دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.

کمال آنلاین به گفته یوسف لاطف، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آمل، اشاعه و ترویج فرهنگ و معارف ائمه معصومین(ع) و آموزه‌های آن‌ها به ویژه فرهنگ منوّر رضوی؛ گسترش فعالیت‌های کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره پاک اهل بیت(ع) به‌ویژه حضرت امام رضا(ع)؛ از اهداف این جشنواره در دوازدهمین دوره برگزاری است.

 

عناوین موضوعی

 

ضمن تمرکز بر منابع مرتبط با سیره حضرت امام رضا(ع)، دارای بخشی ویژه با محوریت حضرت امام حسن عسکری(ع)خواهد بود.

 

نحوه مشارکت

 

این جشنواره در بخش‌های فردی یا گروهی و خانوادگی، به دو شیوه مکتوب و الکترونیک میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. علاقه‌مندان به شرکت در بخش انفرادی می‌توانند متناسب با گروه سنی خود ضمن مطالعه کتاب‌ها، در هر یک از رشته‌های جشنواره شرکت کنند. در بخش گروهی، با انتخاب گزینه گروهی در حساب کاربری فرد، امکان مشارکت در قالب جمع‌های دوستانه، دانشجویی و صنفی در رشته‌های با قابلیت گروهی میسر است. همچنین علاقه‌مندان به شرکت در بخش خانوادگی، می‌بایست در هنگام مراجعه به سایت جشنواره، ضمن انتخاب گزینه خانوادگی و افزودن همه یا بخشی از اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ) متناسب با گروه سنی خود در رشته‌های جشنواره شرکت کنند.شرکت‌کنندگان تنها می‌توانند در یکی از دو بخش فردی یا گروهی و خانوادگی شرکت کنند. در بخش گروهی، جوایز داوری به اثر تعلق می‌گیرد. در بخش خانوادگی، جمع امتیاز از محاسبه میانگین نمرات اعضای خانواده انجام و شرکت‌کنندگان این بخش دو بار وارد مرحله قرعه کشی می‌شوند.

 

منابع

 

منابع به ۴ گروه سنی خردسال، کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال تفکیک شده است. کتاب‌های «مسافران شب برفی» اثر کلر ژوبرت از انتشارات رود آبی و «نادانی دشمن ماست؛ پنج حدیث از امام حسن عسکری(ع)» اثر محمد مهاجرانی از انتشارات جمال، منابع بخش خردسال (زیر ۷ سال)؛ «اسب چوبی» اثر مجید راستی از انتشارات به‌نشر، «ده قصه از امام حسن عسکری(ع)» اثر مسلم ناصری از انتشارات قدیانی و «بیدار شو بابا» اثر مرضیه جوکار از انتشارات به‌نشر، منابع بخش کودک (۸ تا ۱۲ سال)؛ «من ضامن» اثر مصطفی خرامان از انتشارات به‌نشر، «غروب خورشید در سامرا: زندگینامه امام حسن عسکری(ع)»، منابع بخش نوجوان (۱۳ تا ۱۷ سال) و دو اثر «آبی‌ها» نوشته سعید تشکری از انتشارات به‌نشر و «ماه در محاق؛ مروری بر اندیشه‌های سیاسی و اخلاقی امام حسن عسکری(ع)» نوشته سعید بهشتی از انتشارات اطلاعات، منابع ویژه بخش جوان و بزرگسال(۱۸ سال به بالا) است.

شایان ذکر است، دسترسی به کتاب‌ها از ۳ طریق خرید کتاب با تخفیف، دریافت امانی کتاب با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و همچنین دسترسی به نسخه الکترونیک در سامانه مسابقات امکان‌پذیر است.

 

بخش های جشنواره

 

۱. پویش‌های کتابخوانی(قصه‏‌گویی، معرفی کتاب، خوانش بخش‏‌هایی از کتاب)

 

۲. چهارگزینه‌ای

 

۳. هنرهای تجسمی (نقاشی، طراحی، کلاژ، خطاطی و خوشنویسی)

 

۴. دست‌سازه (کاغذ برش‌خورده، کتاب‌سازی، روزنامه دیواری)

 

۵. داستان و شعر (نوشتن داستانک و سرودن شعر)

 

۶. هنرهای دیجیتال (تولید قالب‌‏های دیجیتال مانند: پادکست، کلیپ، استاپ‌موشن، پویانمایی، موشن‏‌گرافیک، نقاشی دیجیتال و...)

 

نحوه شرکت

علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره و ارسال آثار می‌توانند به کتابخانه‌های عمومی سطح شهرستان مراجعه نمایند.