کمال آنلاین / مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران در جلسه کارگروه آرد و نان استان: یارانه پرداختی دولت در بخش گندم آرد و نان استان با احتساب قیمت هر کیلوگرم گندم ۱۲ هزار تومانی، ماهانه مبلغ ۴۲۳ میلیارد تومان و سالانه بیش از ۵ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران گفت: به دلیل خشکسالی و با وجود پیش بینی برداشت ۸ میلیون تنی گندم، پارسال ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان کل کشور خریداری شد.

وفائی نژاد افزود: با برنامه‌ریزی‌های خوب پارسال و خرید و تأمین کسری، در هفت ماه پایانی سال ۷ میلیون تن گندم وارد کشور شده است.

او با اشاره به اینکه فقط ۶۰ تا ۷۰ هزار تن از گندم مورد نیاز مازندران از محل تولید داخل استان تامین می‌شود، گفت: در مجموع از ابتدای پارسال تاکنون مقدار ۴۶۱ هزار تن گندم با ۱۰۵ فروند کشتی وارد استان شد که ۶۹ هزار تن از این مقدار از ابتدای سالجاری صورت گرفت.

وفایی نژاد با اشاره به تصمیم وزارت جهاد کشاورزی برای واردات و تامین کالا‌های اساسی از طریق بنادر شمالی ادامه داد: انحصار واردات از طریق بنادر جنوبی کشور شکسته شد و هم اکنون بنادر استان مازندران می‌توانند تامین کننده کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور از جمله گندم و روغن خام باشند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران افزود: با توجه به واردات روغن از طریق بنادر استان مقدمات اجرایی ساخت مخازن روغن در سیلوی شهر نکا از شرکت بازرگانی دولتی ایران گرفته شد و پس از تامین اعتبار در شورای اقتصاد این کار انجام خواهد شد.

او گفت: برای اولین بار یک بندر خصوصی در استان مازندران شکل گرفت و فعالیت خود را از سال گذشته آغاز کرد.