اولین سری از فینال لیگ برتر بسکتبال به میزبانی گرگان برگزار می‌شود و شهرداری در جدالی سخت با کاله خود را برای بالارفتن سکوی قهرمانی آماده می‌کند.

کمال آنلاین تیم بسکتبال شهرداری گرگان ۲ عنوان قهرمانی متوالی و یک نائب قهرمانی لیگ برتر را در کارنامه فعالیت ۶۰ ساله خود دارد و برای بوسه زدن بر سومین جام قهرمانی به ۲ پیروزی از سه مسابقه فینال احتیاج دارد.

قرعه‌کشی مرحله نهایی لیگ از این جهت برای گرگانی‌ها خوش یمن بود که آن‌ها ۲ مسابقه فینال را در خانه برگزار می‌کنند به این معنا که اگر کار به بازی آخر کشیده شود، آملی‌ها مجبورند در سالن مملو از جمعیت گرگان برای قهرمانی تلاش کنند.

گرگان از دیرباز به هواداران پرشور بسکتبال مشهور بود به گونه‌ای که این شهر به «پایتخت هواداران بسکتبال ایران» مشهور است و بازی در این شهر کابوس همیشگی تیم‌های میهمان به شمار می‌رود.

به طور معمول مسابقات بسکتبال شهرداری گرگان با ازدحام هواداران روبه‌رو است تا جایی که در اغلب مسابقات برخی هواداران راهی به سالن مسابقه پیدا نکرده و یا مجبور به بازگشتن می‌شوند و یا با اقدامات خلاقانه مانند تماشای بازی با تلفن همراه، رادیوی ماشین و حتی نصب ویدئو پروژکتور و روشن کردن تلویزیون کوچک با باطری ماشین در اطراف ورزشگاه مسابقه را تماشا کنند.

در این شرایط بسته شدن درهای سالن مسابقه در مسابقه عصر امروز کاملا معمولی و قابل پیش بینی است و شاید همین شرایط مدیران را برای تکمیل سالن ورزشی و نیمه کاره گرگان با ۶ هزار نفر ظرفیت گرگان ترغیب کند.

شهرداری گرگان ملی‌پوشان مطرحی مانند محمد جمشیدی و بهنام یخچالی در کنار سجاد پذیرفته و کیوان ریاعی ملی‌پوشن جوان، و ۲ بازیکن خارجی و محبوب و باکیفیت پری پتی و آنتانا اودراس دارد.

دست مهران حاتمی در نیکمت هم تا حدودی پُر است و بازیکنانی همچون رسول مظفری، روزبه ارغوان و سالار منجی به عنوان بازیکنان غیربومی در کنار اشکان جعفری، مبین شیخی و یاسین کلاسنگیانی به عنوان بازیکنان بومی آماده بازی هستند.

تیم کاله آمل هم با سرمربیگری علی آرزومندی با بازیکنان جوان، با انگیزه، تیم دست و پا بسته‌ای نیست. آن‌ها از "رمبرگ" بازیکن خارجی خود در کنار ملی‌پوشان باسابقه‌ای همچون متین آقاجانپور، جلال آقامیری، میثم میرزایی، امیر صدیقی و علی نصیری دارند که کار را برای هر تیمی سخت و دشوار می‌کنند.

آرزومندی سابقه رویارویی در مسابقه فینال با تیم گرگان را در چهار فصل گذشته و زمانی که سرمربی مهرام تهران بود در کارنامه دارد؛ مسابقه‌ای که با ثانیه پایانی پری پتی از نیمه زمین تیم گرگان که به پیروزی و قهرمانی شهرداری گرگان انجامید و در نهایت هم این مربی را از کار برکنار کرد.

از دیگر بازیکنان تیم کاله و شاگردان آرزومندی می‌توان به حضور برادران "امیرحسین یازرلو" و "نصرت یازرلو" در کنار "مهدی لگزایی‌فر" و "هادی لگزایی‌فر" به عنوان بازیکنان گلستانی اشاره کرد.

میثم میرزایی و امیر صدیقی ۲ بازیکن باتجربه کاله آمل سابقه حضور در تیم بسکتبال شهرداری گرگان را دارند و جدال آن‌ها با شهرداری از این بابت نیز تماشایی خواهد بود.

اولین مسابقه فینال لیگ برتر لسکتبال ساعت ۱۶ امروز دوشنبه در سالن امام خمینی گرگان برگزارخواهد شد.

مسابقات بسکتبال در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۷ در قالب هشت فصل با نام لیگ قهرمانان برگزار شد و نماینده بسکتبال گرگان در فصل اول و دوم (۱۳۷۰-۱۳۶۹ و نیز ۱۳۷۱-۱۳۷۰) لیگ قهرمانان با نام "شاهین گرگان" حضور داشت که به عنوان نائب قهرمانی رسید و در فصل ۱۳۷۲-۱۳۷۱ و ۱۳۷۴-۱۳۷۴ با نام "اتکا گرگان" به مقام سوم دست یافت.

از سال ۱۳۷۷ تاکنون که رقابت‌ها با عنوان لیگ برتر برگزار می‌شود، نماینده بسکتبال گرگان با نام "شهرداری گرگان" حضور دارد و در فصل ۱۳۷۹-۱۳۷۸ به مقام سومی رسیده بود.

این تیم در فصل ۱۳۹۸-۱۳۹۷ به مقام نایب قهرمانی دست یافت، در فصل بعد به علت شیوع کرونا مسابقات به صورت نیمه کاره رها شد، اما در فصل ۱۴۰۰-۱۳۹۹ و نیز ۱۴۰۱-۱۴۰۰ توانست در ۲ دوره متوالی مقام قهرمانی را کسب کند.

در بسکتبال ایران از سال ۱۳۶۶ تا پیش از پایان فصل جاری، تیم ذوب‌آهن اصفهان با هفت قهرمانی پیشتاز بیشترین این عنوان است و مهرام تهران به همراه پتروشیمی بندرامام (منحل شده) به ترتیب با ۶ و ۴ قهرمانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

همچنین تیم صباباتری تهران (منحل شده) سه قهرمانی را در کارنامه خود دارد و بعد آن تیم‌های شهرداری اصفهان، پیکان و صنام هر ۲ از تهران نیز ۲ قهرمانی را جشن گرفتند که امروزه هیچ اثری از این تیم‌ها در لیگ برتر بسکتبال ایران وجود ندارد.

همچنین تیم بسکتبال شهرداری گرگان هم ۲ قهرمانی در کارنامه خود دارد و تیم‌های ژاندارمری تهران، شهرداری تبریز و پالایش نفت آبادان تنها یک بار به مقام قهرمانی رسیده‌اند.ایرنا.