جان دادن یک کوهنورد قله دماوند بر اثر پدیده هیپوترمی +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، جمشید نیکزاد با اشاره به جان دادن یک کوهنورد قله دماوند بر اثر پدیده هیپوترمی و تماس طولانی مدت با هوای سرد، گفت: با توجه به سرمای هوا، بارش برف و کولاک در ارتفاعات صعود کوهنوردان به قلل مرتفعی همانند دماوند خطرات زیادی را به همراه دارد.

وی افزود: طی روزهای پایانی هفته گذشته دو حادثه کوهنوردی در ارتفاعات قله دماوند باعث جان‌باختن یک کوهنورد به همراه مجروح شدن سه ورزشکار دیگر شد.

رییس جمعیت هلال احمر آمل بیان کرد: در پی تماس تلفنی از فدراسیون کوهنوردی به مرکز 112 خبری مبنی بر هیپوترمی یک کوهنورد ایرانی به نام محسن برزگر مخابره شد.

این مسئول یادآور شد: هیپوترمی کاهش خطرناک دمای بدن است که معمولا در اثر تماس طولانی مدت با هوای سرد ایجاد می‌شود و به صورت اتفاقی روی داده و در آن دمای پائین‌تر از دمای طبیعی بدن حاکم می‌شود.

نیکزاد با اعلام اینکه این مسئله در ارتفاع 5 هزار و 200 متری قله آبشار یخی اتفاق افتاد، تصریح کرد: این کوهنورد در حال برگشت از قله دماوند بود که در منطقه آبشار یخی دچار هیپوترمی شدید شد البته با توجه به درخواست کمک تیم امداد و نجات و آماده‌سازی تجهیزات و موقعیت‌سنجی، پس از تحقیقات لازم، تصمیم به درخواست بالگرد امداد و نجات گرفته شد.

وی ادامه داد: با توجه به انجام عملیات احیای قلبی و ریوی توسط همراهان، این کوهنورد جان داده و پیکرش از بارگاه سوم قله دماوند منتقل شد.

رییس جمعیت هلال‌احمر آمل افزود: در حادثه‌ای دیگر به وسیله تماس تلفنی برای نجات کوهنوردی به‌نام مسلم حسین‌پور در فاصله 400 متری بارگاه سوم درخواست کمک شد که این فرد درگیر بوران و برف شدید شد.

این مسئول بیان کرد: بلافاصله پس از اطلاع‌رسانی به وسیله تماس تلفنی نجاتگران در قالب یک تیم جست‌وجو نجات به سمت منطقه گوسفندسرا قله دماوند اعزام شدند.

نیکزاد با اشاره به شرایط بد جوی، افزود: امدادگران به کمک کوهنوردانی از خراسان مصدوم را نجات دادند و با درخواست از مرکز EOC بالگرد جمعیت هلال احمر برای انتقال در بارگاه سوم مصدوم اعزام شد.

وی با اشاره به نجات دو مصدوم دیگر این حادثه در ارتفاع 5 هزار و 400 متری، بیان کرد: حامد حاجی‌زاده و میثم رودکی از دیگر مصدومان بودند که به بیمارستان میلاد تهران انتقال داده شدند.

نیکزاد با اشاره به عملیات 19 ساعته برای این دو حادثه کوهنوردی، گفت: این عملیات با تلاش 10 نجاتگر، یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی کمک‌دار انجام شد که کوهنورد متوفی پس از تحویل به پاسگاه رینه لاریجان، به سردخانه سازمان آرامستان شهرداری آمل منتقل شد.