کاهش فرزندآوری در سال‌های اخیر در کشور عزیزمان ایران، به عنوان یکی از موضوعات جدی ذهن متخصصان حوزۀ جمعیت‌شناسی را مشغول کرده است و مقام معظم رهبری در بیاناتشان به طور مکرر از آن به عنوان یک تهدید جدی در آینده نام می‌برند.

کمال آنلاین / کاهش فرزندآوری در سال‌های اخیر در کشور عزیزمان ایران، به عنوان یکی از موضوعات جدی ذهن متخصصان حوزۀ جمعیت‌شناسی را مشغول کرده است و مقام معظم رهبری در بیاناتشان به طور مکرر از آن به عنوان یک تهدید جدی در آینده نام می‌برند.

برگزاری دوره آموزشی جمعیت وفرزندآوری ویژه مبلغان بومی وروحانیون مستقر در امامزادگان مازندران با حصور مدیرکل ومعاونین اوقاف وامور خیریه مازندران ، رئیس اداره اوقاف آمل ، کارشناسان مربوطه از حوزه علمیه درسالن بصیر استان مقدس امام زاده ابراهیم آمل برگزارشد .

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رسول مزروعی از فضلای علمی و اخلاقی حوزه علمیه باقدردانی ازدست اندر کاران برگزاری این مراسم با اشاره به اینکه  غربالگری بدون اینکه قانون شود، اجرا شده است ابراز داشت: بسیاری از پزشکان و پرستاران این موضوع را نمی‌دانند و این بدعتی که است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی  یادآور شد: غربالگری بدون اینکه قانون شود، اجرا شده است و به وسیله پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های داخلی وزارت خانه صورت گرفته و قانون نشده و به تأیید مجلس و شورای نگهبان نرسیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مزروعی با بیان اینکه متأسفانه سقط جنین به صورت قانونی و غیرقانونی در کشور صورت می‌گیرد، تصریح کرد: سقط قانونی جنین بسیار بدتر از غیرقانونی است، چون در جمهوری اسلامی و توسط پزشکان و پرستاران ما انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: هر قتل جنین که در کشور اتفاق می‌افتد، سقط نیست، بلکه اسقاط است و به تعبیر امام معصوم علیه‌السلام تعبیر به قتل کرده است. حتی برای علقه، نطفه، مضغه و غیره قتل اتفاق می‌افتد.

یکی دیگر از کارشناسان در حوزه جمعیت و فرزندآوری با بیان اینکه خداباوری در جامعه کمرنگ شده است گفت : متاسفانه یکی از مشکلات جامعه امروز کم رنگ شدن حس خداباوری در زندگی اجتماعی است و متاسفانه در کشور ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی سعی شد، بوسیله آموزش در افراد خداباوری ایجاد کنند که این عمل در جامعه موثر نیست.

وی  ضمن اشاره به آمار فرزند آوری در سال‌های اخیر اظهار داشتند با عنایت به شیوع بیماری کرونا و نگرانی‌های اقتصادی و بهداشتی آمار فرزندآوری به شدت کاهش پیدا می‌کند و قانون فرزندآوری که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است هم نمی‌تواند کمک به فرزندآوری داشته باشد.

حجت الاسلام مسعود قربانی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران  درحاشیه مراسم در گفتگو با خبرنگارما گفت :  برگزاری کارگاه آموزشی فرزند آوری و رشد جمعیت با حضورمبلغان بومی وروحانیون مستقر در امامزادگان مازندران در بقاع متبرکه درآمل برگزارشد .

وی بیان کرد: براین اساس یک‌سری کارگاه های آموزشی برای مبلغین بومی مازندران فعال در بقاع متبرکه برنامه ریزی شده است که موضوعات مرتبط با نیازهای روز جامعه همچون فرزند آوری و رشد جمعیت از جمله سرفصل ها است.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران با بیان اینکه این دوره آموزش به صورت حضوری برای مبلغان بومی بقاع متبرکه استان مازندران برگزار شد، افزود: این دوره به میزبانی اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل بوده است.

حجت الاسلام قربانی با بیان اینکه این کارگاه با موضوع فرزند آوری و رشد جمعیت برگزار شد، ادامه داد: در این دوره آموزشی موضوعاتی همچون تاریخچه و جریان شناسی تحولات جمعیتی در جهان و ایران و تدابیر طبی فرزندآوری و تبیین موضوع سقط جنین بررسی شد.

حجت‌الاسلام حیدری جناسمی مدیرکل اوقاف وامور خیریه مازندران در گفتگو اختصاصی با خبرنگارما ادامه داد :  : رشد جمعیت فرزند آوری از ضروریات دین اسلام و نیاز مبرم جامعه امروز است.

وی تصریح کرد: افزایش فرزند‌آوری در اسلام بسیار مطلوب است و بر اساس شریعت اسلامی زیادی جمعیت صرفا ابزاری برای تامین قدرت سیاسی و اقتصادی جامعه و یا منافع مادی والدین نیست بلکه ریشه در ارزش و جایگاه آن در مکتب اسلام دارد.

وی خاطر نشان کرد: طبق فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) امروز باید نگران موضوع جمعیت باشیم، و برگزاری اینچنین دوره هایی نقش مهمی در اقناع افکار عمومی و مبارزه نرم با تبلیغات دشمن در خصوص رشد جمعیت دارد.