استان سرسبز و لاله خیز مازندران از جمله استان های شاخص کشور می باشد که ظرفیت های ارزنده ای درون آن قرار دارد که با برنامه ریزی دقیق و مدیریت درست می توانیم این استان را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهیم.

کمال آنلاین : در روزهای اخیر و در حکمی از سوی وزیر کشور و با موافقت هیئت دولت، یوسف نوری وزیر سابق آموزش و پرورش دولت به عنوان استاندار جدید استان مازندران انتخاب و ضمن قدردانی از تلاش های سید محمود حسینی پور در کسوت استاندار مازندران به عنوان رییس دبیرخانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور منصوب گردید.

استان مازندران، به عنوان مهد نخستین حکومت علویان در تاریخ دارای مواهب و منابع ارزشمند بی نظیر طبیعی در سطح کشور و حتی منطقه و جهان است که کمتر استان و کشوری دارای این مواهب و ثروتهای طبیعی به صورت یکجا می باشد همان طوری که وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار جدید مازندران در بیان جایگاه این استان بیان کردند * مازندران دُرِگرانبهاست. جریان دانشی قوی از یک سو و جریان مردمی با ارزش این استان از سوی دیگر جایگاه و ظرفیت بالایی در این استان ایجاد کرده است. جریان معنوی قدرتمندی هم در این استان وجود دارد. عنوان دیار علویان نشان از سابقه مهم معنوی مازندران در کشور دارد. جغرافیای ارزشمند استان و دلایل متعدد دیگر این استان را استانی برجسته و مهم در کشورکرده که می‌تواند نقطه مهم و پیشران اقتصاد کشور تلقی شود*.

استان سرسبز و لاله خیز مازندران از جمله استان های شاخص کشور می باشد که ظرفیت های ارزنده ای درون آن قرار دارد که با برنامه ریزی دقیق و مدیریت درست می توانیم این استان را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهیم.

استان مازندران پتانسیل های گرانقدری از مدیران و بزرگان را در سطح ملی دارد که همانند دیگر استان ها نتوانستیم از ظرفیت این افراد استفاده درستی داشته باشیم و از قدرت آنان برای پیشبرد اهداف عالیه مدیریتی استان و انجام اقدامات اساسی گام برداریم که استاندار جدید باید با بسترسازی مناسب کاری کند تا از این فرصت های ارزشمند به خوبی بهره گیری داشته باشیم.

نیاز است استاندار جدید مازندران برای تغییر و تحول مدیران به اصل شایسته سالاری، تخصص گرایی، تعهدمندی و بومی بودن توجه داشته باشد و مدیرانی آزمون پس داده و کاردان را در پست های مدیریتی استانداری و ادارات کل استان قرار داده و تحت تاثیر جوسازی های منفعت طلبان قرار نگیرد کمااینکه استاندار سابق مازندران شعار دادند پارتی جوانان بدون پارتی هستند اما در عمل چنین چیزی را ندیدیم!

تشکیل اتاق فکری متشکل از نخبگان، مدیران، اهل خرد، فعالان رسانه ای و افراد صاحب نظر در مسائل مختلف استان ضرورت دارد تا بتوانیم از مشورت و نظرهای ارزنده این افراد برای توسعه استان استفاده کنیم و راهکارهای عملی را برای تحقق پروژه های بزرگ و خدمات ارزشمند در استان اتخاذ نماییم که به عنوان ضرورتی مهم و اساسی می باشد.

این استان صنایع شاخص و بزرگی نظیر کاله، هراز، فذا و... دارد که در سطوح ملی و بین المللی حرفی برای گفتن دارند اما در سال های اخیر با مشکلات بسیاری روبرو بوده اند که اقداماتی در راستای حمایت از آنان صورت گرفت اما ضرورت دارد راهکارهای منسجمی برای حمایت از تولیدات داخلی استان صورت گیرد که ضرورتی اساسی است و تحقق این امر زمینه ساز توسعه اقتصادی و رفع معضل بیکاری می شود.

توسعه ظرفیت های صادراتی در استان نیازی مبرم می باشد که باید بسته های حمایتی و بسترسازی های لازم در این عرصه صورت گیرد تا بتوانیم تولیدات داخلی خود را افزایش دهیم کمااینکه مناسبات اقتصادی و بین المللی با کشورهایی نظیر روسیه و... صورت گرفته است اما باید به زیرساخت های صادراتی استان توجه ویژه ای گردد.

استان مازندران در برخی از ایام سال مانند تعطیلات نوروزی و تابستان به تمام هم میهنان عزیز کشورمان خدمات می دهد و شاهد حضوری میلیونی از مسافران به این استان هستیم که باید از امکانات ملی و بودجه های ویژه برای تقویت صنعت گردشگری و بهبود وضعیت راههای استان استفاده کنیم و نیاز است در حوزه ارتقای ظرفیت های گردشگری از روستاهای استان نیز بهره گیری درستی داشته باشیم که پتانسیل های بسیاری در آن وجود دارد و به طور قطع یقین مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

زباله یکی از معضلات گریبانگیر استان مازندران است و غالب شهرهای استان با آن درگیر بوده و مشکلات بسیاری در این حوزه دارند که ضروری است استاندار جدید مازندران در کنار اقدامات مقطعی برای رفع معضل زباله، به دنبال راهکاری عملی و دائمی برای ساماندهی وضعیت زباله ها باشد.

در حوزه مدیریت سرمایه گذاری اقدامات اساسی در استان صورت نگرفته است و نیاز می رود استاندار جدید مازندران از همه ظرفیت ها استفاده کند تا بتوانیم زمینه جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی را فراهم کنیم تا وارد استان شده و در حوزه های مختلف به سرمایه گذاری بپردازند و همچنین تلاش کنیم مازندرانی هایی که در استان های دیگر و حتی خارج از کشور مشغول فعالیت هستند را برای توسعه استان دور هم جمع کنیم.

در تولید برنج با توجه به اینکه حدود 42 درصد از برنج کشور در این استان کشت می‌شود اما واردات بی‌رویه این محصول توسط دلالان و واسطه‌ها ضربات سنگینی به کشاورزان سخت‌کوش این استان وارد آورده است که نیاز می رود برای سامان دادن به وضعیت برنج استان از ظرفیت های مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران در آمل که قوت قلبی برای کشاورزان می باشد بیش از پیش استفاده گردد.

با توجه به اینکه استان مازندران از نعمت دریا برخوردار می باشد باید در مسیر توسعه صنایع دریایی، صنایع شیلاتی و مدیریت سواحل گام های عملی شایسته ای برداشته شود که استفاده درست از آن می تواند برکات بسیاری در راستای توسعه اقتصادی و کارآفرینی استان داشته باشد.

از استاندار جدید مازندران می خواهیم به شهرستان آمل به عنوان پیشانی استاندار مازندران و مهد بزرگان و نام آوران نیز نگاه و توجه ویژه ای داشته باشند و رویکرد خود را در راستای حل معضل زباله به کار گیرند که از ضرب الاجل 15 روزه ریاست جمهوری درخصوص حل مشکل زباله عمارت آمل دهها روز از آن 15 روز گذشته و هیچ خبری نشده است.

همچنین توجه به پیشرفت ساخت سد هراز و بالادست این سد و نیز طرح چهاربانده کردن محور هراز بسیار حائز اهمیت است که امیدواریم استاندار جدید مازندران نگاه ویژه ای به این امور داشته باشند./علیرضا عزیز کمالی