جلوگیری از 548 هکتار موقوفه‌ خواری در آمل/ وجود 35 هزار رقبه

 

کمال نیوز: حجت‌الاسلام رسول علیخانی در همایش یاوران وقف و زکات در بخش امامزاده عبدالله (ع)، اظهار کرد: همه ما مدیون وقف هستیم و باید جلوی موقوفه‌خواری در جامعه گرفته شود.

وی افزود: بسیاری از موقوفات متعلق به امام حسین (ع) بوده و نباید در آن دست‌درازی شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با بیان اینکه وقف با اهداف گسترده‌ای همانند کمک به نیازمندان، برپایی عزاداری امام حسین (ع) و اطعام‌دهی، امور درمانی، کمک به طلاب و حوزه‌های علمیه انجام شده و باید بنا به نیت واقف عمل شود.

این مسؤول با تاکید بر اینکه متولی موقوفات اجازه دارند تا آن را به اجاره واگذار کرده و درآمد حاصل از آن را در راستای نیت واقف هزینه کنند، ادامه داد: در شهرستان آمل 492 موقوفه و بیش از 35 هزار و 455 رقبه وجود دارد.

* وجود وقف‌هایی با قدمت 510 سال در آمل

علیخانی با اشاره به اینکه دانشگاه شمال، میدان 17 شهریور، بازار روز شهید عراقی و جنگل هلومسر نمونه‌هایی از موارد وقفی هستند، بیان کرد: اجدادمان حدود 510 سال قبل زمین‌هایی را وقف کردند که امروزه بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه موقوفه‌ای همانند نامدار خراسانی حدود 2 هزار رقبه و مستاجر دارد، افزود: در استان‌هایی همانند گیلان و مرکزی به ترتیب 20 و 17 هزار رقبه وجود دارد ولی شهرستان آمل به تنهایی بیش از 35 هزار رقبه دارد که نشان‌دهنده توجه مردم این دیار به مسائل شرعی و دینی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل ادامه داد: می‌توان گفت که حدود 90 درصد از زمین‌های این شهرستان وقفی است البته رمز ماندگاری اموال وقف است و باید در این راستا توجه بیشتر انجام شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته حدود 7 هزار و 500 مورد سند تنظیم شده است، گفت: در انجام امور فرهنگی شهرستان آمل از شهرهای برتر کشور است که با اجرای طرح‌های شاخص خیمه‌های معرفت، آرامش بهاری و نشاط معنوی به این دستاورد بزرگ رسیده است.

علیخانی با بیان اهدای 40 هزار عدد جایزه به علاقمندان به قرآن به ارزش 190 میلیون تومان، ادامه داد: طی دو سال گذشته 9 مورد اعزام به کربلا برای افرادی که برای نخستین بار به عتبات عالیات مشرف می‌شدند، صورت گرفت.

* ثبت 24 مورد وقف جدید در آمل

وی با تأکید بر ثبت 24 مورد وقف جدید، گفت: در این شهرستان توانستیم از موقوفه‌خواری 548 هکتار از زمین‌های وقفی جلوگیری کنیم که میلیاردها تومان ارزش مادی زمین‌ها است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل در محور مواصلاتی هراز نیز از تونل شماره دو به سمت آمل موقوفه با هدف هزینه برای عزاداری امام حسین (ع) و کمک به حوزه‌های علمیه است، یادآور شد: معادن زیادی نیز در این محور مواصلاتی دست به تجاوز موقوفات زدند که با آنها برخورد قانونی شد.

این مسؤول با اشاره به اخذ 6 هزار سند مالکیت برای موقوفات طی سال گذشته، گفت: مهم‌ترین راه حفظ حقوق وقف و موقوفات دریافت سند مالکیت است که در این راه تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.

علیخانی با بیان اینکه موقوفه بیگلربیگی در این شهرستان با هدف خرید کتاب طلاب و روحانیون انجام شد، ادامه داد: در این بین به میزان 100 میلیون تومان برای حوزه‌های علمیه کتاب خریداری کردیم.

* هزینه 7 میلیارد تومانی در بقاع متبرکه آمل

وی با اشاره به دریافت اعتبار 764 میلیون تومانی از محل تملک دارایی، بیان کرد: در بخش کمک به حوزه‌های علمیه به مبلغ 193 میلیون تومان به حوزه علمیه ابوالحسن طی دو سال گذشته اختصاص گرفته و به حوزه‌ای دیگر 34 میلیون تومان از درآمد موقوفات اختصاص پیدا کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل یادآور شد: حدود 7 میلیارد تومان طی دو سال گذشته در بقاع متبرکه از نیت واقفان و کمک‌های مردمی هزینه شد.

این مسؤول با اشاره به هزینه 6 میلیارد تومانی برای برگزاری عزاداری اهل بیت (ع) در آمل، گفت: از دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها درخواست دارم تا نسبت به موقوفات توجه ویژه داشته باشند زیرا درآمد حاصل از آنها برای آبادانی و پیشرفت روستاها هزینه می‌شود./فارس