استان سرسبز و لاله خیز مازندران از جمله استان های شاخص کشور می باشد که ظرفیت های ارزنده ای درون آن قرار دارد که با برنامه ریزی دقیق و مدیریت درست می توانیم این استان را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهیم.

کمال آنلاین  / استان مازندران، به عنوان مهد نخستین حکومت علویان در تاریخ دارای مواهب و منابع ارزشمند بی نظیر طبیعی در سطح کشور و حتی منطقه و جهان است که کمتر استان و کشوری دارای این مواهب و ثروتهای طبیعی به صورت یکجا می باشد اما وقتی به شاخص های توسعه ای استان نگریسته می شود عملاً با عقب ماندگی های وحشتناکی روبرو هستیم. استان مازندران دارای جنگل های انبوه ، اراضی حاصلخیز و دریا و مردمانی سختکوش و بی ادعاست ، اما زباله ها این استان سرسبز را در نوردیده است. استان مازندران سالانه میزبان و پذیرای میلیونها گردشگر و مهمان داخلی و خارجی است اما سهم آن فقط زباله ، ترافیک های سنگین ، مزاحمت برای شهروندان و افت آب و برق و خدمات زیربنایی است.

استان سرسبز و لاله خیز مازندران از جمله استان های شاخص کشور می باشد که ظرفیت های ارزنده ای درون آن قرار دارد که با برنامه ریزی دقیق و مدیریت درست می توانیم این استان را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهیم.

متاسفانه استان مازندران نتوانسته است آنگونه که باید در مسیر توسعه قرار گیرد که یکی از دلایل مهم آن عدم وحدت مجموعه استان در مسیر برنامه ریزی برای پیشرفت بوده است که ضرورت دارد استاندار جدید مازندران همدلی و انسجام را در سطح استان افزایش داده و گام های عملی برای تقویت وحدت درون استانی بردارد.

استان مازندران ظرفیت های ارزنده ای از مدیران و بزرگان را در سطح ملی دارد که همانند دیگر استان ها نتوانستیم از ظرفیت این افراد استفاده درستی داشته باشیم و از قدرت آنان برای پیشبرد اهداف عالیه مدیریتی استان و انجام اقدامات اساسی گام برداریم که استاندار جدید باید با بسترسازی مناسب کاری کند تا از این فرصت های ارزشمند به خوبی بهره گیری داشته باشیم.

نیاز است استاندار جدید مازندران برای تغییر و تحول مدیران به اصل شایسته سالاری، تخصص گرایی، تعهدمندی و بومی بودن توجه داشته باشد و مدیرانی آزمون پس داده و کاردان را در پست های مدیریتی استانداری و ادارات کل استان قرار داده و تحت تاثیر جوسازی های منفعت طلبان قرار نگیرد.

تشکیل اتاق فکری متشکل از نخبگان، مدیران، اهل خرد، فعالان رسانه ای و افراد صاحب نظر در مسائل مختلف استان ضرورت دارد تا بتوانیم از مشورت و نظرهای ارزنده این افراد برای توسعه استان استفاده کنیم و راهکارهای عملی را برای تحقق پروژه های بزرگ و خدمات ارزشمند در استان اتخاذ نماییم.

این استان صنایع شاخص و بزرگی دارد که در سطوح ملی و بین المللی حرفی برای گفتن دارند اما در سال های اخیر با مشکلات بسیاری روبرو بوده اند که اقداماتی در راستای حمایت از آنان صورت گرفت اما ضرورت دارد راهکارهای منسجمی برای حمایت از تولیدات داخلی استان صورت گیرد که ضرورتی اساسی است و تحقق این امر زمینه ساز توسعه اقتصادی و رفع معضل بیکاری می شود.

توسعه ظرفیت های صادراتی در استان نیازی مبرم می باشد که باید بسته های حمایتی و بسترسازی های لازم در این عرصه صورت گیرد تا بتوانیم تولیدات داخلی خود را افزایش دهیم.

استان مازندران در برخی از ایام سال مانند تعطیلات نوروزی و تابستان به تمام هم میهنان عزیز کشورمان خدمات می دهد و شاهد حضوری میلیونی از مسافران به این استان هستیم که باید از امکانات ملی و بودجه های ویژه برای تقویت صنعت گردشگری و بهبود وضعیت راههای استان استفاده کنیم و نیاز است در حوزه ارتقای ظرفیت های گردشگری از روستاهای استان نیز بهره گیری درستی داشته باشیم که پتانسیل های بسیاری در آن وجود دارد و به طور قطع یقین مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

زباله یکی از معضلات گریبانگیر استان مازندران است و غالب شهرهای استان با آن درگیر بوده و مشکلات بسیاری در این حوزه دارند که ضروری است استاندار جدید مازندران در کنار اقدامات مقطعی برای رفع معضل زباله، به دنبال راهکاری عملی و دائمی برای ساماندهی وضعیت زباله ها باشد که نیاز می رود از همه ظرفیت ها استفاده شود تا بتوانیم در راستای حفظ محیط زیست کوشا باشیم.

در حوزه مدیریت سرمایه گذاری اقدامات اساسی در استان صورت نگرفته است و نیاز می رود استاندار جدید مازندران از همه ظرفیت ها استفاده کند تا بتوانیم زمینه جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی را فراهم کنیم تا وارد استان شده و در حوزه های مختلف به سرمایه گذاری بپردازند.

تقویت زیرساخت های روابط بین الملل باید مورد توجه قرار گیرد که این امر می تواند در جذب مسافران و گردشگران و جذب سرمایه گذاران اثرگذاری بسیاری داشته باشد و نیاز می رود برنامه ریزی مدونی در این مسیر انجام شود تا به توسعه روابط بین المللی منجر گردد.

در تولید برنج با توجه به اینکه حدود 42 درصد از برنج کشور در این استان کشت می‌شود اما واردات بی‌رویه این محصول توسط دلالان و واسطه‌ها ضربات سنگینی به کشاورزان سخت‌کوش این استان وارد آورده است. بحثی که این روزها خیلی داغ بوده و توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شده است. ووجود مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران درآمل قوت قلبی برای کشاورزان می باشد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد

با توجه به اینکه استان مازندران از نعمت دریا برخوردار می باشد باید در مسیر توسعه صنایع دریایی، صنایع شیلاتی و مدیریت سواحل گام های عملی شایسته ای برداشته شود که استفاده درست از آن می تواند برکات بسیاری در راستای توسعه اقتصادی و کارآفرینی استان داشته باشد.

گروه رسانه ای کمال ضمن قدرشناسی و سپاس از زحمات ارزنده مجید حسین زادگان استاندار سابق مازندران، برای سید محمود حسینی پوربیست و چهارمین استاندار مازندران آرزوی موفقیت در مسیر خدمت رسانی شایسته به هم استانی های عزیز دارد.علیرضا عزیز کمالی