مصرف صبحانه به کودکان کمک می‌کند تا فراگیری بهتری داشته باشند. انرژی و مواد مغذی مصرف ‌شده می‌تواند باعث افزایش تحرک و فعالیت بدنی و در نهایت نشاط در کودکان شود.

پسر من پارسال پیش‌دبستانی می‌ رفت و اصلاً میلی به خوردن صبحانه نداشت و هنگام آمدن به خانه به‌ شدت بهانه گیر و بداخلاق بود. لطفا بفرمایید که نخوردن صبحانه چه مشکلاتی برای بچه ها به وجود می آورد و چگونه امسال او را تشویق به خوردن صبحانه کنیم؟

خوردن صبحانه برای کودکی که آماده‌ رفتن به مهدکودک و مدرسه می‌شود، بسیار مهم است و مادران عزیز باید به این وعده‌ غذایی اهمیت ویژه‌ای دهند.

مصرف صبحانه به کودکان کمک می‌کند تا فراگیری بهتری داشته باشند. انرژی و مواد مغذی مصرف ‌شده می‌تواند باعث افزایش تحرک و فعالیت بدنی و درنهایت نشاط در کودکان شود.

بچه‌ صبحانه نخورده در ساعت 9 الی 10 صبح به میزان قابل‌توجهی دچار افت قند خون می ‌شود. استعداد یادگیری او به ‌ویژه در درس‌ هایی که به تفکر و اندیشه نیاز دارند کاهش می ‌یابد. چنین دانش‌آموزی ممکن است دچار افت تحصیلی و بیزاری از مدرسه نیز بشود.

بهتر است صبحانه در محیطی باصفا و آرامش ‌بخش با حضور افراد خانواده صرف شود. باید بدانیم در دوران کودکی علاقه و بی‌علاقگی به غذاهای مختلف به ‌سرعت تغییر می ‌یابد و این دوست داشتن غذا تحت تأثیر دما، ظاهر، رنگ و طعم غذا، همچنین موقعیت مکانی و زمانی غذا خوردن است.

داشتن صبحانه‌ کامل و خوب مستلزم رعایت ضوابطی در منزل است. به‌طور مثال خانواده ‌ها لازم است زمان خواب شبانه و خوردن شام را طوری تنظیم کنند که بچه‌ها صبح، به‌ موقع و باکمال میل صبحانه بخورند. تحرک مختصر مثل نرمش صبحگاهی، پیاده‌ روی یا دوش گرفتن به افزایش تمایل مصرف صبحانه کمک خواهد کرد.

به ‌طورکلی باید ماده‌ غذایی مناسبی را برای میان وعده کودک انتخاب کنیم. این ماده باید ارزش غذایی کافی داشته باشد و رضایت بچه را تأمین کند؛ بدآموزی نداشته باشد؛ از نظر بهداشتی ایمن باشد؛ و با بودجه‌ی اکثریت خانواده ‌ها تناسب داشته باشد.

نکته‌ حائز اهمیت دیگر آن است که غذای تهیه‌شده توسط مادر، نه‌تنها سالم ‌تر است، بلکه انتقال‌دهنده‌ مهر مادری نیز هست.

نان و پنیر و خیار، نان و پنیر و گردو، انجیر خشک، نخودچی، انواع مغزها (مثل گردو، بادام، فندق و...)، میوه ‌ها به‌ خصوص سیب، نان شیرمال، کیک و کلوچه مواد مناسبی برای میان وعده در زنگ تفریح مدرسه و مهدکودک هستند.

از جمله عناصر و مواد موردنیاز کودک در این سنین که باید به آن توجه شود، عبارت‌اند از:

 آهن کودکان به علت رشد سریع همراه با افزایش هموگلوبین و میزان کل آهن بدن، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم‌خونی ناشی از کمبود آهن قرار دارند. توانایی یادگیری در کودکان مبتلا به کمبود آهن کاهش می‌ یابد و کم‌خونی سبب کاهش توانایی این کودکان می‌ شود، چراکه اکسیژن کم‌تری به سلول ‌ها می ‌رسد. پیش‌گیری از کم‌ خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان باید در مصرف کافی مواد غذایی آهن‌ دار متمرکز شود. مصرف مقداری گوشت قرمز بدون چربی راحت ‌ترین راه رساندن مقدار بیشتر آهن به یک کودک است.

متأسفانه تعدادی از بچه‌ ها تمایلی به خوردن تکه‌های گوشت ندارند که در این موارد بهتر است گوشت چرخ‌کرده جایگزین شود. به‌ علاوه باید به خاطر داشت که مصرف منابع حاوی ویتامین C جذب آهن را افزایش می‌ دهد. پس خوردن لیموترش، پرتقال یا گوجه ‌فرنگی به همراه غذا به علت غنی بودن ازنظر ویتامین C به جذب آهن موجود در غذا کمک می‌کند.

مصرف چای بعد از غذا، از میزان جذب آهن می‌کاهد. بهتر است چای از حدود نیم ساعت قبل از غذا تا دو ساعت بعد از غذا مصرف نشود.

کلسیم برای تشکیل مواد معدنی، مینرالیزاسیون و رشد بافت استخوانی در کودکانی لازم است و باید به مقدار کافی در برنامه‌ غذایی وجود داشته باشد. جذب کلسیم به عواملی مثل میزان پروتئین، ویتامین D و فسفات بستگی دارد. کودکان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، 4-2 بار بیشتر از بزرگ‌سالان به کلسیم نیاز دارند.

شیر و فرآورده‌ های لبنی، منابع اصلی کلسیم هستند. برای بچه‌ هایی که یکی از این فرآورده‌ها را استفاده نمی‌کنند باید انواع دیگری از همان گروه را جایگزین کرد، به‌طور مثال اگر بچه‌ای شیر نمی‌خورد، باید به او ماست بدهید. پنیر نیز غذای مناسبی برای افزایش هوش دانش آموزان است، البته بهتر است پنیر را شب مصرف کرد، یا صبح‌ ها به همراه گردو و بادام استفاده کنید، زیرا مصرف پنیر به‌تنهایی در صبح عکس‌العمل‌های عصبی را قدری کند می‌کند؛ این امر به دلیل تغییر نسبت کلسیم به فسفر یونیزه در پنیر است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و رسوب آن در استخوان‌ ها موردنیاز است. چون این ماده از تأثیر آفتاب بر بافت ‌های زیرپوستی به دست می‌آید، میزان مورداحتیاج رژیم غذایی بسته به موقعیت جغرافیایی فرد و مدت‌زمانی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، متفاوت است.

کمبود روی سبب اختلال در رشد، کم ‌اشتهایی و کاهش حس چشایی می ‌شود. بهترین منابع روی؛ گوشت و غذاهای دریایی هستند.

 پس لازم است شما والدین گرامی:

به بچه‌ها نشان دهید که صبحانه یک وعده غذایی ارزشمند است. توضیح دهید که چرا صبحانه برای آنها مفید است و بگویید که صبحانه خوردن یک وعده غذایی اختیاری نیست.

هر روز صبح یک وقت برای دور میز نشستن و صبحانه خوردن با بچه ها تعیین کنید تا بدانید کی باید از خواب بیدار شوید و کی باید بچه ها را بیدار کنید.

حتی می توانید بچه ها را برای تهیه مواد صبحانه با خود به خرید ببرید تا در انتخاب صبحانه سهمی داشته باشند. در این صورت برای خوردن آن اشتیاق خواهند داشت.

همواره به کودکتان حق انتخاب بدهید و بگذارید خودش صبحانه مورد علاقه اش را انتخاب کند. از این رو، سعی کنید چند نوع غذا روی میز صبحانه باشد تا کودک براحتی حق انتخاب داشته باشد.

به گزارش تبیان؛ راهکار دیگر ترغیب فرزندتان این است که در کنارش نشسته و همراه او صبحانه میل کنید. مطمئن باشید کودک با مشاهده شما که در حال خوردن صبحانه ای سالم هستید، گرایش بیشتری به صبحانه خوردن پیدا کرده و اهمیت این وعده غذایی مهم را درمی یابد. اگر همیشه برای صبحانه نان و پنیر و کره آماده می کنید، یکبار صبحانه ای غیر از صبحانه های سنتی درست کنید، مثل املت قارچ، تخم مرغ با سبزی ها و... یا هر چیزی که بچه ها دوست دارند!