وجود بیش از 17 هزار بیسواد در مازندران / باسواد کنید و هدیه بگیرید

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، داوود تقی نیا معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران در جلسه پشتیبانی نهضت سواد آموزی آمل با بیان اینکه بعد از 9 سال شورای سوادآموزی آموزش و پرورش در مازندران تشکیل شد گفت: خوشبختانه بعد از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید بار دیگر این جلسه برگزار شد که توانستیم موفقیت هایی را به دست آوریم.

وی با تاکید بر اینکه زیبنده نظام اسلامی نیست که افراد بی سواد و کم سواد داشته باشیم افزود: در سطح کشور بیش از 22 میلیون نفر بعد از انقلاب اسلامی با سواد شدند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه بیسوادان جامعه قاطبه خواهران ما هستند بیان داشت: درهر نقطه ای که بی سواد وجود داشته باشد ما حاضر هستیم کلاس سوادآموزی را برگزار کنیم.

تقی نیا با اشاره به برنامه‌ های معاونت نهضت سوادآموزی بیان کرد: براساس ابلاغ حجم بیسوادان مازندران از سوی معاونت سوادآموزی کشور سهم مازندران 17 هزار و 805 نفر اعلام شده است.

وی به زیر پوشش قرار دادن افراد در کلاس‌های سوادآموزی سال گذشته در مازندران اشاره و خاطرنشان کرد: متقاضیان دوره‌ های سوادآموزی سال گذشته معادل 83 درصد حجم ابلاغی وزارتخانه آموزش دیدند که امسال در مازندران باید تحت پوشش قرار گیرند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران عنوان داشت: حجم ابلاغی برای آموزش سوادآموزان در دوره سوادآموزی شش هزار نفر، در دوره انتقال 5 هزار نفر و در دوره  تحکیم در دوره‌های 10 تا 49 سال هزار و 500 نفر می باشد.

وی با بیان این که در دولت گذشته به علت کمبود دانش آموزان تمام مدارس سوادآموزی تعطیل بود اظهارداشت: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید توجه به ریشه کنی بیسوادی در دستورکار قرار داد که در مازندران در 9 مدرسه ودر هر منطقه ای حتی یک دانش آموز بود یک معلم قرار دادیم.

تقی نیا با قدردانی از تلاش ها و زحمات مدیر و رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آمل در امر ریشه کنی بی سوادی گفت: در آمل 1430 نفر بیسواد وجود دارد که باید تحت پوشش قرار گیرند و ثبت نام این عزیزان از 15 فرودین تا اواخر آذر 95 ادامه خواهد داشت.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران اشاره کرد: همه کارمندان دولت و معلمین در خارج از ساعات اداری می توانند 1 تا 10 نفر را تحت پوشش خود قرار دهند که برای هر نفر 700 هزار ریال دریافت خواهند کرد.

تقی نیا افزود: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده هایی که افراد نابینا ، ناشنوا و از بهره هوشی برخوردار نباشند داشته باشیم معلم را سر خانه می بریم و مبلغ یک میلیون تومان پاداش دریافت خواهند کرد.

 عزت یداللهی رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آمل کسب رتبه برتر شهرستان در سوادآموزی استان را با تحت پوشش قرار دادن بیش از 100 درصد ابلاغیه نشان از تلاش های مدیر آموزش و پرورش شهرستان و همکاران خود دانست و بیان داشت: نشست های متعددی با بخشداران، دهیاران، شورای اسلامی، امام جمعه و مسئولان جهت شناسایی بی سوادان و کم سوادان انجام گرفت که در نتیجه یک هزار و 287 نفر سوادآموز تحت پوشش قرار گرفتند.