نظارت بر فضای مجازی در انتخابات ضعیف بود / تهمت و افترای کاندیدا پیگرد قانونی شود

 
کمال نیوز: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید دارد باید هیات‌های نظارتی و اجرایی با هر وعده‌های غیرعملیاتی کاندیداها برخورد قانونی کنند.


عزت‌الله یوسفیان ملا نماینده آمل و لاریجان در خانه ملت در گفت‌وگویی با خبرآنلاین با انتقاد از طرح برخی وعده‌‌ها و تبلیغات بدون پشتوانه از سوی کاندیداهای انتخابات مجلس، گفت: دستگاه‌های اجرایی و نظارتی فقط برای حضور پای صندوق رای و مهر زدن شناسنامه‌ها نیستند، این هیات‌ها تعیین شدند تا بر روند انتخابات نظارت داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر کاندیدایی پشت تریبون یا در قالب تبلیغات و بیانیه وعده‌ای داده که عملیاتی نیست باید با آن برخورد شود، مثلا تبدیل روستا به بخش یا شهر یک پروسه طولانی دارد و یک مسیر قانونی را می‌طلبد، ممکن است کاندیدایی بگوید من پیگیر این موضوع می‌شوم این اشکالی ندارد ولی اینکه بگوید من قول می‌دهم فلان روستا را به بخش یا شهر ارتقا دهم مطمئنا یک وعده بیهوده بیشتر نیست.

عضو کمیسیون شوراها و آیین نامه داخلی مجلس با تاکید براینکه این وعده‌ وعیدها ایجاد مشکل خواهد کرد، گفت: هیاتهای اجرایی و نظارت باید بلافاصله شفاها یا کتبا خلاف قانون بودن این وعده ها را اعلام کنند.

یوسفیان ملا در ادامه این گفتگو به سوءاستفاده برخی کاندیداها از فضای مجازی در این دوره از انتخابات اشاره کرد و افزود: متاسفانه در این دوره از انتخابات کاندیداها در فضای مجازی هرچه خواستند گفتند و انجام دادند، نظارت بر این حوزه هم خیلی ضعیف بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با اشاره به اینکه در این خصوص نقص قانون وجود ندارد، اظهار داشت: با همین قانون فعلی هم می‌شود جلو این نوع وعده‌ وعیدها و عملکرد در فضای مجازی را گرفت. دستگاه های اجرایی و نظارتی اختیار دارند تا لحظه رای گیری افراد را ردصلاحیت کنند یا به کاندیدا تذکر بدهند. این یعنی اختیارات قانونی وسیعی برای آنها در نظر گرفته شده است لذا باید برای مردم روشنگری کنند تا فریب این وعده های توخالی را نخورند و بدانند این وعده‌های خلاف عملیاتی نیست.

وی به مساله اعتبارنامه ها هم اشاره کرد و گفت: اعتبارنامه مساله مهم و وسیعی است، در موضوع اعتبارنامه می توان به نحوه رای آوردن افراد و وعده‌هایی که می دهند ورود کرد، یا حتی درباره اینکه آیا فرد واقعا صلاحیت داشته است یا نه. البته عملا در 9 دوره مجلس به اندازه انگشتان یک دست هم رد اعتبارنامه نداشتیم، معمولا هم رد اعتبارنامه ها ریشه سیاسی دارد و وقتی می‌خواهند کسی را تخریب کنند یا بلایی سرش بیاورند با اعتبارنامه این کار صورت می‌گیرد.

یوسفیان ملا در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه انتخابیه او هم نمونه‌هایی از این نوع وعده ها دیده است، گفت: بله این موارد هست ولی بدتر از آن تهمت و افترایی است که برخی کاندیداها به دیگر نامزدها می‌زنند و باید پیگرد قانونی شود.