار از آب‌بندان‌ها می‌گردد.