دیدار رئیس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه آمل با امام جمعه آمل + عکس

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، حجت الاسلام رسولی علیخانی رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل باتفاق همکاران و جمعی از واقفین با حضور در دفتر حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی امام جمعه آمل با ایشان دیدار کردند.

حجت الاسلام رسول علیخانی رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با بیان اینکه خدماتی که اوقاف آمل می دهد براساس نیابت واقف است، گفت: همه این تلاش و زحماتی که انجام می شود مدیون تلاش این جمع خالص و با وفا است که درخدمت موقوفات هستند و در کشور رتبه های خوبی را بدست آوردیم.

وی با اشاره به این که تعداد 35455 رقبه در شهر آمل وجود دارد، افزود: بنده به لحاظ کاری که در3 استان کشور کار کردم هیچ استانی به اندازه آمل دارای رقبه نمی باشد که در حال اضافه هم است.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با بیان این که  تعداد موقوفات حوزه های علمیه 9 موقوفه ، 4232 رقبه، تعداد بقاع متبرکه و اماکن مذهبی 105 و امام زاده عبدالله و امام زاده ابراهیم بقاع شاخص ملی و بقعه متبرکه ناصرالحق که به دستور مقام معظم رهبری و ریاست سازمان اوقاف بازسازی شد.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای جی ای اس توانستیم در استان حرف اول را بزنیم، بیان داشت: توسط واحد اجارات تا به امروز 7515 رقبه در طول بیش از دو سال تنظیم سند اجاره شد و یک کاری جدیدی که در سازمان اوقاف شد جی ای اس یعنی نقطه نمائی بود که 4193 رقبه و 37 بقعه جی ای اس شد که دراستان حرف اول را می زنیم.

علیخانی با اشاره به گزارش عملکرد واحد بهره وری اقتصادی ادامه داد: 45 پروژه عمرانی شامل ساخت، تجهیز، تکمیل، مرمت و بازسازی تاکنون 3 میلیارد و700 میلیون تومان در12 هزار مترمربع هزینه شد  و از محل نذوراتی که مردم دادند و به غیر از کارهایی که توسط خود خیرین صورت می گیرد همانند بقعه امام زاده حسن لهاش توسط خیری بالغ بر2میلیارد تومان هزینه شده است.

 وی با اشاره به اینکه اداره اوقاف آمل پیشقراول کارهای فرهنگی در شهرستان است، عنوان داشت: در واحد فرهنگی، اجتماعی و قرآنی برنامه های ویژه ازقبیل طرح آرامش بهاری، سوگواری یاس نبوی و بصیرت عاشورایی انجام می شود که مورد استقبال عموم مردم قرار دارد و درخیمه های معرفت درظرف دو سال مورد تشویق سازمان قرار گرفتیم.

علیخانی اظهارداشت: امسال در طرح آرامش بهاری 9 برنامه ویژه داریم  ،فعالیت های قرآنی طرح حفظ قرآن 5170 نفر شرکت کردند و امسال در مصلی بالغ بر 1600نفر را توانستیم با همکاری آموزش و پرورش گرد هم آوریم که در سال گذشته  تفاهم نامه ای را با آموزش وپرورش بستیم که در 20 مدرسه مربی اعزام کردیم.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل به دیگر اقدامات از قبیل مسابقات ترتیل ، قرائت و مفاهیم با حضور 5800 نفر و اجرای157 خیمه معرفت از هر خیمه از 2 تا 8 غرفه داشتیم مطالبی را بیان داشت و گفت: 67 نفر اعزام مبلغ سازمان اوقاف از قم و175 نفر اعزام مبلغ داشتیم و بالغ بر 40 هزار جوایز بالغ بر190میلیون تومان خریداری شد که بصورت نقدی و غیر نقدی در برگزاری جشن های مناسبتی توزیع شد.

علیخانی از اعزام 9 نفر به کربلا و23 نفر به مشهد خبرداد وتصریح کرد:  بالغ بر 510 خادم افتخاری داریم که با لباس فرم افتخاری مثل خادمان افتخاری امام رضا(ع) خدمت می کنند که تاکنون 24 وقف جدید به ارزش 4 میلیارد داشتیم.

وی اشاره کرد: در بخش حقوقی بعضی از موقوفات توسط افراد به تصرف درآمد که متاسفانه سالیان متمادی در اختیار داشتند و الان سند گرفتند که  کل آرای گرفته شد 25میلیارد تومان ارزش احکامی است و اوقاف پس گرفت و از 167رای 20 رای اجرای شد و برخی درحال تفاهم هستیم که بعضی از آرایی که از ورزشگاهها گرفتیم در اختیاراوقاف قرار گیرد می شود در حوزه های علمیه و جاهای دیگر هزینه کرد.

علیخانی گفت: یکی از راه های حفظ موقوفات اخذ سند مالکیت است که 86 موقوفه، 6077 رقبه به مساحت 6 میلیون و400 هزار مترمربع سند مالکیت گرفتیم که در سال گذشته ازسوی معاون حقوقی سازمان در مجلس مورد تشویق قرارگرفتیم که ارزش تقریبی 280 میلیارد تومان می باشد که 35 بقعه ، مساحت 222 هزارمترمربع به ارزش 666 میلیون تومان جمعا سند مالکیت 121سند، 6112 رقبه با ارزش بالغ بر 289میلیارد تومان جمع مساحت 6 میلیون 422 هزارمترمربع است. 

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل  در خصوص اجرای نیات واقف افزود: بعضی می گویند که منابع موقوفات کجا می رود که تقریبا بالغ بر 6 میلیارد تومان اجرای نیت موقوفات در ظرف دوسال در موقو فات متصرفی وغیر متصرفی انجام شد و در بقاع متبرکه 8 میلیارد و378 میلیون تومان هزینه کردیم و در دو سال بالغ بر 764 میلیون تومان در تملک دارائی برای بقاع و مساجد گرفیتیم و امسال 150میلیون تومان تخصیص داده شد.

علیخانی اضافه کرد: در هزینه های حوزه علمیه 193میلیون تومان به حوزه ابوالحسن(ع) و 34 میلیون تومان به حوزه امام حسن عسکری(ع) پرداخت شد که جمعا  بالغ بر 227 میلیون تومان در حوزه های علمیه هزینه صورت گرفته است.

وی بیان داشت: در بقعه متبرکه امام زاده ابراهیم کل منابع فرهنگی 15 میلیون تومان است اما هزینه ای که در بیش از دو سال در حال انجام است در بعضی مواقع بالغ بر100 میلیون تومان بوده که تا الان بصورت مستقیم از رئیس سازمان 540 میلیون تومان اعتبار گرفتیم و با کمک امام جمعه محترم با شناختی که وجود دارد می توانیم اعتبارات بیشتری را از سازمان بگیریم و در این شهر هزینه کنیم.

علیخانی همچنین در خصوص کسب رتبه های برتر کشوری، استانی و شهرستانی و تولید و پخش3 فیلم در صداوسیما مرکز تبرستان و شبکه 3 کشور و انتخاب به عنوان مدیر نمونه طرح شهید رجایی در سال 94 توضیحاتی را ارائه داد.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل  با تاکید بر اینکه مراکز فعالیت های فرهنگی قرآنی خط قرمز اداره اوقاف است، ادامه داد: خط قرمز بنده همین مرکز است و خون دل خوردیم تا به مرکز فرهنگی تبدیل کردیم و تاکنون بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه شد که در میان استان های مطرح کشور نمونه است.

علیخانی با بیان این که می شود با کارفرهنگی تولید ثروت کرد، خاطرنشان کرد: در سال 95 هیچ پولی از امام زاده ابراهیم برای این مرکز فرهنگی هزینه نخواهیم کرد و این مرکز با برگزاری کلاس های کامپیوتر، کلاس های زبان های خارجی و دیگر فعالیت ها باید خودش را اداره کند که در سال گذشته بالغ بر 4 هزار نفر در مرکز فرهنگی آمدند.

وی ادامه داد: این مرکز فعالیت های قرآنی متعلق به اوقاف نیست و کلیه مسابقات قرآنی توسط دستگاه های اجرایی در آن صورت می گیرد و متعلق به این شهر است تا بتوانیم وقف را تبلیغ کنیم  و به عنوان سرباز قرارگاه فرهنگی حضوری فعال داشته باشیم.

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی، امام جمعه آمل با قدردانی از گزارش خوب رئیس اداره اوقاف و امورخیریه آمل و همکارانشان که در مسیر وقف گام برمی دارند، گفت: وقتی که کاری می خواهد روی نظم و اصول در بیاید تبعاتی دارد و بازخورد آن زیر سووال رفتن است و آدم کاری نکند هیچ کاری با او ندارند و مانند قطاری که ساعت ها و روزها بایستد کسی کار به او ندارد و سنگ نمی زند  اما به حرکت افتاد همه سنگ می زنند.

وی افزود: در خطبه های نماز جمعه این هفته عرض کردم مدیری که سالیان سال باشد و کاری انجام ندهد کسی با او کاری ندارد و مدیری بیاید کار کند با او کاردارند که با امام علی(ع)  نتوانستند کنار بیایند چون آمد کار کرد و فرمودند هرکسی ورع و تقوا داشته باشد و کارآمدی داشته باشد در نزد امام علی(ع) عزیزاست و هرکسی این ویژگی را نداشته باشد در نزد این امام همان محبوب نیست و با این نگاه نتوانستند بیش از چهار سال تاب و تحمل بیاورند و او را درمحراب به شهادت رساندند.

امام جمعه آمل بیان داشت: در یک مقطع زمانی وقف معنا و مفهومش را ازدست داد و وقف در جای خودش مصرف نمی شد و نیاز واقف را جدی لحاظ نمی کردند و خودشان سلیقه ای عمل می کردند اما در این دهه اخیر امروز با نگاه و اشرافیتی که مقام معظم رهبری نسبت به واقفین گام برداشته و نگاه واقف اعمال می شود.

حجت الاسلام مرتضوی خاطرنشان کرد: ما اگر می خواهیم نگاه واقف را داشته و زمینه اجرایی کردن آن را فراهم کنیم سبب می شود تا بسیاری از افراد متضرر و منفعت آنان از میان رود.

حجت الاسلام مرتضوی تصریح کرد: نگاه واقفین باید اعمال شود حتی اگر آبرو بگذاریم که خدا برای ما آبرو می گذارد.

امام جمعه آمل اظهارداشت: واقفین مردم و ولی نعمت ما هستند که ضرورت دارد نگاه خود واقف اعمال شود و این حرکت زیبا است که هرکسی نمی تواند آن را انجام دهد.

وی ادامه داد: واقعا تقاضایی که از این مجموعه اثربخش دارم  و در راس آن حجت الاسلام علیخانی و من سالیان سال است که ایشان را هم درگیلان وهم در رامسر می شناسم و آدم دلسوزی هستند و نسبت به نگاه واقفین حساسیت دارند و اگر غیر از این نباشد باید از شما گله مند باشیم.

حجت الاسلام مرتضوی تصریح کرد: ازهمه دوستان انتظار دارم با تمام وجود و در منصبی قرارداریم که متعلق به نظام و ولایت مطلقه فقیه هستیم و شما به این جایگاه تن دهید و درمسیر محقق شدن نگاه واقفین گام برداریم که اگر این باشد همه رضایت حضرت حق، امام زمان(عج)، اهل بیت معصومین(ع) و مقام معظم رهبری را داریم..

امام جمعه آمل با بیان این که  17 الی 18 سال امام جمعه هستم ، گفت: نگاه من به وقف نگاه واقفین است و چیز انتظاری ازمن نخواهید داشت و نگاه واقف را سرلوحه کار خودم قرارمی دهم تا آنجائیکه که بدانم نگاه واقف عمل نمی شود دخالت می کنم و اگر نگاه واقف عمل می شود هزینه آبرویی، مالی و تبعاتی دارد که یقینا من وسط میدان هستم و به آن هزینه راضی هستم و هر وقت برای مردم و اهل بیت(ع) آبرو بگذاریم خداهم برای ما آبرو می گذارد.

حجت الاسلام مرتضوی ادامه داد: رئیس سازمان اوقاف کشور، استان و شهرستان طبق فرمایش مقام معظم رهبری حرکت می کنند و معظم له نسبت به نگاه واقف بسیار حساس هستند و خدا شما را دوست داشت که درمسیر وقف قرارداد تاهم وقف را احیاکنید و هم نگاه واقفین را اعمال کنید و هم رضایت عصمت و طهارات را به همراه داشته باشید.