دکتر یزدان پناه : توقع داریم سازمان تعاون روستایی وارد عمل بشود ونسبت به خرید اقدام بکند

تنظیم و گردآوری خبر: ناصر اشرفپور /// وضعیت دپو و رکود بازار برنج تولیدی سال گذشته پس از گذشت سه ماه از سال جدید در حالی است که قیمت فعلی رقم طارم هاشمی نسبت به اسفند ماه پارسال پایین تر آمده است و کشاورزان به خاطر نیاز به نقدینگی حاضر به فروش محصولشان نیز هستند.

افزایش حساسیت و دغدغه مسوولان استانی و ملی از دپو برنج های تولیدی سال گذشته بیشتر به این دلیل است که با گرم شدن هوا، برنج های موجود در معرض خطر آفات انباری به خصوص شپشک سر خرطومی قرار بگیرد.

کسادی و بی رونقی بازار برنج و در نتیجه انباشته شدن برنج سفید در شالیکوبی ها این روزها به مهم ترین دغدغه مالکان کارخانه ها تبدیل شده است

کسادی و بی رونقی بازار برنج و در نتیجه انباشته شدن برنج سفید در شالیکوبی ها این روزها به مهم ترین دغدغه مالکان کارخانه ها تبدیل شده است،چراکه امانت شالیکاران به دلیل به فروش نرفتن در معرض خطر آفت انباری قرار گرفته است.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران برای خرید برنج

ویکی از مراکزی که دراستان برای خرید برنج در نظر گرفته شده است مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران که این روز ها شاهد حضور کشاورزان برای فروش برنج هستیم وبرای نحوه خرید برنج گفتگوی با دکتر سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران داشتیم وی با بیان اینکه از اسفند سال گذشته شروع به خرید برنج کردیم  گفت : تقریباً دو هزار تن برنج از کشاورزان خریداری شد و بعد از عید با توجه به شرایطی که وجود داشت و جناب آقای استاندار زحمت کشیدند و عده‌ای از فروشگاههای زنجیره شرکت‌های بزرگ را گرد هم آوردند که ما هم در خدمت آقای استاندار بودیم .

در مازندران تقریبا 6 مرکز ثابت و همچنین مراکز متحرکی که از سطح کارخانه های شالیکوبی برنج را خرید می کنند

 

وی ادامه داد : طبق توافقنامه‌ای که انجام شد قرار شد برای حمایت از کشاورزان و کمک به بخش کشاورزی کشور این شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ شروع به خرید بکنیم که طبیعتاً تو مجموعه ما تقریباً سه مرکز خرید با شرکت‌های بزرگ و از جمله این مرکز و در کل استان مازندران تقریبا 6 مرکز ثابت و همچنین مراکز متحرکی که از سطح کارخانه های شالیکوبی برنج را خرید می کنند

تاکنون ۱۵ هزارتن برنج خریداری شده است

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران  اشاره کرد : تاکنون ۱۵ هزارتن برنج خریداری شده مازندران تقریبا 6 مرکز ثابت و همچنین مراکز متحرکی که از سطح کارخانه های شالیکوبی برنج را خرید می کنند

 و تلاش میکنیم با توجه به اطلاعاتی که داریم وظرفیت بخش خصوصی که دارد برنج را روزانه خرید میکنیم و کشاورزان عزیزم نمونه ها رابه این مرکز تحویل می دهند و  پس از توافق قیمت خریداری میشود  .

دکتر یزدان پناه درخصوص نحوه خرید برنج از کشاورزان خاطرنشان کرد : دربدو امر وبا توجه به نقدینگی داشتیم نقدا برنج ها را خریداری می کردیم وظرفیت ما دریکماه پر شد وآلان به صورت سه ماه خریداری می‌کنیم البته شرکت‌های دیگر برخی ها نقدی خرید می کند .

وی درخصوص قیمت فعلی برنج طارم دربازار عنوان داشت :  قیمتها به صورت توافقی است  قیمتهاطارم  بین ۶۲ تا ۶۵ تومان بر اساس کیفیت میزان خوردی که دارد خرید و فروش  می شود .

توقع داریم سازمان تعاون روستایی وارد عمل بشود ونسبت به خرید اقدام بکند  

وی با تاکید براینکه برای برون از دپوی برنج در کارخانجات شالیکوبی بایستی مدیران ارشد در سطح ملی واستانی ورود جدی داشته باشند گفت : برای کشت جدیدی که توی ماه آینده وارد بازار میشود متولیان امر باید ورود جدی داشته باشند  و توقع داریم سازمان تعاون روستایی وارد عمل بشود ونسبت به خرید اقدام بکند  و خود سازمان جهاد کشاورزی بیاد برآورد قیمت بکنید کف قیمتی را تعیین بکند که حداقل کشاورز و بازاربداند کف قیمتی است

 

اعمال تعیین قیمت دستوری برای خرید برنج به هیچ عنوان متناسب با وضعیت بازار و عرضه و تقاضا نیست،

مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران دربخش دیگری با اشاره به اینکه اعمال تعیین قیمت دستوری برای خرید برنج به هیچ عنوان متناسب با وضعیت بازار و عرضه و تقاضا نیست، تصریح کرد: این نوع تصمیم گیری‌ها باعث بروز مشکلات زیادی برای کشاورزان شده است.

خواهشم از کمیسیون کشاورزی مجلس این است وارد میدان بشوند

دکتر یزدان پناه اظهارداشت : خواهشم از کمیسیون کشاورزی مجلس این است وارد میدان بشوند وقیمتی که اعلام می کند  می تواند حمایت خوبی از کشاورزان صورت بگیرد .

قیمت توافقی ازکشاورزان برنج خریداری میشود

وی درخصوص نحود خرید از کشاورزان دراین مرکز به چه صورتی است گفت : کشاورزان عزیز نمونه هایی که می اورند دراین مکان اینجا جمع آوری و با کشاورزان تماس گرفته میشود وبا قیمت توافقی ازکشاورزان برنج خریداری میشود.

برگشت برنج بخاطر آفت " شپشک "

وی تاکید کرد : آفت " شپشک " که مازندرانی ها به آن " ایزی " می گویند، به خاطر شرایط رطوبتی هوا و زمین بسرعت فعال و تکثیر می شود. از آن جایی که مقابله با این آفت در انبارهای شالیکوبی ها تقریبا غیر ممکن است توسط کارشناسان برگشت دارد

وی عنوان داشت : شرایط نگهداری در کارخانه های شالیکوبی به گونه ای باشد که برنج ها دچار آفت نشوند وکارخانه های شالیکوبی باید به روز ودارای انبارباشند تابتوانند برنج را انبار کنند ومتولیان امر باید برای این موضوع آفت زدگی برنج تصمیم بگیرند این مکان بخش خصوصی است وقادر نخواهیم بود که این نوع برنج را خردیداری کنیم وکشاورزان هم ناراحت می شوند وسئوال پیش می آید که آیا شما به عنوان مصرف کننده برنج که آفت داره حاضر به خرید هستید ؟

 قابل ذکر است، مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در شهرستان آمل در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ افتتاح شد. فازنخست این مرکز در زمینی به مساحت ۱۷۰ هزار متر مربع مساحت که ۵۰ هزار مترمربع آن انبار برنج و ۶ هزار مترمربع نیز واحدهای تجاری، خدماتی و سالن معاملات ایجاد شده است. این مرکز دارای پنجره واحد برای صادرات و ظرفیت نگهداری، سورتینگ، بسته بندی، خرید، فروش و صادرات ۷۰۰ هزار تن برنج را دارد.