چند روز پیش طی نامه ای از نمایندگان شمال کشور به وزیر جهاد هشدار دادیم

 

کمال نیوز: علی ادیانی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یکی از تأکیدات مؤکد مقام معظم رهبری در ملاقات اخیر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی و ساماندهی اقتصاد ملی یکی از اساسی‌ترین و کلیدی‌ترین مسائل روز کشور است.

*استقلال اقتصادی از مصادیق بارز استقلال، است

وی افزود: اقتصاد مقاومتی را باید از زاویه یکی از شعارهای اصلی انقلاب تفسیر کنیم و یادمان باشد ملت بزرگ ایران در زمان انقلاب، خواستار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند و استقلال اقتصادی از مصادیق بارز استقلال، است.

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشوری که از جهت استقلال اقتصادی وابسته به بیگانگان باشد نمی‌تواند روی پای خود بایستد و از آنجا که یکی از بدیهی‌ترین نیازهای هر فرد نیاز‌های اقتصادی است، اگر نیازهای اقتصادی فرد پایین باشد ابعاد زوایای دیگر شخصیت او و هویت کشورش مورد تهدید قرار می‌گیرد.

ادیانی با بیان اینکه بحث اقتصاد مقاومتی دقیقاً در راستای عملی شدن شعار استقلال ملت ایران است، خاطر نشان کرد: یکی از ابعاد استقلال، استقلال اقتصادی است چرا که ملتی که نان، آب و قوت آن وابسته به بیگانگان باشد در حقیقت هیچ‌گاه طعم شیرین استقلال را در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و فرهنگی نخواهند دید.

*تثبیت اقتصادی و استقلال در حوزه اقتصاد، شاه بیت استقلال کشور

وی، شاه بیت استقلال کشور را تثبیت اقتصادی و استقلال در حوزه اقتصاد عنوان کرد و راه رسیدن به این استقلال را اقتصاد مقاومتی برشمرد.

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی اقتصاد مقاومتی را از اقتصاد ریاضتی متفاوت دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی، تکیه بر مجموعه ظرفیت‌های داخلی دارد یعنی باید ببینیم برای ساماندهی اقتصاد کشور چه توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی در درون کشور وجود دارد  و  اگر در جاهایی نقص داشتیم بتوانیم به صورت منطقی و در چارچوب قواعد عقلانی از ظرفیت‌های خارجی برای ارزش افزوده سرمایه گذاری در داخل کشور بهره ببریم.

*ظرفیت‌های اقتصادی داخلی تجمیع و هم‌افزایی شود

ادیانی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای بستن دروازه به سوی بیگانگان نیست بلکه نگاه این است که ابتدا چشم به ظرفیت داخل بدوزیم و قابلیت‌های و ظرفیت‌های اقتصادی داخلی را تجمیع و هم افزایی کنیم.

وی ادامه داد: طبیعی است مجلس دهم در این راستا مسؤولیت‌های مهمی دارد، جاهایی که نقص قانون است باید برطرف کند و جاهایی که فقر قانونی حساب می شود و قانونی وجود ندارد باید قوانین جامع و شفاف و کارشناسی شده را تصویب نماید چرا که اقتصاد مقاومتی دو بعد دارد. بعد سخت افزاری آن که بر عهده دولت و دستگاه‌های اجرایی است و بعد دیگر نرم افزاری که شامل تصمیم‌سازی می شود که این‌کار نیاز به قوانین دارد و در این بخش نمایندگان مازندران ، جبهه شمال کشور و همه نمایندگان اعلام آمادگی کردند تا در جهت تحقق منویات رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل لازم را انجام دهند.

*کار شیطان، شیطنت کردن است

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی در ادامه به قضیه برجام اشاره کرد و گفت: سکه برجام دو رو دارد که یک طرف آن ایران و دولت ایران و سوی دیگر، طرف‌های خارجی پنج به علاوه یک وجود دارند، ایران به تعهداتش عمل کرد و طرف مقابل همچنان به دنبال بهانه‌جویی است.

وی با بیان اینکه آمریکا شیطان است و کار شیطان، شیطنت کردن است و پیش بینی می شد که هر شیطنتی از طرف او بروز و ظهور پیدا کند تصریح کرد: آمریکا، ثابت کرده که نظام سیاسی حاکم بر این کشور ، نظام قابل اتکا و قابل اعتمادی نیست چرا که ملت ایران بارها و بارها در طول تاریخ از نیش این مار زخمی و دارای ولع تسلط بر دنیا آزار دیدند .

*کشورهای اروپایی تحت سیطره سیاسی و امنیتی آمریکا قرار دارند

ادیانی خاطرنشان کرد: آمریکا به تعهدات خود آن‌گونه که باید عمل نکرده و به همین دلیل بعضی از کشورهای اروپایی طرف قرارداد به آمریکا نه از باب نفی بلکه از باب اینکه تکلیفش را در مجموعه شفاف‌تر سازد اعتراض کردند لذا خود اروپایی‌ها هم جرأت اعتراض رسمی به آمریکا را ندارند و به‌شدت تحت سیطره سیاسی و امنیتی آمریکا قرار دارند و اروپا، گروه پنج به علاوه یک و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی دلواپس این هستند که آیا آمریکا اجازه حضور شفاف در ایران را به آنها خواهد داد یا خیر.

*برخی از مدیران هیچ اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی در بخش دیگر این گفت‌‌و‌گو به بحث واردات بی‌رویه اشاره کرد و گفت: اراده‌ای در بدنه بروکراسی کشور و در برخی از مدیران درون این کشور وجود دارد که این مشکلات به‌وجود می‌آید و این اراده مربوط به دولت آقای روحانی نیست و در دولت‌های قبلی هم وجود داشت.

وی افزود: این اراده، حضور برخی از مدیران و کارشناسان در بدنه دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها است که تنها به‌دنبال منافع شخصی و تضمین منافع مالی آینده خود هستند و هیچ اعتقادی به اقتصاد مقاومتی و تکیه بر داشته های داخلی و اقتصاد ملی از جمله در بخش حمایت از محصولات کشاورزی و باغی ندارند.

*یک عده همانند کنه در درون نظام اداری کشور رسوخ کرده‌اند

ادیانی بیان کرد: برخی از این مدیران به سفرهای خارجی و قراردادهایی دل‌خوش کردند که با طرف‌های خارجی و یا شرکت‌های دلال ایرانی وابسته به شرکت‌های خارجی دارند و با این‌کار مانع ایستادن کشاورزان روی پای خود می‌شوند و به همین دلیل بحث قاچاق و واردات بی‌رویه در کشور مطرح است.

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی با بیان اینکه به جای اختصاص پول به وارد کردن داروهای اساسی و کلیدی مورد نیاز در جهت حفظ جان مردم، ارز و پول ملت ما به سمت واردات ماشین‌های لوکس چند میلیاردی سوق پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: این مربوط به دولت خاصی نیست و یک عده همانند کنه در درون نظام اداری کشور رسوخ کرده و بعضاً بر روی مدیران موثر و مقامات عالی دستگاه‌ها هم نفوذ دارند و باعث می‌شوند پدیده زشت و پلشت واردات را هر ساله و در هر دولت شاهد باشیم.

*رژه محصولات کشاورزی خارجی در ویترین مغازه‌ها

وی واردات برنج و مرکبات خارج از نیاز مردم را خیانت ملی تلقی کرد و ادامه داد: کسی که به زیرساخت‌های اقتصاد ملی و کشاورزی لطمه زند و آنها را ناامید کند موجب می‌شود اجناس و محصولات باغی و کشاورزی تولیدی در داخل کشور روی دست کشاورز بماند و از آن‌سو انواع و اقسام محصولات باغی و کشاورزی خارجی در خیابان‌ها و ویترین مغازه‌های ما رژه روند.

ادیانی اظهار کرد: قطعاً مدیران ذیربط باید با این پدیده برخورد کنند و مجلس هم بدون شک برنامه‌های نظارتی خود را تقویت و با مدیران خاطی برخورد می‌کند.

نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی در پایان گفت: چند روز پیش کل نمایندگان شمال طی نامه‌ای به وزیر جهاد مبنی بر واردت بی‌رویه برنج و محصولات باغی به کشور به شدت هشدار دادیم  و قطعاً بعد از این نامه مکتوب نمایندگان از دیگر ابزارهای نظارتی برای اصلاح این امور استفاده خواهند کرد./ فارس