کارنامه پیشرفت سواد آموزی آمل در مازندران چشمگیر است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ،حمید محمدنسب مدیرآموزش و پرورش آمل در سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی بفرمان امام خمینی(ره) با بیان اینکه نهضت سواد آموزی به دستور امام راحل و با هدف ریشه کنی بیسوادی در کشور تشکیل شد گفت: جامعه با سواد می تواند به حرکت علمی کشور سرعت بخشیده و در ابعاد مختلف علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موجب بروز تغییراتی مثبت و موثر شود.

وی افزود: با تشکیل نهضت سواد آموزی در ایران اسلامی، توفیقات علمی بسیاری نصیب کشور شده و امروز نیز شاهدیم افراد بسیاری از طریق تحصیل در کلاس های نهضت، به مدارج علمی بالایی دست یافته اند.

مدیرآموزش و پرورش آمل با اشاره به این که رابطه مستقیمی میان میزان سواد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان وجود دارد تصریح کرد: میزان سواد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان دو موضوع مهم و اثرگذار بر یکدیگر است که دستیابی به اهداف والای آموزش و پرورش را میسر می کند.

محمدنسب ادامه داد: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اولیا یکی از ارکان تعلیم و تربیت محسوب می شوند و زمانی که پدر و مادر دانش آموز از سطح سواد لازم برخوردار باشند، دانش آموزان نیز می توانند به اهداف ذکر شده در این سند دست یابند.

رتبه برتر آمل در سوادآموزی مازندران

عزت الله یداللهی رییس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آمل با تبریک فرارسیدن 7 دیماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی گفت: این اداره در سال 93 با 1460 سواد آموز در دوره های سه گانه توانسته است موفقیت های خوبی را در مازندران کسب کند.

وی افزود: در سال 94 نیز تعداد 850 نفر سواد آموز در دوره های سوادآموزی مشارکت داشتند که تاپایان دوره ابتدایی معادل ششم ابتدایی در گروه سنی10 تا 49 سال دوره های لازم را گذراندند.

رییس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آمل ادامه داد: 145 آموزش دهنده طرح برون سپاری نیز با این اداره همکاری دارند که افراد دارای مدرک عالیه هستند و از این تعداد 40 نفر آقایان و 105 نفر خانمها به عنوان مربیان طرح برون سپاری قلمداد می شوند.

یداللهی اظهارداشت: در سال 94 با حجم فعالیت 850 سواد آموز دوره های سوادآموزی در حال فعالیت هستیم که بیش از 550 نفر از این سواد آموزان بعد از قبولی می توانند از دوره ابتدایی به دوره متوسطه راه پیدا کنند.

وی شناسایی اولیای بی سواد و کم سواد در مدارس را از دیگر برنامه های این اداره برشمرد.

رییس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش آمل تصریح کرد: به مناسبت هفته سواد آموزی در سال 94 نشست با امام جمعه آمل، نشست به بخشداران و روسای ادارات، جلسه ستاد بهبود کیفیت، دعوت از چهره های موفق و مدیران برتر، بازدید از کلاس های سوادآموزان  وتقدیر و تشکر از سوادآموزان برتر، تشکسل ستاد پشتیبانی شهرستان و دیگر اقدامات از برنامه هفته سوادآموزی در شهرستان آمل می باشد.

وی با تشکر از همکارانی که در آموزش سواد آموزان زحمت می کشند گفت: امیدواریم در آینده شاهد ریشه کنی کامل بیسوادی در شهرستان آمل باشیم.

 98 درصد مردم مازندران با سواد هستند

داود تقی نیا معاون سواد آموزی آموزش و پرورش مازندران با اشاره به احادیثی از بزرگان دین و با استناد به آیات قرآن گفت: دانشگاه اسلام فارغ التحصیل ندارد و تا جایی که نفس داریم برای علم آموزی بی سوادان تلاش خواهیم کرد.

تقی نیا از طرح خودآموز خبر داد و گفت: شیوه خودآموز در دوره سوادآموزی از مهم ترین طرح ها محسوب می گردد که در این شیوه فردی از افراد خانواده به آموزش فرد بی سواد همان خانواده می پردازد.

وی خاطرنشان کرد: به ازای باسواد شدن هر فرد بی سواد در خانواده (طرح خودآموز) ششصد و شصت و پنج هزار تومان پاداش پرداخت می شود.

  وی ادامه داد: با معرفی یک پشتیبان از افراد خانواده، فرد بی سواد می تواند ضمن ثبت نام و دریافت کتاب و لوازم التحریر به صورت کاملا رایگان، آموزش های لازم را بر اساس کتاب دیده و امتحان داده و پس از قبولی، سرانه مورد نظر را دریافت کند.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش مازندران اضافه کرد: ما از آمل راضی هستیم و بخاطر زحماتی که می کشند امیدواریم اجرشان را از خداوند متعال دریافت کنند.

درپایان از سرکار خانم زهرافرجی سواد آموز آملی که با پیشتکارتوانست مدرک لیسانس زبان انگلیسی رابگیرد وهم اکنون به عنوان آموزش دهنده ومعلم قرآن می باشد با دادن هدایای قدردانی بعمل آمد