پایگاه معرفی نامزدی ثبت جهانی قله دماوند در رینه راه اندازی می شود+ عکس

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در همایش صعود مسئولانه به قله دماوند که در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل برگزار شد اظهارداشت: عده ای از افراد کوهنورد نمی دانند در کوه باید چه کاری انجام دهند و ضرورت دارد برنامه مدیریتی برای این قضیه نوشته شود.

وی تصریح کرد: قله دماوند نماد هویت و سرافرازی ایران است که حفاظت از آن ضرورتی مهم و اساسی است.

طالبیان از 21 اثر جهانی ثبت شده در ایران خبرداد و بیان داشت: نیاز است ضوابط و برنامه مدیریتی برای ثبت قله دماوند انجام شود و در دهه فجر این کار را شروع می کنیم که مقداری از اطلاعات جمع شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به این که برای حفظ طبیعت می توانیم از افراد باتجربه استفاده کنیم، گفت: تقاضا داریم اطلاعات لازم در اختیار ما قرار گیرد تا قله دماوند را دارای حقوق جهانی کنیم.

وی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نشستی برای عملیاتی کردن کارها برگزار کند تا براساس نقشه و ضوابط لازم کار را انجام دهیم.

طالبیان ادامه داد: هر دستگاهی در حوزه قله دماوند باید وظایف خود را به درستی بداند تا در راستای انجام آن کوشا بوده و اقدامات لازم و شایسته را صورت دهد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: نیاز است پژوهشگران و دست اندرکاران وارد کار شوند که باید از ظرفیت این عزیزان استفاده شایسته ای انجام شود.

وی اظهارداشت: می توانیم پادگان شهر رینه لاریجان را را تبدیل به پایگاه معرفی نامزدی ثبت جهانی قله دماوند کنیم و در سطح ملی هماهنگی صورت گرفت و منتظر کارهای عملیاتی در سطح استان مازندران هستیم.

طالبیان تصریح کرد: ضرورت دارد اقدامات شایسته ای برای قله دماوند انجام شده و کارهای ارزنده ای برای نسل های آینده کشورمان صورت گیرد که ضرورتی مهم است.

احمد منفرد، فرماندار ویژه آمل در این همایش اظهارداشت: قله دماوند از اهمیت بسیاری برخوردار است و یک پدیده در بخش گردشگری مطرح می باشد که باید بهره برداری خوبی از آن صورت گیرد.

معاون استاندار مازندران افزود: قله دماوند در حوزه استحفاظی شهرستان آمل قرار دارد که مسئولیت کوهنوری و استفاده از این قله برعهده ورزش و جوانان استان و هیئت کوهنوری شهرستان آمل قرار گیرد تا با ایجاد یک نظام نامه هماهنگ نسبت به حفظ و نگه داری این قله اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است هرکاری در پای قله دماوند صورت گیرد باید اصولی باشد تا صدمه ای به آن زده نشود اما متاسفانه وجود دستگاههای سنگ شکن و ماشین آلات راهسازی سبب عدم ثبت جهانی این قله شده است.

فرماندار ویژه آمل خاطرنشان کرد: ضرورت دارد قله دماوند را از همه ابعاد شناسایی کرده و بعنوان یک منطقه گردشگری به دنیا معرفی کنیم و از ساخت و سازها در حوزه این قله با جدیت جلوگیری شود که نیاز است مسئولیت پذیر باشیم.