کمال آنلاین / سرپرست بهزیستی مازندران به اجرای طرح ۳۰ روز ۳۰ روستا درماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف آگاه سازی و اطلاع رسانی از خدمات تخصصی برنامه اورژانس اجتماعی، بررسی آسیب‌های اجتماعی احتمالی در روستا‌ها و ارایه خدمات تخصصی به جامعه هدف اجرا می‌شود.

فریبا بریمانی از اجرای این طرح در ۱۸ شهرستان دارای مرکز اورژانس اجتماعی در سطح استان مازندران خبر داد و افزود: طرح آگاهسازی سی روز سی روستا با حضور تیم خدمات سیار اورژانس اجتماعی و با همکاری مراکز مثبت زندگی در استان اجرا می‌شود.

او هدف اصلی اجرای این طرح را توسعه خدمات اورژانس اجتماعی در سطح روستا‌های استان دانست و ادامه داد: اورژانس اجتماعی با دارا بودن کادر تخصصی اعم از مددکار اجتماعی و روانشناس به گروه‌های هدف در معرض آسیب یا آسیب‌دیده اجتماعی از جمله کودک آزاری، همسرآزاری، خودکشی، زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی، اختلافات خانوادگی، افراد دارای ملال جنسیتی، معلول و سالمند آزاری خدمات تخصصی لازم را ارائه می‌دهد.

سرپرست بهزیستی مازندران، افزود: کارشناسان اورژانس اجتماعی هر شهرستان با حضور روزانه در مناطق روستایی و با نشست‌های تخصصی با دهیاران، شورا‌های روستا و یا افراد معتمد محل به تشریح اقدامات و فعالیت‌های اورژانس اجتماعی می‌پردازند که علاوه براطلاع رسانی و آگاه سازی خدمات اورژانس اجتماعی، وضعیت شیوع آسیب‌ها و برخورداری افراد در معرض آسیب یا آسیب دیده اجتماعی از خدمات تخصصی مورد ارزیابی قرارمی گیرد.

وی از ترسیم اطلس آسیب‌های روستا در طول اجرای این طرح خبرداد و بیان کرد: در طول اجرای طرح، گزارش تحلیلی از وضعیت آسیب‌های روستا‌ها تهیه و به ستاد ارسال می‌گردد که بتوان با کمک و هم فکری هم برنامه ریزی مناسب برای ارائه خدمات مناسب صورت گیرد.

دکتر بریمانی اجرای این طرح را بسیار مهم دانست و افزود: با اجرای این طرح قدم‌های اساسی در زمینه مداخله، کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برداشته می‌شود.

سرپرست بهزیستی مازندران یکی از برنامه‌های بهزیستی مازندران را آگاه سازی آحاد جامعه با خدمات اورژانس اجتماعی برشمرد و ادامه داد: برای آگاه سازی و ارائه خدمات تخصصی به افراد در معرض آسیب و یا آسیب دیده اجتماعی می‌توان از ظرفیت و پتانسیل آحاد جامعه و همچنین رسانه‌ها به عنوان منابع حمایتی استفاده کرد.

وی افزود: همه ما نسبت به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارای مسوولیت اجتماعی هستیم و امید است با اجرای این طرح، گام‌های موثری در این زمینه برداشته شود.

بریمانی به نقش رسانه‌ها در آگاه سازی آحاد جامعه اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها نقش مهمی در آگاهی بخشی به جامعه ایفا می‌کنند وانتظار می‌رود برای اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌های اورژانس اجتماعی و خط تلفن فوریتی ۱۲۳ جهت ارایه خدمات به عموم مردم همچون گذشته همکاری و همراهی داشته باشند.

دکتر بریمانی با اشاره به رعایت اصل رازداری و همدلی با مراجعه کننده در اورژانس اجتماعی، بیان کرد: هم استانی‌های عزیز درصورت مشاهده هرگونه موارد فوریتی از جمله کودک آزاری، همسرآزاری و خودکشی با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی بهزیستی مازندران تماس بگیرند تا از خدمات رایگان و شبانه روزی اورژانس اجتماعی بهره‌مند شوند.