مسئولین وقت قول ۶ ماهه دادند تا طرح را اجرا کنند که تاکنون به سرانجام نرسید

کمال آنلاین : امامزاده عبدالله از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام بوده و دارای کرامات زیادی است. آستان مبارک امامزاده عبدالله (علیه السلام) یکی ازمشهورترین امامزادگان استان به شمارمی آید. زیارتگاه این امامزاده در شهرستان آمل قرار دارد و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است.

 آستان مبارک امامزاده عبدالله (علیه السلام) یکی ازمشهورترین امامزادگان استان به شمارمی آید. هنگامی که در جاده هراز به سوی آمل می‌روید، پنج کیلومتر مانده به آمل، جاده‌ای از راه اصلی جدا می‌شود که از میان جنگل‌های انبوه، به آرامگاه امامزاده عبدالله می‌رسد.

ساختمان اصلی گنبد درسال 1387 تخریب  وقرارشد که در ظروف مدت 6 ماه طرح توسعه وجامع آستان مقدس امامزاده عبدالله آمل به اتما برسد که متاسفانه با گذشت نزدیک به 15 سال با تامین اعتبارات قطره چکانی وبا کمک خیرین به اتمام نرسیده است

فرصتی دست داد که گفتگوی گوتاهی با دکتر حبیب الله رضوی نیا مدیر آستان مقدس امام زاده عبدالله آمل  داشته باشیم وی با با قدردانی از همراهی خوب حجت الاسلام حیدری مدیرکل اوقاف وامور خیریه مازندران و حجت الاسلام بهرامی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل و اعضای هیئت امنا وخیرین در انجام امور محوله گفت هیئت امنا ی جدید از سال ۹۶ کار خودش را در این آستان شروع کرد و در چندین بخش مشکلاتی وجود داشت را مورد بررسی خود قرارداد تا بتوانند برای رفع مشکلات با برنامه ریزی اقداماتی را انجام بدهد .

**عدم تحقق قول های مسئولین برای اتمام طرح جامع

وی ادامه داد: ساختمان و محیط آستان از لحاظ فیزیکی متعلق به دهه ۴۰ بوده که  متاسفانه در سال ۸۷ ساختمان اصلی گنبد تخریب و ساختمان فعلی ایجاد شد که مسئولین وقت قول ۶ ماهه دادند تا طرح را اجرا کنند که تاکنون به سرانجام نرسید .

وی اشاره کرد : اگر یک حرکت ملی ، استانی وشهرستانی برای اتمام طرح جامع آستانه صورت نگیرد که نیازمند اعتبارات میلیارد یرا نیاز دارد که قطعا با کمک خیریه به اتمام نخواهد رسید وقطعا نمی توانیم تا 50 سال آینده به طرازملی که مدنظر مردم است برسیم؟

وی اشاره کرد : از سال ۹۶ آمدیم فکر کردیم طرح جامع وجود دارد اما مسائل را رصد نمودیم و مشکلات در حوزه اجارات، نیروی انسانی، عدم وجود درآمد پایدار، عدم وجود مسائل ایمنی و امنیتی و... وجود داشت  که پیگیر حل آنها شدیم .

**بروز رسانی 40 سوئیت و200 اتاق برای زائرین

مدیر آستان مقدس امام زاده عبدالله آمل  گفت : در جلسه نخست با مسئولین، اختیارات لازم داده شد و آمدیم در بحث اجارات، ساماندهی انجام دادیم و اتاق هایی که فاقد امکانات بود را مجهز نمودیم و حدود ۱۰۰ اتاق را بازسازی کردیم که در مجموع ۴۰ سوییت و ۲۰۰ اتاق داریم که امروز انتظارات تغییر پیدا کرده است که نیاز است که امکانات سوئیت ها بروز باشد .

** امام زاده عبداله هیچ رقبه ای ندارد

دکتر رضوی نیا عنوان داشت : امام زاده عبداله هیچ رقبه ای ندارد و همه سرقفلی ها برای اشخاص است که آمدیم در حوزه درآمد پایدار وارد شدیم، خودروها را نوسازی کردیم و نیروی انسانی که از تخصص لازم برخوردار نبودند را بروزرسانی کردیم تا برای کارهای فرهنگی از نیروهای متخصص بهره ببریم.

**تصویب طرح جامع با مراکز فرهنگی، تجاری و تفریحی

وی اضافه کرد : آستان مقدس امام زاده عبداله از امامزادگان شاخص کشور است که از سراسر ایران و کشورهای منطقه زائر دارد و احساس نمودیم نیاز به طرح جامع برای آستان داریم که مشاور مورد تایید سازمان اوقاف کشور گرفتیم و تمام نقطه های مرزی آستان را مشخص و طرح جامع را با مراکز فرهنگی، تجاری و تفریحی تصویب کردیم

وی خاطرنشان کرد : کار بازسازی داخل ساختمان حرم را شروع  و سنگبری، گچبری، نصب درها و پنجره ها، بازسازی سرویس بهداشتی، آبرسانی، سیستم برق کمکی و... را با کمک خیرین به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان انجام دادیم

وی ادامه داد : آستان درآمد خاصی نداشت اما در سال ۹۷ با ساماندهی اجارات، حدود ۱۰۰ میلیون تومان ماهانه اجاره را دریافت کردیم  و امسال این درآمد ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد

مدیر آستان مقدس امام زاده عبدالله آمل   گفت : در سال ۱۴۰۱ طرح جامع آستان امام زاده عبداله به تصویب رسید که حجت الاسلام والمسلمین بهرامی ریاست محترم اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان آمل بسیار همراه و با بلنداندیشی و همچنین حمایت های مدیرکل محترم اوقاف و امورخیریه استان مازندران کمک کردند تا این کار بزرگ به ثمر برسد .

**ساخت مجتمع تجاری در 3 فاز

دکتر رضوی نیا درخصوص ساخت مجتمع تجاری گفت : مجتمع تجاری آستان مقدس امام زاده عبدالله در 3 فاز صورت می گیرد که در فاز اول ۳ هزار متر، فاز دوم ۱۵۰۰ متر و فاز سوم ۲۷۰۰ متر می باشد که در مجموع ۶۷۰۰ متر است که درفاز اول اول حدود ۵۲ واحد تجاری شمالی جنوبی قرار است ایجاد گردد

وی ادامه داد : برای انجام پی واحدهای تجاری حدود ۵ میلیارد تومان برنامه داریم که با کمک خیرین است صورت گیرد ، تعویض ۶ درب اصلی حرم با هزینه ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان با کمک خیرین و برای پنجره ها ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان که با کمک یک خیر هزینه شد و  همچنین نوسازی  ۴۰ سوییت آستان رادردستور کار قرارداریم  که برای رفع مشکلات فاضلاب  حدود ۲ میلیارد تومان هزینه دارد .

**امام زاده عبداله شهری مذهبی و مشهد استان مازندران است

مدیر آستان مقدس امام زاده عبدالله آمل   تاکید کرد : امام زاده عبداله شهری مذهبی و مشهد استان مازندران است که باید به صورت شهرستانی و استانی ورود نماییم تا فازهای طرح جامع را اجرا کنیم که خودش زمینه جذب گردشگر مذهبی را فراهم نموده و می توانیم کارهای فرهنگی بروز انجام دهیم.

دکتر رضوی نیا اشاره کرد : آستان مقدس امام زاده عبدالله ثبت ملی است و باید کارهای در حوزه ملی انجام دهیم که نیاز است ظرفیت های آستان مقدس امام زاده عبداله را بروزرسانی کنیم تا به  قطب فعالیت های فرهنگی تبدیل شود .

**رویکر فرهنگی درمرکز افق آستان مقدس امام زاده عبدالله

وی درخصوص عملکرد مرکز افق آستانه گفت : کار ما فعالیت های فرهنگی است که باید بسترها را آماده کنیم ومرکز افق از سال ۹۸ در این آستان ایجاد شد و طرح هایی نظیر پذیرائی از جاماندگان اربعین از آستان امام زاده ابراهیم تا آستان امام زاده عبداله، برگزاری کلاس های آموزشی ویژه دانش آموزان و خانواده ها، تهیه وتوزیع بسته های معیشتی به ۱۱۷ خانوار نیازمند منطقه، ساماندهی هیئت های مذهبی درایام تاسوعا وعاشورا و اجرای ویژه برنامه های ابلاغی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور در مناسبت های خاص ؛ برگزاری برنامه های فرهنگی بمناسبت های مختلف ورپائی نماز جماعت توسط مسئول فرهنگی استانه حجت الاسلام حاج آقا آبرون درحال انجام است

وی درپایان ادامه داد : از مسئولین تقاضا داریم که برای بروز رسانی خدمات دراین آستانه به کمک ما بیاینند که شاهد یک حرکت خوب دراین بخش واستان وکشورمان باشیم وخیرین عزیز که حضور بیشتری داشته باشند تا گوشه ای از کار را برعهده بگیرند .