اورژانس هوایی 115 نجات‌گر 221 مصدوم تروما تصادفات محور هراز

 

کمال نیوز: تاکنون با استقرار اورژانس هوایی 115 در آمل، 221 مجروح جدی دارای جراحت از ناحیه سر، اعضای حیاتی بدن و تروما تصادفات محور هراز از کام مرگ جان سالم به در بردند.

 از سال‌های گذشته تاکنون در زمینه بهداشت و درمان در این شهرستان تحولات زیادی ایجاد شده که علاوه بر تاسیس مراکز درمانی، بیمارستان و خانه‌های بهداشت در روستاها، آغاز به کار نخستین پایگاه اورژانس هوایی 115 کشور در محور مواصلاتی هراز از اقدامات مهم و اثرگذار بوده است.

پایگاه اورژانس هوایی 115 در آمل نخستین پایگاه اورژانس هوایی با مالکیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور است که در سال 1389 با تلاش و جدیت نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و همکاری دیگر نمایندگان در زمینی به مساحت 8 هزار مترمربع با حضور وزیر بهداشت و درمان وقت افتتاح شد.

این پایگاه اورژانس هوایی 115 دارای یک فروند هلی‌کوپتر 214 است که در سال 1389 به ارزش 124 میلیارد ریال از شرکت پشتیبانی و نوسازی هلی‌کوپتر ایران (پنها) به اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای شهرستان آمل خریداری شده است.

ضرورت مهیا بودن شرایط برای انتقال

هلی‌کوپتر 214 با موتور قوی و وزن مناسب دارای شش تخت کامل بیمار و ظرفیت نهایی دست‌کم 16 مصدوم سرپایی است و با آغاز به کار اورژانس هوایی در جاده هراز سرعت انتقال مصدومان این محور پرتردد کشور از 30 تا 45 دقیقه به کمتر از پنج دقیقه کاهش یافت.

این مرکز دارای دو گروه کادر پروازی شامل خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و کارشناسان فوریت‌های پزشکی است که به‌طور شبانه‌روزی مشغول به تلاش هستند.

هرچند هزینه نگهداری و سوخت بالگرد پس از هر پرواز بسیار بالا است ولی با ارزش جان انسان و نجات آنها از مرگ حتمی قابل مقایسه نیست.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل به اهمیت ویژه استقرار مرکز اورژانس هوایی 115 در مازندران اشاره کرد و گفت: امداد هوایی یکی از مهم‌ترین اقداماتی بود که در این استان نیاز به آن احساس می‌شد.

فرهاد مصدری با اعلام اینکه مازندران یکی از استان‌های گردشگرپذیر و توریستی کشور است، افزود: حضور گردشگران در شمال کشور نه‌تنها در ایام تعطیلات عید نوروز و تابستان بلکه در بیشتر روزهای سال انجام می‌شود تا از آب و هوای مطبوع و اماکن گردشگری و تفریحی بهره‌گیری شود.

رهایی 221 مصدوم از کام مرگ

وی با اشاره به اینکه مازندران دارای محورهای مواصلاتی مهم همانند کندوان، هراز و فیروزکوه است که راه‌های دسترسی شمال به پایتخت محسوب می‌شوند، یادآور شد: یکی از راه‌های مهم ارتباطی محور مواصلاتی هراز است که نزدیک‌ترین مسیر اتصالی از مازندران به پایتخت کشور محسوب می‌شود.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در روزهای مختلف سال شاهد تصادف‌های سنگین در این جاده شریانی هستیم، گفت: در گذشته برای انتقال مصدومان و مجروحان جدی حادثه تصادف به مراکز درمانی و بیمارستان 17 شهریور آمل، در بسیاری مواقع خودرو‌های اورژانس 115 با ترافیک سنگین روبرو می‌شدند و مجروح تصادف به دلیل خونریزی در راه انتقال به مراکز درمانی جان می‌داد.

این مسئول خاطرنشان کرد: تصادف‌های زیادی در محور مواصلاتی هراز اتفاق می‌افتد که حوادث و تروما در نقاط حساس بدن روی داده و باید مصدومان هر چه زودتر به مراکز درمانی منتقل شوند.

وی با اشاره به اینکه محور مواصلاتی هراز طی روزهای پایانی هفته با ترافیک سنگینی روبرو می‌شود، ادامه داد: امروزه با استقرار اورژانس هوایی 115 در این محور، کارشناسان فوریت‌های پزشکی در آمبولانس‌ها اقدامات پیش‌بیمارستانی اولیه را انجام داده و با انتقال مصدوم به بالگرد هم با حضور کارشناسان، ادامه مراقبت از مصدوم صورت گرفته تا بیمار به بیمارستان منتقل شود.

نجات مادران باردار 

مصدری با اشاره به اینکه پس از آغاز به کار فعالیت اورژانس هوایی شاهد دستاوردهای بزرگی در نجات جان مردم حادثه‌دیده رانندگی در مازندران بودیم، خاطرنشان کرد: در این انتقالات مادران باردار، افراد کهنسال، جوانان و افراد دارای بیماری‌های پرخطر نجات پیدا کردند.

وی با اعلام انجام 85 پرواز برای نجات جان آسیب‌دیدگان تصادفات جاده‌ای، گفت: اورژانس هوایی موفق به نجات 221 نفر از افراد نیازمند کمک و حادثه‌دیده شده است.

مصدری یکی از مشکلات بیمارستان‌های آمل را نداشتن پد فرود و برخاستن برای هلی‌کوپتر دانست و گفت: این مهم با افتتاح بیمارستان بزرگ امام خمینی (ره) طی آینده‌ای نزدیک در ابتدای محور مواصلاتی هراز برطرف ‌خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امروزه بالگرد پس از نجات جان مصدومان مجبور است تا در مرکز اورژانس هوایی 115 نشسته و از آن پس آمبولانس بیمار را برای انتقال به بیمارستان 17 شهریور جابه‌جا کند، ادامه داد: با بهره‌برداری از بیمارستان جدید آمل که مجهز به پد هلی‌کوپتر است امیدواریم با سرعت بیشتری به ارائه خدمات بپردازیم.

لزوم اختصاص بیمارستان امام (ره) به عنوان سانتر تروما

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه در شهرستان آمل بیمارستان 17 شهریور مختص ارائه خدمات به موارد تروما و تصادفات است، افزود: انتظار داریم بیمارستان امام خمینی (ره) با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب و قرار داشتن در ابتدای محور مواصلاتی هراز به عنوان سانتر تروما در این شهرستان لحاظ شود.

مصدری یادآور شد: در برخی مواقع با بروز تصادف شدید در محور هراز به دلیل شرایط بد جوی، عدم مهیا بودن شرایط آب و هوایی به دلیل ریزش سنگین باران و برف و نداشتن دید در شب انجام عملیات و برخاستن بالگرد برای ارائه خدمات مقدور نیست.

وی گفت: امیدواریم با همراهی همه مسئولان استانی در روزهای آینده شاهد ارائه خدمات بیشتر توسط اورژانس هوایی 115 آمل به سوانح جاده‌ای و افراد دارای جراحت در تصادفات بپردازیم.

 

گزارش از: قربانعلی مسافر-فارس