همایش استانی مدیران موکب‌های اربعین مازندران با حضور مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور ، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران ، ائمه جمعه شهرهای شهرستان آمل ، نماینده مردم شهرستان آمل درمجلس ، فرمانداری ویژه آمل با میزبانی گروه اکسین ،ستاد عتبات عالیات و موکب شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل در تالار مجلل اکسین برگزارشد .

کمال آنلاین  /همایش استانی مدیران موکب‌های اربعین مازندران با حضور مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور ، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران ، ائمه جمعه شهرهای شهرستان آمل  ، نماینده مردم شهرستان آمل درمجلس ، فرمانداری ویژه آمل با میزبانی گروه اکسین ،ستاد عتبات عالیات و موکب شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل در تالار مجلل اکسین برگزارشد .

**اربعین و موکب‌داری یک ساختار فرهنگی بزرگ در جامعه شده است

حمید افضلی مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات در این باقدردانی از میربانی شایسته موکب شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل ، گفت: اربعین و موکب‌داری یک ساختار فرهنگی بزرگ در جامعه شده که هم برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین و هم برای خدمات مؤمنانه پای کار است.

او افزود: سه گزینه برای ستاد اربعین کشور پیش روهست که نخستین مورد حضور حداکثری و بدون محدویت زائران در مراسم اربعین خواهد بود که البته بستگی به روند کاهشی بیماری کرونا دارد که اکنون در کشور ادامه دارد.

مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه دومین گزینه، پیش بینی حضور محدود زائران اربعین در کشور عراق با توجه به شرایط ماندگاری کرونا تا نیمه دوم مهر امسال خواهد بود، تصریح کرد ، درحالت سوم ، اگر شرایط کرونایی کشور به سمت بحرانی و قرمز پیش برود، حضور زائران همانند اربعین سال ۹۹ را درکشور عراق نخواهیم داشت.

افضلی افزود: البته بر حسب وظیفه ذاتی ، ستاد اربعین کشور با دو هزار و ۵۰۰ موکب خود را آماده کرده تا با تمام قوا برای خدمت‌رسانی به زائران نامحدود اربعین حسینی درعراق حضور فعالی داشته باشد.

او تصریح کرد: موکب‌های اربعین وظیفه اسکان و تغذیه در مرز و داخل کشور عراق را براساس تعداد زائرانی که از ایران اعزام می‌شوند، برعهده دارند و امسال در صورت فراهم نشدن شرایط اعزام زائران ایرانی ، موکب‌ها برحسب وظیفه این آمادگی را نیز دارند که درکشور عراق به زائران اعزامی دیگر کشور‌ها خدمات درروز اربعین ارائه کنند.

 **تعهد ۱۵۰ میلیارد ریالی مازندرانی‌ها برای بازسازی عتبات عالیات

محمد حسن اصغری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران از سهم مردم این استان امسال برای بازسازی عتبات عالیات حدود ۱۵۰ میلیارد ریال خبرداد و افزود: این سهم بندی سالانه برای ادامه ساخت و ساز‌ها وبهسازی عتبات عالیات واماکن مقدسه در کشور عراق و نیز سوریه از سوی ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات ایران مشخص واعلام می‌شود.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران یادآورشد، مردم استان سال گذشته با وجود شرایط کرونا در روند ساخت وبازسازی اماکن مقدسه درکشور عراق وسوریه حدود ۵۴ میلیارد ریال کمک ومشارکت کردند.

اصغری افزود: براساس ارزیابی‌های اعلام شده از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور، مازندران سال گذشته درروند بازسازی عتبات وهمچنین مشارکت مردم استان دراین خصوص، جز استان‌های برتر کشور بوده است.

وی همچنین درپایان ازمیزبانی شایسته دکتر حمید طاهری پور مدیریت گروه اکسین در برگزاری این همایش قدردانی وتشکر کرد .

**زمینه برای برگزاری مراسم باشکوه اربعین درکشور عراق فراهم شود

رضا حاجی پور نماینده مردم شهرستان آمل گفت: ستاد بازسازی عتبات عالیات و ستاد اربعین کشور در سال‌های اخیر به گونه ای عملکرد در کشور عراق و سوریه داشتند که الگویی برای همه مسلمانان جهان به ویژه شیعیان و اهل تسنن شده است.

وی افزود: در حال حاضر هم باید تلاش شود تا ستاد اربعین کشور با فراگیرترشدن واکسیناسیون وان شاءالله کاهشی شدن بیماری کرونا، زمینه را برای برگزاری مراسم باشکوه اربعین درکشور عراق فراهم کنند.

نماینده مردم شهرستان آمل با بیان اینکه باید همه دست اندرکاران کشور در کنار ستاد اربعین شهرستان‌ها وستادمرکزی کشور برای پاسداشت اربعین ۱۴۰۰ باشند، تصریح کرد: بزرگترین همایش مذهبی جهان به نوعی با حضور بیش از ۲۰ میلیون شیعیان در روز اربعین رقم می‌خورد و ضروری هست که این مراسم با قوت باقی بماند.

**حرکت آغازین همایش اربعین حسینی مرهون تلاش وزحمات سردار سلیمانی می باشد

حجت الاسلام والمسلمین سید جلیل مرتضوی امام جمعه آمل با تاکید براینکه شما مدیران پرچمداران موکب اربعین هستید گفت : این حرکت شما دراربعین سروسالارشهیدان امام حسین کمتر از حضور شما درروز عاشورای حسینی نیست وحرکت آغازین این همایش بزرگ مرهون تلاش وزحمات سردار سلیمانی می باشد .

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌هایی که تجلی آن را ما در اربعین حسینی می‌بینیم این بود که پیاده روی اربعین یک حرکت انسانی و خانوادگی بود، گفت: در عین حال که یک تجمع انسانی بود در آن شرط سنی وجود نداشت و از کودکان شیرخوار، نوجوانان، جوانان، زنان، مردان، دختران و پسران در آن شرکت می‌کردند و شاید این دلیل را بتوان برای آن بیان کرد که اصلاً حرکت اباعبدالله الحسین (ع) وقتی که از مدینه به مکه حرکت کردند و سپس کربلا آمدند یک حرکت کاملاً نظام مند و خانوادگی بود.

**ساخت حسینیه و موکب به نام شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل در نزدیکی شهر کربلا

اسماعیل فدایی مدیر موکب شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل گفت: هماهنگی‌های نهایی با طرف‌های عراقی انجام شده و بزودی مقدمات ساخت حسینیه و موکب به نام شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل در نزدیکی شهر کربلا ساخته خواهد شد.

او همچنین از اهدای زمین به مساحت ۵۷۰ متر از سوی شهرداری آمل برای ساخت حسینیه و نیز انبار نگهدای کالا و مهمات اهدایی مردم برای مراسم اربعین و نیز دیگر فعالیت‌های خیرخواهانه به نفع مردم خبر داد و گفت: اکنون در مرحله نهایی صدور پروانه از سوی شهرداری آمل برای ساخت هرچه زودتر این حسینیه و انبار نگهداری کالا هستیم.

مدیر موکب شهدای مدافعان حرم شهرستان آمل تصریح کرد: خوشبختانه چند خیر به نام شهرستان آمل نیز برای ساخت هرچه سریعتر این حسینیه و انبار کالا اعلام آمادگی کردند که در مدت زمان کوتاهی اجرایی وساخته خواهد شد.

او در خصوص اهداف برگزاری این همایش نیز اشاره کرد وگفت: بهرحال همه موکب‌ها منتظر اعلام وتصمیم نهایی ستاد اربعین کشور برای برپایی مراسم اربعین درسال جاری هستند که خودشان را ازنظرامکاناتی و نیروی آماده سازی کنند.

**اهدا سند افتخار بازسازی عتبارت عالیات به دکتر حمید طاهری پور

درپایان مراسم سندافتخار عتبات عالیات و مشارکت درساخت صحن مبارک حضرت زهرا درنجف اشرف به نمایندگی خانواده طاهری پور به غلامعباس طاهری پور اهدا شد