پروژه ساماندهی گلزار شهدا روستای رشکلا دابودشت آمل افتتاح شد +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ؛ همزمان با هفته بزرگداشت شهدا و با حضور فرماندار ویژه آمل، بخشدار دابودشت، رییس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آم ، روسای ادارات، فرمانده حوزه مقاومت بسیج، خانواده های معظم شهدا، اعضای شورای اسلامی، دهیار، اعضای پایگاه مقاومت بسیج روستا   ومردم، پروژه ساماندهی گلزار شهدا روستای رشکلا دابودشت آمل افتتاح شد.

احمد منفرد معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه شهدا نامشان زینت بخش کوی و برزن هر شهرستانی می باشد گفت: عطر مطهر شهدا در همه جهان اسلام به مشام می رسد.

 وی با اشاره به آیات قرآن کریم که فرمود شهدا زنده هستند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند افزود: شهدا جزو اموات تلقی نمی شوند و نباید در ذهن خودمان حساب کنیم که جزو مردگان هستند.

 فرماندار ویژه آمل با تاکید بر اینکه یکی از تعابیر شهید گواه و حاضر می باشد خاطرنشان کرد: انسان به مقامی برسد که از سفره خداوند روزی بخورد نصیب هیچ کس نخواهد شد که لیاقت می خواهد که با خدا همنشین می شوند.

منفرد خاطرنشان کرد: کسانی که در طول هشت سال دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند و شهادت نصیب شان نشد امروز حسرت می خورند که از قافله شهدا عقب افتادند و باب شهادت هیچ گاه بسته نیست و شهادت زندگی انسان در مسیر کمال و سیر الی الله قرار می دهد. را

 وی ادامه داد: انسانی اگر به جایی برسد که به جز خدا نبیند همان مقام شهید را پیدا خواهد کرد و مزار شهدا توتیای چشمان می شود.

وی اظهارداشت: زمانی که از همه جا می مانیم متوسل می شویم به این عزیزان و همان توسلی که به ائمه اطهار و شهدای کربلا داریم با آنها گفتگو می کنیم.

فرماندار ویژه آمل با اشاره به اینکه در بازسازی گلزارشهدا بهترین طراحی و معماری صورت گیرد گفت: زحمات زیادی در ساماندهی گلزار شهدا صورت می گیرد و خدا نکند به گونه ای باشد که شرمنده شهدا و خانواده های آنها باشیم.

احمد سیفیان رییس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آمل با اشاره به هفته بزرگداشت شهدا که از 15 تا 22 اسفند نامگذاری شده است، گفت:  این زمان بهترین فرصت است تا دست کم برای همه اقشار و مسئولین جامعه موضوع شهید و شهادت را یادآوری کرده و بگوییم که هر چه داریم از مجاهدت و خون شهدا است.

وی به فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید در 22 اسفند ماه سال 1358 اشاره کرد و ادامه داد: در رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری در تبیین مقام شهید همواره بزرگداشت و تجلیل از شهیدان، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم خاندان معظم شهدا به عنوان رسالت خطیر مورد تاکید و عنایت بوده است.

رِیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آمل خواستار استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی برای شناساندن و ترویج روز بزرگداشت شهدا شد و بیان کرد: زنده نگه‌ داشتن یاد، نام و خاطره شهدا و تبیین حق عظیم شهیدان از اهداف روز بزرگداشت شهدا است.

وی با اشاره به اینکه روستای رشکلا دارای 13 شهید والامقام می باشد گفت: از این تعداد 4 شهید در گلزارشهدای امام زاده ابراهیم و 9 شهید در این روستا دفن شدند.

 سیفیان با بیان اینکه در شهرستان آمل 195 گلزار شهدا وجود دارد ادامه داد: در این گلزار شهدا مجموعا 1042 شهید دفن هستند و کار ساماندهی 75 گلزار شهدا به اتمام رسیده است  که در آن 568 شهید دفن هستند.

رِییس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آمل اشاره کرد : 113 گلزار شهدا در نوبت تامین اعتبار هستند تا عملیات ساماندهی صورت گیرد و در حال حاضر 8 گلزار شهدا در حال ساماندهی می باشد.

سیفیان در پایان یادآورشد: پس از اتمام ساماندهی مزار شهدا برای حفظ و نگهداری و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت تحویل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار می گیرد.

روح ا... لطفی دهیار روستای رشكلا دابودشت با بیان اینکه اگر امنیتی وجود دارد به برکت خون پاک شهدا می باشد گفت: برهمه ما واجب است که رهرو صدیق راه شهدا باشیم که تکریم از خانواده های معظم شهدا در حقیقت تعظیم به شهدا می باشد.

 وی احداث یادمان بر مزار شهدا را یک اقدام مهم فرهنگی دانست و گفت: هدف از احداث بنای یادمان بر مزار شهدا این است که مردم همواره با زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان، راه و آرمان آنان را نیز فراموش نکنند.

دهیار روستای رشکلا ضمن قدردانی از حضور یکپارچه مردم در انتخابات هفتم اسفند بیان داشت: حضور حماسی مردم در پای صندوق های رای نشان از ادامه دادن راه امام شهدا و تبعیت از مقام معظم رهبری بود.

لطفی با تاکید بر اینکه مردم روستای رشکلا در تمام صحنه های انقلاب حضور پررنگ داشتند خاطرنشان کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس مردم روستا حضوری فعال داشتند و در این راه 13 شهید والامقام را تقدیم انقلاب کردند.

 وی درپایان یادآورشد : براس ساماندهی گلزارشهدا 800میلیون ریال اعتبار هزینه شد