ساماندهی وضعیت زباله شهرستان آمل نه تنها عزم شهرستانی و استانی بلکه عزم ملی را می طلبد

یادداشت سردبیر: علیرضا عزیزکمالی/// درروزهای اخیر معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با همراهی استاندار مازندران و مسئولین استانی و شهرستانی از مرکز دفن زباله عمارت در شهرستان آمل بازدید نمودند
معضل زباله شهرستان آمل قصه پرغصه ای است که چند دهه از روند آغاز کار محل دفن عمارت در کیلومتر ۴۵ محور هراز می گذرد اما امروز این مرکز دفن در نقطه بحرانی قرار دارد.


مرکز دفن زباله عمارت یکی از منابع ورود شیرابه ها به رودخانه هراز بوده و سلامتی همشهریان عزیز را نیز به خطر انداخته است که افزایش شدید آمار بیماران سرطانی در چند سال اخیر در این شهرستان نیز تایید کننده همین امر است.
در طول سال های اخیر بازدیدهای بسیاری از سوی مسئولین ملی و استانی در راس هیئت های مختلف از مرکز دفن زباله عمارت آمل انجام شده است و به قول دکتر حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی هنوز نقطه سر خط هستیم و اتفاق عملی در این راستا صورت نگرفته است.


آن طور که مشخص است ساماندهی وضعیت زباله آمل درگیر شعارها و بازدیدها شده است که همیشه شاهد ارائه وعده هایی از سوی مسئولان هستیم که تا امروز به سرانجامی درست برای ساماندهی معضل زباله ختم نگردیده است.
 نیاز می رود مسئولین امر بتوانند از بهترین راهکار برای ساماندهی وضعیت زباله شهرستان آمل استفاده کنند و کار زباله این شهرستان را به سرانجامی مطلوب برسانند.


ساماندهی وضعیت زباله شهرستان آمل نه تنها عزم شهرستانی و استانی بلکه عزم ملی را می طلبد که در این راستا باید دغدغه کشوری به منظور رفع وضعیت نابسامان زباله در شهرهای شمالی ایران و به خصوص شهرستان آمل وجود داشته باشد.
همان طوری که استان مازندران نسبت به ارائه خدمات در سطح ملی به هم میهنان عزیز اقدام می نماید نیاز می رود تا برای رفع مسائل و مشکلات این استان هم نگاه ملی وجود داشته باشد زیرا مازندران زیرساخت های استانی دارد اما خدمات ملی ارائه می نماید.


امیدواریم بازدید اخیر معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همراه با خیر و برکت برای استان مازندران و شهرستان آمل باشد و نقطه آغازی برای ساماندهی وضعیت زباله در این شهرستان گردد.


علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در جریان بازدید از مرکز دفن زباله عمارت شهرستان آمل در جمع خبرنگاران بیان داشت: ساماندهی زباله عمارت باید به سرعت انجام شود و در کارگروه ملی مدیریت پسماند در ۱۹ بند مشخص شد و اجرا می‌شود که در گام اول باید از ورود زباله به این مکان جلوگیری شود.
باید مکان جدیدی برای زباله آمل جانمایی شود؛ این مکان به هیچ وجه نباید در بالا دست سد هراز باشد؛ مشکل اعتباری برای ساماندهی مدیریت پسماند عمارت وجود ندارد و وزارت کشور و وزارت نیرو در این زمینه اعلام آمادگی کردند.