کمال آنلاین ؛ به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش مازندران؛ «سید علی ساداتی» در مراسمی که صبح امروز به مناسبت هفته آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با اعتیاد در هنرستان ابتکار شهرستان ساری برگزار شد، اظهار کرد: در هفته مبارزه با اعتیاد و مبارزه با آسیب های اجتماعی  قرار داریم و متأسفانه مسائل مختلفی جوانان مارا احاطه کرده است.

وی با اشاره به اینکه سومین سال است که هفته مبارزه با آسیب های اجتماعی را  در مدارس برگزار می کنیم، افزود: این مهم نشان از اهمیت این موضوع است و باید به این امر مهم توجه داشت که هر رفتاری که خارج از عرف باشد آسیب اجتماعی تلقی می شود.

معاون تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران خاطر نشان کرد: آسیب‌های اجتماعی و  مبارزه با اعتیاد 12درصد درآمد ناخالص ملی را به‌خود اختصاص داده و این بخش صرف پیشگیری از آسیب های اجتماعی شد.

ساداتی تصریح کرد: ولگردی‌ها ی نوجوانان و جوانان، و مصرف مواد مخدر از انواع آسیب های اجتماعی تلقی می شود که دانش‌آموزان در حال حاضر با آن درگیر هستند و نقش آموزش و پرورش نیز در پیشگیری این امر بسیار پر رنگ است.

وی افزود: دانش‌آموزان ظرفیت و توان خود را باور ندارند و این نقطه کور است و ما آگاهی های لازم را در این موارد ندادیم. شاید کاستی هایی در این امر وجود داشته باشد اما همه باید در شناخت ظرفیت ها تلاش کنیم و اگر عقل و اراده قوی داشته باشیم در مواجهه با انواع آسیب‌های اجتماعی مقابله جدی‌تری خواهیم داشت.

معاون تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران خطاب به دانش آموزان گفت: اگر هرکدام  از ما یکی از این آسیب ها را داشته باشیم جامعه و خانواده ما را طرد می کنند و حتی افرادی که خودشان دارای رفتار نابهنجار هستند خودشان اینگونه رفتارها  را نمی پسندند.

ساداتی تأکید کرد: باید آسیب ها را بشناسیم، نحوه مقابله با آن را یاد بگیریم، در فضای مسموم بعضی مجالس شرکت نکنیم و قدرت نه گفتن داشته باشیم.

وی ادامه داد: کسانی‌که به راحتی نه می گویند افرادی توانمند هستند و افرادی که اراده ضعیف دارند قادر به نه گفتن  نیستند. در این راستا نباید به سمت نشاط و شادی های زود گذر برویم وباید شادی هایی را انتخاب کنیم که سلامت جامعه را تامین کند.

رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک ساری نیز در این مراسم گفت: بارها شنیده ایم که از اعتیاد دوری کنید و یا نوشیدنی هایی که حرام است را مصرف نکنید و دلیل آن دوری از آسیب های اجتماعی است. زیرا معتقدیم بسیاری از آسیب های اجتماعی بخاطر تزلزل‌های خانوادگی بوده که منشأ آن اعتیاد است.

حامد دیانی ادامه داد: اعتیاد مظهر بی ارادگی است و اراده از عقل به‌وجود می آید. به‌طوری‌که خداوند در قرآن گفته با ارزش‌ترین چیز عقل است و خداوند به‌خاطر آفرینش انسان به‌خودش تبریک گفت، زیرا بخاطر عقل است که انسان اشرف مخلاقات است و نوشیدن این مایعات حرام عقل را از کار می اندازد.

وی افزود: رفتار و منش ما نشان دهنده قوه تشخیص و عقل ما است و هر کار فردی و اجتماعی که خلاف کارهای معمول بوده و در چهارچوب قواعد اجتماعی نباشد آسیب های اجتماعی نامیده می شود و ضرورت آن برای افراد در جامعه و دانش آموزان را دوچندان می کند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از نمایشگاه غذاها و اشیا قدیمی و سنتی بازدید به‌عمل آمد.