مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران به صورت وبینار با مقامات همتای خود در استان ولگاگراد روسیه گفتگو کردند.

آوای کمال به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عباس زارع در این وبینار به صورت مستقیم با همتای خود «استانیسلاف مالیخ رییس کمیته فرهنگی استان ولگاگراد» در روسیه پیرامون مسائل فرهنگی، هنری و گردشگری به گفتگو پرداخت و گفت: به زودی موجبات آشنایی و تعامل بیشتر مردم دو استان مازندران و ولگاگراد فراهم خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این گفتگوی مستقیم افزود: مازندران، سرزمینی است که کوه های سترگ البرز، دریای زیبای خزر و جنگل‌های پر قدمت هیرکانی را در خود جای داده است و این تفاوت اقلیم، علاوه بر زیبایی منحصر به فرد در کنار تاریخ کهن و غنی، سبب رشد و بروز خرده فرهنگ های متعدد، متنوع و البته جذابی در مازندران شده است، از این رو بسیار مشتاقم تا با تبادل فرهنگی، بستری مناسب برای آشنایی هر چه بیشتر و بهتر مردم  دو استان با یکدیگر و  گسترش فعالیت‌های فرهنگی فراهم آید.

 

وی در ادامه اذعان داشت: ضمن استقبال از پیشنهادات جناب مالیخ، با افتخار برنامه‌های فرهنگی و هنری این اداره کل در قالب «هفته فرهنگی مازندران در ولگاگراد» را پیشنهاد می کنم که این برنامه ها می تواند از یک تا هفت روز اجرا گردد.

۱. موسیقی بومی: اجرای موسیقی بومی و مقامی مازندران توسط گروه های منتخب.

۲. اکران فیلم فیلمسازان مازندرانی در قالب های گوناگون با حضور کارگردانان و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ.

۳. برگزاری نمایشگاه های تجسمی شامل عکس، خوشنویسی، نگارگری، نقاشی و مجسمه‌سازی.

۴. تألیف و نشر کتاب های دو زبانه برای معرفی دو استان در قالب عکس، مقالات پژوهشی و...

۵. اجرای تئاترهای عروسکی،  خیابانی و صحنه ای با رویکرد آیینی و بومی مازندران.

۶. ارائه غذاها، بازی ها و لباسهای بومی و محلی

۷. ایراد سخنرانی های پژوهش محور در خصوص موضوعات مورد علاقه

۸. برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مورد علاقه

۹. برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری با موضوعات مورد علاقه

 

سیف اله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران نیز طی گفتگو با «ولادیمیر پوپکوف رییس کمیته توسعه گردشگری استان ولگاگراد» در روسیه پیرامون توسعه گردشگری در دو استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

گفتنی است در این گفتگو، «گالینا بیکادورووا رییس کمیته سیاستگذاری و توسعه اقتصادی استان ولگاگراد» در روسیه نیز بر لزوم استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود در راستای توسعه روابط فرهنگی، هنری، گردشگری و... تاکید کرد و مقرر شد به زودی نشست‌های راهبردی در این زمینه اجرایی شود.