اقتصاد مقاومتی و اعتدال گرایی دو بال برای جهش توسعه ای و رونق اقتصادی / ضرورت راه اندازی کارگروه های بازاریابی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، دکتر فاضل لاریجانی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی امروز در جمع مدیران واحد آیت الله آملی در نخستین نشست شورای دانشگاه، سال 1395 را سال متبرک به نام مبارک حضرت زهرا (س) دختر پیامبر (ص) اسلام دانست و گفت: تقارن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در ابتدای سال 95 و انتهای این سال را به فال نیک می گیریم و از آن حضرت  برای این که خداوند متعال برای همه ما خیر مقدر فرماید استعانت می جوییم.

 وی با اشاره به پیشینه نوروز در تاریخ و اساطیر ایران زمین اظهار داشت: صرف نظر از جنبه های اساطیری، تاریخ گواهی می دهد که ایران زمین دارای تمدن برتر در سطح جهان بوده است.

 لاریجانی با اشاره به  کتیبه های بجا مانده از تمدن ایرانی تصریح کرد: اندیشه های عدالت خواهانه کوروش بزرگ نمایانگر تمدن بزرگ ایران در گذشته و رسمیت یافتن نوروز در زمان کوروش صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه نوروز خود نماد اعتدال است، تصریح کرد: این موضوع مبین آن است که در اندیشه و تمدن ایرانی مفهوم اعتدالگرایی ریشه داشته و شاید یکی از دلایل گرایش ایرانیان به اسلام و به ویژه مذهب شیعه همین نگرش اعتدالی و عدالت خواهی باشد.

این استاد دانشگاه با استفاده از آیات قرآن تأکید کرد: خداوند متعال مسلمانان را امتی معتدل معرفی می کنند "و جَعَلناکُم أُمَّةً وَسَطًا" و به لحاظ ادبی هم اعتدال و عدالت هر دو از یک ریشه لغوی هستند.

لاریجانی با بیان این که اعتدالگرایی یک مکتب فلسفی از زمان ارسطو و افلاطون بوده و تا به امروز کاربرد داشته است اظهار کرد: خوشبختانه شعار دولت هم امروز اعتدال گرایی است.

وی با تأکید بر این که اعتدالگرایی هرگز مماشات و انفعال نیست تصریح کرد: اعتدال مبتنی بر عقلانیت و خرد جمعی است

لاریجانی برجام را یک دستاورد بزرگ سیاسی برای مردم ایران دانست که مبتنی بر خرد جمعی بوده است و گفت: برجام نقطه عطفی است که ایران را در عرصه جهانی به جایگاه متعالی تری ارتقا داده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی با بیان این که برجام تنها تسهیل کننده و بسترساز زمینه های پیشرفت در کشور است، ادامه داد: وجه بسیار مهم و قابل توجه دیگر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار امسال مطرح شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به نظر من ترجمان اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد دانش بنیان، درون زا و توسعه پایدار است.

وی با بیان این که برخی این دو وجه برجام و اقتصاد مقاومتی را متضاد همدیگر می بینند، تصریح کرد: هر دو مانند دو بال برای جهش و پیشرفت کشور در امر توسعه لازم هستند.

لاریجانی با اشاره به سیاست های جدید دانشگاه آزاد اسلامی و تأکید ریاست دانشگاه بر توجه به اقتصاد دانش بنیان، افزود: ساختار دانشگاه باید به گونه ای شود که این امر سر لوحه فعالیت های دانشگاه قرار گیرد و با برنامه ریزی بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم.

رییس واحد آیت الله آملی با بیان این که تعدادی از واحدهای دانشگاه آزاد زیان ده هستند و برخی از موسسات غیرانتفاعی نیز منحل شده اند، افزود: بحران آموزشی امروز کشور نتیجه بی برنامگی در دوران قبل بوده است.

لاریجانی سال گذشته را سال پرباری از جهت دستاورد برای واحد آیت الله آملی دانست و اظهار کرد: راه اندازی کارگروه های بازاریابی و همینطور بحث آموزش های کوتاه مدت و نیز فعالیت های مربوط به اقتصاد دانش بنیان برای سال جاری از اهم برنامه های در پیش رو دانست.