کمال آنلاین : به گزارش روابط عمومی اداره کل، کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران صبح امروز در گفتگویی اظهار داشت: بیکاری دانش آموختگان یکی از مسایل مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور است، موضوعی که به لحاظ اهمیت بازار کار به عنوان مرکز ثقل اقتصادی- اجتماعی و از نظر نقش های‌ اجتماعی محول شده به دانش آموختگان برای نیل به اهداف توسعه کشور اهمیت بسیاری دارد.
وی افزود: این طرح در واقع برای افزایش اشتغال مصوب شده است تا بر پایه آن فارغ التحصیلان دانشگاه در سنین 23 تا 32 سال(در صورت انجام خدمت سربازی 2 سال به این سن اضافه می گردد) به مدت 4 ماه تا شش ماه با توافق کارفرما در بنگاه‌ها، دوره کارورزی را به خوبی بیاموزند و کارورزان در این طرح زیر پوشش بیمه حوادث قرار ‌گیرند و یک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران  خاطرنشان کرد: هنگامی که افراد فارغ التحصیل می شوند، تنها مبانی و مبحث های تئوریک را یاد گرفته اند و در حوزه عمل تجربه لازم را هرگز ندارند و این امر سبب شد تا جذابیت مورد نظر را برای استخدام از طرف کارگاه ها و کارفرمایان نداشته باشند.
 وی ادامه داد: این طرح می تواند بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان را جذب بازار کار کند و با این تدابیری که دولت در برنامه ششم توسعه در این حوزه ارائه کرده می تواند بخش قابل ملاحظه ای از فارغ التحصیلان دانشگاهی را با بالا بردن مهارت هایشان جذب بازار کار کند.
اصغری با تأکید بر ضرورت ایجاد  نظامی پویا و با تدبیر در بحث اشتغال تصریح کرد: افزايش قابليت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طريق انتقال مهارت و تجربه در محيط كار براي ورود به بازار كار، فراهم ساختن زمينه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادي، ايجاد انگيزه كارآفريني و كسب و كار در دانش‌آموختگان، ارتقاء اخلاق و صلاحيت حرف‌هاي دانش‌آموختگان از جمله اهداف مهم اجرای این طرح می باشد.
دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: دامنه پوشش اجرای این طرح، كليه دانش‌آموختگان دانشگاهي (فارغ التحصیلان) جوياي كار و متقاضي كارورزي مي‌باشند.
اصغری با اشاره به حمايت‌های دستگاه های اجرایی در اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: دستگاه ناظر موظف است براساس مقررات جاري صنعت بيمه و در قالب قرارداد با يكي از شركت‌هاي بيمه‌گر مورد تاييد بيمه مركزي كشور نسبت به پوشش بيمه مسئوليت مدني(بيمه حوادث) كارورزان اقدام نمايد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران  تصریح کرد: كمك هزينه آموزشي كارورزي تا سقف معادل يك سوم حداقل دستمزد كشور مي باشد كه به تناسب حضور در واحد پذيرنده در طول دوره كارورزي محاسبه و پس از موفقيت در آزمون فني و حرفه اي، توسط دستگاه ناظر به كارورزان پرداخت مي‌شود.
دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی که متقاضی شرکت در طرح کارورزی می باشند باید در سامانه مربوطه به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir ثبت نام نمایند.

وی در پایان بیان داشت: واحدهاي پذيرنده در صورت به كارگيري و جذب كارورزان از مزاياي معافيت حق بيمه سهم كارفرما به مدت دو سال بهره‌مند مي‌شوند.