نشست مجمع خیرین علم و فناوری مازندران در بخش دشت سر آمل برگزار شد +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ؛ نشست مجمع خیرین علم و فناوری مازندران با حضور رییس پارک علم و فناوری مازندران، مدیرعامل مجمع خیرین حامی فناوری مازندران، سرپرست پژوهشکده شمال انستیتو پاستور ایران، مدیرعامل بیمه دانا کشور، رییس و اعضای شورای اسلامی بخش دشت سر، مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاران بخش، تهیه کنندگان و برنامه ریزان سیمای مرکز مازندران در بخشداری دشت سر آمل برگزار شد.

 سید محمد حسنی بخشدار دشت سر در خصوص ضرورت توجه به نقش نخبگان در پیشرفت منطقه ‌ای و کشور گفت: نخبگان و سرآمدان به عنوان سرمایه‌ها و گنجینه‌های جامعه، مهمترین نقش را در توسعه پایدار کشور دارند و این امر همواره در فرمایشات مقام معظم رهبری و مسئولین کشور مورد تاکید قرار گرفته و دارد.

وی با بیان اینکه توسعه استان بدون در نظر گرفتن اثربخشی و مشارکت نخبگان استان امکان پذیر نیست، پیرامون لزوم توجه به توسعه‌ پایدار افزود: اقتصاد پایدار مستلزم توجه به پیشرفت علم، دانش، فناوری و کارآفرینی است که نخبگان و سرآمدان علمی، پژوهشی و کارآفرینی مهمترین عناصر در این فرآیند هستند به همین دلیل هرگونه حمایت از نخبگان، سرآمدان و کارآفرینان منجر به توسعه پایدار، علمی و باثبات می شود.

بخشداردشت سر با تاکید بر اینکه عدم آگاهی مسئولین از وجود نخبگان در هر بخشی باعث فرار مغزها خواهد شد ادامه داد: با برگزاری چنین نشست ها و برنامه ریزی می توانیم ضمن شناسایی نخبگان محلی در جهت ایجاد پارک فن آوری برای جذب نخبگان و حل مشکل اشتغال گامی هایی برداریم.

 حسنی یادآورشد: در این بخش نخبگان و پژوهشگرانی همانند رحمت الله بابایی وجود دارند که مایه افتخار می باشند که برنامه ریزی دست تهیه داریم تا بتوانیم نخبگان و پژوهشگران منطقه را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به آغار به کار مجمع خیرین علم و فناوری مازندران تصریح کرد: با کمک خیرین، دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای بخش می توانیم در این مسیر کمک کار خوبی باشیم.

علی معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه مجموعه خدمات پارک علم و فناوری باید موثر و خروجی مطلوبی داشته باشد، افزود: پارک علم و فناوری به‌ لحاظ بودجه‌ای باید خودگردان و بدون اتکا به اعتبارات دولتی باشد.

وی با تاکید بر اینکه محصولات شرکت‌ های دانش‌بنیان باید ثبت اختراع شده تا از امتیازات بهره‌مند شوند، بیان کرد: پارک علم و فناوری مرجعی برای ثبت اختراعات محسوب می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری مازندران با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 70 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری مازندران مستقر هستند، گفت: در حال حاضر چهار مرکز رشد در شهرهای نوشهر، ساری، آمل و سیمرغ ایجاد شد.

معتمدزادگان ادامه داد: در صورت اولویت دادن به موضوعات فناوری در تدوین برنامه ششم توسعه کشور، پارک علم و فناوری مازندران آمادگی جذب 5 الی 10 برابر ظرفیت موجود شرکت تا پایان برنامه ششم توسعه را دارد.

وی با اعلام اینکه مجمع خیران علم و فناوری در مازندران شکل گرفت، تصریح کرد: تشکیل مجمع خیران علم و فناوری در مازندران سبب شد تا جامعه در ورود به عرصه حمایت از جوانان فناور و اولویت به فناوران خاص نظیر زنان سرپرست خانواده، معلولان، ناشنوایان، روشن‌دلان و دیگر افراد را شامل شود.

رییس پارک علم و فناوری مازندران با بیان اینکه برای کمک گرفتن از ظرفیت‌های شهرستان، خدمات پارک علم و فناوری را در آمل توسعه می‌دهیم، گفت: خروجی بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نهفته است و این زمانی بروز می‌کند که موفق به ورود به بازار شوند.

حمزه علی قاسمی مدیرعامل مجمع خیرین حامی فناوری مازندران با بیان اینکه مجمع خیرین علم و فناوری را در استان با الگو برداری از خیرین مدرسه ساز تاسیس کردیم گفت: با این نگاه که خیرین مدرسه سازی که برای دانش آموزان مدرسه ساخته اند در حال حاضر باید برای اشتغال آنان چاره اندیشی کنند و برای اینکه صحیح و مطمئن در بستر اقتصادی جامع قرار گیرند نیاز به حمایت خیرین دارند.

قاسمی با اشاره به اینکه هر سال بین 800 هزار تا یک ‌میلیون جوان به بازار کار اضافه می‌شوند، ادامه داد: از سوی دیگر متأسفانه میزان بیکاری در قشر تحصیلکرده به‌ مراتب بیشتر است بنابراین ضرورت دارد توجه خیرین و واقفان را به پایان این مسیر نیز جلب کرد.

وی اشاره کرد: از طریق راه‌اندازی این مجمع به دنبال این هستیم که چنانچه یک گروه جوان تحصیلکرده به دستاورد علمی برسند و برای تولید نیمه انبوه و صنعتی به کمک نیاز داشته باشند بتوان با کمک خیرین بستری برای تحقق این کار فراهم شود.

مدیرعامل مجمع خیرین حامی فناوری مازندران با تأکید بر این‌که فرهنگ‌ سازی مهم‌ ترین عامل برای کسب حمایت خیرین از فناوری است، گفت: حمایت خیرین از ساخت مسجد و مدرسه کار بسیار پسندیده‌ای است اما ارزش حمایت از ایجاد شغل برای جوانان کمتر از آن‌ها نیست چرا که نبود اشتغال برای جوانان در نهایت به فساد اجتماعی منجر می‌شود.

گفتنی است؛ در این نشست حاضرین در خصوص نحوه همکاری، توجه و حمایت ازنخبگان ، توسعه پارک های فناوری، ایجاد بسترهای لازم برای جذب خیرین، تهیه برنامه های تلویزیونی برای آشنایی مردم مازندران با پارک فناوری، معرفی نخبگان و دیگر امور مطالبی را عنوان کردند.