دست به دست شدن کلیپی از فعال شدن آتشفشان دماوند در شبکه های اجتماعی موجب حرف و حدیثهایی شد؛ البته مسئولان آن را تکذیب کردند.

کمال آنلاین  / دست به دست شدن کلیپی از فعال شدن آتشفشان دماوند در شبکه های اجتماعی موجب حرف و حدیثهایی شد؛ البته مسئولان آن را تکذیب کردند.

انتشار کلیپی در شبکه های مجازی مبنی بر خروج گدازه از قله دماوند بار دیگر شایعه فعال شدن آتشفشان در این منطقه را مطرح کرد.

بخشدار لاریجان بلافاصله پس از انتشار این خبر گفت: هیچ تغییری در وضع قله دماوند ایجاد نشده و این خبر شایعه است.

یونس حیدری افزود: آنچه از دهانه قله دماوند خارج می شود، گدازه نیست بلکه یک وضع عادی است که مردم محلی با آن آشنا هستند و در شرایط جوی که هوا صاف است، مشاهده می شود.

رئیس سازمان زمین شناسی مازندران نیز هرگونه فعالیت آتشفشان در قله دماوند را تکذیب کرد و گفت: هرگونه فعالیت و ایجاد تحول در وضع دماوند تحت نظر قرار دارد و تاکنون اطلاع جامع و مستندی در زمینه فعال شدن احتمالی آتشفشان وجود ندارد.

مهرزاد قنبرزاد افزود: انتشار فیلم در فضای مجازی مبنی با فعال شدن آتشفشان دماوند فاقد مبانی علمی است چون فعال شدن آتشفشان دماوند نیازمند برخی فعل و انفعالات و تغییراتی است که باید طی شود در حالی که طی این مدت هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود نداشته است.

او گفت : هرگونه فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند منجر به تغییرات اساسی و گسترده می شود که یکی از آنها تغییر وضع چشمه های اطراف است.

قنبرزاده تاکید کرد: خارج شدن بخار و گاز یا غبار به تنهایی از دهانه کوه دماوند و بدون ایجاد تغییرات دیگر در منطقه قطعا به معنای فعال شدن آتشفشان نیست.