رییس ستاد رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند مازندران از کمک ۱۸۰ میلیارد ریالی خیرین استان در قالب جشن گلریزان در ماه رمضان امسال خبر داد و گفت: پرونده ۴۰۲ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد مشمول آزادی با کمک ستاد دیه نیز در حال بررسی برای برخورداری از این کمک‌ها است.

کمال آنلاین / غلامرضا عشریه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار اینکه طبق آمار ۸۱۳ زندانی جرایم مالی غیرعمد در استان هستند، ۴۰۲نفر مشمول آزادی با کمک ستاد دیه می شوند، افزود: امسال ستاد دیه کشور ۲۵۰ میلیارد ریال وام در قالب تسهیلات کم بهره ۴درصد نیز به استان اختصاص داده است.

وی با بیان این که سال گذشته با تخصیص ۱۶۰ میلیارد وام و کمک خیرین ۵۴۸ زندانی غیرعمد مازندران از زندان آزاد شدند، توضیح داد: وام ها به حساب اجرائیات احکام دادگستری شهرستان های استان واریز می شود و پس از بررسی پرونده‌ها در قالب بدهی زندانی به حساب طلبکاران  واریز می شود.

رییس ستاد رسیدگی به امور دیه مازندران ادامه داد: معمولا برخی از خیرین با تقیل پرداخت اقساط این وام‌ها مشارکت خود را تداوم می‌بخشند و در بعضی از پرونده ها نیز شخص زندانی با گذاشتن اسناد رسمی پس از آزادی قسط آن را پرداخت می کند.

مهریه ، ورشکستگی مالی غیر کلاهبرداری ، تصادفات منجر به جرح و فوت و حوادث کارگاهی از جمله جرائمی غیرعمدی هستند که مرتکبان آن در صورت ادای دین به طرف خسارت دیده و کسب رضایت شاکی از زندان آزاد می شوند. 

ستاد مردمی دیه به عنوان یک موسسه مردم نهاد در اواخر سال ۱۳۶۹ با هدف کمک به آزاد سازی زندانیانی که به علت نداشتن توانایی در پرداخت دین (حق الناس) در جرائم غیرعمد مانند بدهی دیه ناشی از سوانح رانندگی و حوادث کارگاهی، محکومیت های مالی مانند صدور چک های غیر کلاهبرداری، مهریه معقول و نفقه در حبس هستند، تشکیل شد و شروع به کار کرد و اکنون در تمامی مرکزهای استان ها دارای نمایندگی است.