در دفاع از حقوق موقوفات با کسی تعارف نداریم / ضرورت توجه به طرح جامع امام زاده عبدالله +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : حجت الاسلام رسول علیخانی، رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران که همزمان با نخستین روز از دهه وقف برگزار شد اظهارداشت: خبرنگار باید نگاه عدالت محورانه را سرلوحه امور قرار دهد و قلم خود را برای همه دستگاههای زحمتکش معطوف کند.

وی تصریح کرد: همزمان با دهه وقف ویژه برنامه هایی در سطح شهرستان آمل برگزار می شود که برنامه های این دهه را با نام شهیدان عابدینی و خانزاده از شهدای مدافع حرم و خادمان افتخاری آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) آمل و شهید سلطانی از شهدای اقتدار و امنیت و عضو هیات امنای بقعه متبرکه میرحیدرآملی آغاز کردیم.

حجت الاسلام علیخانی افزود: غبارروبی امامزادگان، عطرافشانی مزار مطهر شهدا، برگزاری همایش لبیک یا رسول الله، برگزاری نشست های تخصصی با مدیران فرهنگی پایگاه های مقاومت بسیج، همایش نقش بانوان در ترویج فرهنگ و دسته روی از امامزاده ابراهیم(ع) تا مسجد امام رضا(ع) همزمان با روز شهادت امام رضا(ع) از جمله برنامه ها است.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل به دیگر برنامه ها اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری همایش امامزادگان تجلی مودت اهل بیت(ع)، نشست تخصصی با علما و روحانیان، بازدید از موقوفات مرتبط با حوزه های علمیه، انعقاد تفاهم نامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) آمل، سخنرانی قبل از خطبه های نمازجمعه و دیدار با امام جمعه، همایش یاوران وقف، دیدار با خانواده های معظم شهدای اصحاب وقف و بقاع متبرکه، نشست بررسی راهکارهای خودکفایی بقاع متبرکه، برپایی ایستگاه سلامت، حضور در مساجد و پرسش و پاسخ، برگزاری تریبون آزاد و نشست هم اندیشی دانشجویی برگزار می شود.

وی تصریح کرد: حرف نخست کار فرهنگی شهرستان را اداره اوقاف و امورخیریه می زند که راه خود را با تلاش مضاعف ادامه می دهیم و نیازمند حمایت های مدیران هستیم.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که شهرستان آمل 494 موقوفه، 36 هزار رقبه و 105 بقعه متبرکه دارد، گفت: 812 هزار مترمربع از زمین های موقوفه احیا شد و حقوق موقوفه را اخذ کردیم که ارزش آن بالغ بر 64 میلیارد ریال بوده است.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با اشاره به این که 76 سند مالکیت با 7315 رقبه به ارزش 294 میلیارد ریال اخذ شده است، اظهارداشت: 15 میلیارد ریال در کار ساخت و ساز بقاع متبرکه هزینه شده است.

وی از ثبت 9 وقف جدید در شهرستان آمل خبرداد و اظهارداشت: وقف های جدید به ارزش 17 میلیارد ریال بوده است که اختصاص به ساخت حوزه های علمیه، کمک به افراد بی بضاعت، کمک در برگزاری برنامه های مذهبی و دیگر امور دارد.

حجت الاسلام علیخانی ادامه داد: 26 میلیارد ریال از محل نیت واقفان و 27 میلیارد ریال از محل نذورات و هدایای مردمی هزینه شده است که خط قرمز ما نیت واقفان بوده و با هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی در این راستا تعارفی نداریم.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل تصریح کرد: هر چیزی در وقف نامه باشد را اجرایی می کنیم و هزینه و درآمد هر بقعه در مکان مورد نظر آن هزینه می شود.

وی افزود: در قضیه پاساژ امام رضا(ع) از طریق شورای حفظ حقوق بیت المال شهرستان در حال پیگیری هستیم و این پروژه می تواند در اشتغالزایی هم اثرگذار باشد که ورودی جدی صورت می دهیم.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که بیش از 90 درصد موقوفات شهرستان آمل با نیت هزینه در عزاداری امام حسین(ع) است، گفت: اداره اوقاف و امورخیریه آمل تعامل خوبی با همه دستگاههای اداری دارد که سبب می شود اقدامات خوبی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در دفاع از حقوق موقوفات با کسی تعارف نداریم و به بهترین نحو ممکن و آن گونه که شایسته است در این راستا گام برمی داریم.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل اظهارداشت: آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) آمل می تواند حرف نخست کشوری را بزند و ظرفیت گردشگری مذهبی بسیاری دارد و به آن اعتبار ملی داده نمی شود که باید طرح ملی شود.

وی تصریح کرد: این امامزاده طرح جامع بسیار خوبی دارد که دولت می تواند از طریق بودجه های تملک دارایی در این عرصه ورود پیدا کند و حمایت هایی داشته باشد که ضرورت دارد اصحاب رسانه به این قضیه بپردازند.

حجت الاسلام علیخانی ادامه داد: طرح تربیت حافظان قرآن کریم در سطح شهرستان برگزار می شود که در 20 مدرسه طرح ویژه قرآنی صورت می گیرد.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل اظهارداشت: طرح حفظ یکساله و سه ساله قرآن کریم در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت آمل انجام می شود و فعالیت های خوب فرهنگی قرآنی از سوی این اداره در حال انجام است.

وی افزود: همزمان با دهه وقف، کارشناسی های اداره اوقاف و امورخیریه آمل به صورت نیم بها برای همشهریان عزیز محاسبه می شود.