اجتماع بزرگ بصیرت عاشورایی عزاداران آمل برگزار می شود

 

به گزارش پایگاه خبری کمال نیوز، همزمان با ماه محرم، نشست امام جمعه آمل با اصحاب رسانه و مداحان شهرستان آمل با حضور رییس اداره اوقاف و امورخیریه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس اداره تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی، امام جمعه آمل با بیان این که امروز تحریف هایی آسیب زننده در عزاداری به وجود آمده و با مشکلاتی مواجه هستیم، تصریح کرد: متاسفانه برخی مشکلات در عزاداری های وجود دارد که در نشستی با مردم داشتیم آنها به همین مشکلات اشاره کردند.

وی ادامه داد: از جمله مشکلات وضعیت عفاف و حجاب در عزادری ها، استفاده از بعضی آلات موسیقی همچون دف و کیبورد در برخی از دسته های عزای حسینی و استفاده از لباس های با شیوه دوخت و رنگ های خاص و زننده است که با همبستگی و اتحاد میان ادارات و به خصوص عموم مردم می توانیم چنین معضلاتی را بدون مشکل و تنش و به راحتی حل کنیم.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: امروز که می بینیم عزاداری های زنجان بر سر زبانها افتاده و نگاه عموم مردم کشور را به سمت خود سوق داده نشان دهنده نتیجه یک حرکت فرهنگی و اصیل ایرانی اسلامی است.

وی ادامه داد: آمل به عنوان پایتخت علویان و دومین شهری که در تاریخ اسلام در آن خطبه تشیع خوانده شده است نباید دچار چنین مشکلاتی شده باشد و ما با کمک مردم عزادار و ادارات شهرستان آمل درصدد برگزاری اجتماع بزرگ بصیرت عاشورایی با حضور هزاران عزادار حسینی در روز هفتم محرم در ساعت چهارده عصر در میدان هفده شهریور هستیم که این عزای پرشور و شعور حسینی از شبکه استانی مازندران پخش شود.

امام جمعه آمل ادامه داد: یکی از آرزوهای بنده از گذشته تاکنون این بوده است که در شهر خود چنین اجتماع با ارزش چند صد هزار نفری ایجاد کنم و پتانسیل شهر بزرگ آمل با چند استان هم برابری می کند.

حجت الاسلام مرتضوی خطاب به ذاکران اهل بیت(ع) حاضر در جلسه گفت: امیدوارم در روز اجتماع بزرگ بصیرت عاشورایی از متون، اشعار و نوحه هایی استفاده شود که بیشتر به حضرت سید الشهدا(ع)، حضرت علی اکبر(ع)، حضرت علی اصغر(ع)، حضرت قمربنی هاشم و واقعیت کربلا پرداخته شود و استفاده از شعرهایی که توهین به خلفا و اهل سنت می شود پرهیز کنند.

وی افزود: امیدواریم با اجتماع بزرگ بصیرت عاشورایی بتوانیم این اقدام را در دیار علویان به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است فرهنگ سازی کنیم.

امام جمعه آمل با اشاره به این که مخالف عزاداری های تکایا و طوایف در آمل نیست و از آن استقبال هم میکند افزود: ما حاضر نیستیم با برگزاری این اجتماع بزرگ به مراسم عزاداری تکایا و طوایف لطمه و آسیب یا مخالفتی کنیم.

وی ادامه داد: در این روز از حضور جوانان و ریش سفیدان تمامی تکایا استقبال می کنیم و مخالف تحریفاتی هستیم که انگلیسی ها وارد عزاداری های ما کردند.

حجت الاسلام مرتضوی اظهارداشت: این فرهنگها یک روزه وارد فرهنگ اصیل ما نشده است تا یک روزه هم خارج شود و آماده ایم با برگزاری از این دست مراسمات به فرهنگ اصیل و قدرتمند ایرانی اسلامی خود دست پیدا کنیم تا روز به روز به معنویت شهر و کشورمان اضافه شود.

وی با بیان این که هر چه فاصله میان علما و مدیران با جوانان بیشتر شود دشمن به اهداف خود می رسد، افزود: با اجرای چنین حرکت های با ارزش فرهنگی چنین فاصله هایی کم می شود و دشمن به اهداف شوم خود نخواهد رسید.